امروز چهارشنبه  ۲ بهمن ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

انعکاس شور راهپیمایی اربعین از کرکوک تا بصره

مشاهده ۷۳۹
۱۳۹۸/۰۷/۳۰- ۱۵:۳۳
تدارک گسترده رسانه ملی در پوشش راهپیمایی عظیم اربعین سکوت رسانه‌ای نظام سلطه را شکست.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، امسال نیز یکی از بزرگ‌ترین تجمعات دینی جهان در قالب پیاده روی اربعین حسینی شکل گرفت. تجمعی که سال به سال، گسترده تر می‌شود و اکثر رسانه‌های جهانی تلاش می‌کنند این حرکت عظیم را بایکوت خبری و تصویری کنند، اما رسانه ملی به عنوان بزرگ‌ترین و مؤثرترین رسانه در میان رسانه‌های جبهه مقاومت، وظیفه سنگین ایجاد شور و شعور از یک سو و انعکاس درست و دقیق آن را از سوی دیگر برعهده گرفته‌است. امسال هم بخش‌های مختلف سازمان از مدت‌ها قبل، پیگیر و درگیر رویداد مهم اربعین بودند که در این گزارش کوتاه، به برخی اقدامات اشاره می‌کنیم:

طبیعتاً همه ابعاد این مجاهدت خالصانه رسانه‌ای نزد امام شهیدان، محفوظ و مأجور است. بنا به اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و مستند سازی اربعین سازمان، حدود 200 نفر از همکاران معاونت‌های مختلف عازم راه‌پیمایی بزرگ اربعین شدند تا علاوه بر توفیق حضور در جمع زائران حسینی، مأموریت‌های محوله را به نحو احسن انجام دهند.

معاونت توسعه و فناوری رسانه، یکی از فعال‌ترین حوزه‌های سازمان بود. در واقع بستر سخت‌افزاری‌ای که این معاونت فراهم کرد زمینه تولید محتوا را برای معاونت‌های پیام، ایجاد کرد. همکاران این معاونت، 63 دستگاه فرستنده SNG  را بر اساس موقعیت و تراکم جمعیت از بخش‌های مختلف عراق- از شمالی ترین شهر (کرکوک) تا جنوبی‌ترین شهر (بصره)- مستقر کردند. همین طور ضمن تأمین و مدیریت فرکانس و پهنای باند SNG ها در ماهواره‌های Intelsat 902، EutelsatE70 ، Eutelsat3B ، Eutelsat21B، چهار لینک مایکروویو پرتابل در کربلا و به‌خصوص در بین الحرمین استفاده شد. استودیوی دفتر نمایندگی سازمان هم در بین الحرمین، نصب، تجهیز و راه اندازی شد. همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه برای انتشار تصاویر از عظمت راه‌پیمایی اربعین، سامانه‌های پهباد و تصویر‌برداری هوایی را در عمود ۲۸۵ و کیبل کم را در عمود ۸۲۸، نصب و راه‌اندازی کردند. همچنین استودیوهایی در عمودهای مختلف مسیر نجف- کربلا نصب و راه اندازی شد مانند استودیوهای عمود ۸۲۸ ، عمود ۲۸۵ با همکاری مرکز قزوین، عمود ۱۱۲۰ با همکاری شبکه افق، موکب حضرت معصومه(س) در عمود ۱۰۸۰، مسجد سهله، موکب احباب الرضا(ع). استودیوهای سیار نیز در چهار هتل و سه خیابان کربلا و نجف استقرار یافتند. سه دستگاه فرستنده FM  هم برای پوشش رادیو اربعین در عراق در موقعیت‌های نجف، عمود ۲۸۵ و کربلا رادیو الحقیقه روی فرکانس‌های «۹۰.۵»و «۹۰.۹» مگاهرتز راه اندازی شد. سامانه‌های اینترنت ماهواره‌ای در پرس سنتر هتل سلطان الانبیای کربلا و خطوط تلفن داخلی سازمان در عمود ۲۸۵، هتل سلطان الانبیا، هتل علی الدر و استودیو معاونت توسعه و فناوری رسانه در بین الحرمین فعالیت کردند. دو کلین فید هم در بغداد و کربلا مستقر شد. هماهنگی‌های این معاونت سبب شد تا حدود ۶۰ گروه، دو دستگاه خودرو واحد سیار به همراه  SNGبه عراق اعزام شدند. بنا به اعلام روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه علاوه بر تأمین سیگنال‌های همه شبکه‌های سراسری، استانی و برون مرزی، سیگنال‌های شبکه‌های اتحادیه‌های رادیو تلویزیون‌های عراق و کشورهای اسلامی هم ارسال و تقویت شد تا سازمان رسالت فرامرزی‌اش را به انجام ‌رساند. مجتبی تلخستانی، مسئول ستاد اربعین معاونت توسعه و فناوری رسانه، ضمن اعلام اطلاعات یاد شده تأکید کرد که این اتفاقات چشمگیر جز با تلاش بی‌وقفه و همکاری ادارات کل فناوری فضایی و ماهواره‌ای، فنی صدا و تصویر، ارتباطات زمینی، مالی و اداری، ارزیابی و نظارت و همچنین فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی FM امکان پذیر نبود.

اداره کل ارتباطات زمینی معاونت هم لینک‌های مایکروویو پرتابل را در مناطق مختلف برای ارتباط زنده استودیوها ایجاد کرد. در سه مرز مهران، چذابه و شلمچه هم تجهیزات سیگنال‌رسانی نصب و بسترهای ارتباطی مرزهای خسروی(عراق) و میرجاوه(پاکستان) برقرار شد. بنا به گفته‌های سید محسن بلادیان مدیرکل ارتباطات زمینی، سیگنال همه شبکه‌های ملی و استانی بر روی خطوط اصلی و جانشین به سایر مراکز ارسال شد. همچنین خط دریافتی کربلا از نودال به مراکز درخواست دهنده ارسال شد و در طول 24 ساعت بنا به درخواست هر مرکز امکان برقراری ارتباط وجود داشت. همکاران حوزه صدا و تصویر معاونت توسعه و فناوری رسانه هم از سه ماه قبل، درگیر پوشش مراسم اربعین شدند تا گروه کامل 15 نفره با قابلیت کار تولیدی و تصویر‌برداری ویژه با کیبل‌کم اعزام شدند. بنا به گفته حسن مداد مدیرکل فنی صدا و تصویر احداث استودیو علقمه با  نمای گنبد حرم حضرت عباس(ع) و سرویس‌دهی به همه شبکه‌ها از جمله خدمات این اداره کل بود.

ایجاد چنین بستر مناسب و گسترده‌ای زمینه را برای تولید محتوا و ارسال ساعت‌ها، صوت و تصویر ماندگار به صورت زنده و ضبطی فراهم کرد. شاخص ترین نمونه، «رادیو اربعین» بود که به همت معاونت صدا برای پنجمین سال پیاپی، روی امواج رادیویی قرار گرفت. استقبال از رادیو اربعین به اندازه‌ای بود که همکاران این رادیو، هفته گذشته مهمان واحد ارتباط با مخاطبان(162) اداره کل روابط عمومی سازمان شدند. معاونت صدا علاوه بر رادیو اربعین، 1268 قسمت برنامه را در 229 عنوان و به مدت 597 ساعت تهیه کرد. معاونت سیما هم به عنوان ویترین اصلی رسانه‌ملی، ده‌ها برنامه روی آنتن برد. این برنامه‌ها با نظارت کامل، تلاش و هماهنگی‌های جلال غفاری رئیس ستاد اربعین سیما روی آنتن رفت. همچنین هیئتی متشکل از مدیران شبکه‌های یک و دو سیما و مدیرکل مالی و اداری معاونت سیما با سفر به عراق از تلاش‌های همکاران معاونت سیما و ستاد اربعین این معاونت بازدید  و از زحمات آن‌ها تشکر کردند. شبکه‌های مختلف سیما مانند یک، دو، سه، پنج، قرآن و افق هم با ویژه برنامه‌های متفاوت، لحظه  به لحظه پیاده‌روی اربعین را به تصویر کشیدند. همین‌طور معاونت سیاسی و شبکه خبر گزارش‌هایی متفاوت و دقیقی را از مسیر راه‌پیمایی می‌فرستادند. ضمن این‌که خبرنگاران استانی خبرگزاری صداوسیما نقش برجسته‌ای در اطلاع‌رسانی داشتند.

 معاونت برون‌مرزی هم ضمن تلاش برای شفاف‌سازی پشت پرده التهابات اخیر در عراق، در قالب شبکه‌ها و کانال‌های خود، زائران غیر ایرانی را همراهی می‌کرد. در واقع کانال‌های مختلف اردو، کردی، عربی، آذری و... این معاونت، همپای زائران در مسیر اربعین بودند. مراکز استان‌ها هم از مدت‌ها قبل، مقدمات پوشش راه‌پیمایی اربعین را چیدند. اهمیت جایگاه استان‌ها به حدی بود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی‌مقدم، قائم مقام رئیس سازمان و علی دارابی معاون امور استان‌ها به طور جداگانه به استان‌های مرزی رفتند. همین‌طور قائم‌مقام رئیس سازمان علاوه بر بازدید از استان‌های مرزی از استودیوها و امکانات پیش‌بینی شده در عراق هم بازدید کرد که وی را رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه همراهی می‌کرد. سازمان همین‌طور از پوشش راه‌پیمایی بزرگ جاماندگان اربعین غافل نبود. همکاران در بخش‌های مختلف سازمان این مسیر طولانی میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم(ع) را با ده‌ها دوربین، واحد سیار و گزارشگر پوشش دادند. بدین‌ترتیب رسانه‌ملی نقشی اساسی در ایجاد سنت راه‌پیمایی جاماندگان ایفا کرد.

معاونت فضای مجازی هم پویش فیلم کوتاه و عکس را به راه انداخت که علاقه‌مندان می‌توانند تا هشتم آبان، آثارشان را ارسال کنند. نشر جام جم، هشت کتاب گویا را تحت عنوان «توشه اربعین» منتشر کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما