امروز پنج شنبه  ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

‌گفت‌وگو با همکاران شهید سحرناز حق‌جو، مجری برنامه‌های پرس‌تی‌وی
‌گفت‌وگو با همکاران شهید سحرناز حق‌جو، مجری برنامه‌های پرس‌تی‌وی

غروب سحر

مشاهده ۶۰۷
۱۳۹۸/۱۰/۲۹- ۱۲:۰۰
تعداد بازدید:607
سحرناز حق‌جو از مجریان شبکه پرس‌تی وی از جمله جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراینی بود.

به نقل از جام جم: سحرناز حق‌جو و دو خواهر بزرگ‌ترش کم‌سن و سال بودند که خانواده‌اش به خارج از کشور مهاجرت کردند؛ شاید حدود 30 سال قبل. چند سال در ایرلند زندگی کردند و خواهر چهارم‌شان هم همان‌جا به دنیا آمد. بعد از آن بود که به کانادا رفتند و در آن کشور ساکن شدند. سحرناز که دختر سوم خانواده بود، رفت‌وآمد زیادی به ایران داشت تا این‌که حدود 14 سال پیش همین‌جا ساکن شد و به‌دلیل تسلطش به زبان انگلیسی، به‌عنوان گوینده خبر انگلیسی در شبکه خبر مشغول کار شد. مدتی بعد وارد بخش سیمای انگلیسی شبکه سحر شد و هم به‌عنوان گوینده و هم مجری برنامه تلویزیونی در این شبکه بین‌المللی فعالیتش را ادامه داد. او مدتی گویندگی اخبار انگلیسی شبکه چهارسیما را هم به عهده داشت و برای زمانی طولانی هم مجری برنامه Pure Home سیمای انگلیسی سحر بود. پس از توقف فعالیت سیمای انگلیسی شبکه سحر، حق‌جو مدتی به عنوان گزارشگر، با برنامه معروف «‌ایران» شبکه پرس تی‌وی کار کرد و از 33 ماه پیش تا قبل از شهادت، اجرای گفتار متن برنامه «ما مردم» این شبکه را به عهده داشت و یک سال هم مجری برنامه دیافراگم گروه مستند پرس‌تی‌وی بود.حق‌جو از جمله شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی بود. با همکاران او درباره ویژگی‌های شخصیتی و کاری اش صحبت کرده‌ایم.

مقید به حجاب بود

عاطفه سادات دربندی، تهیه‌کننده برنامه ما مردم: از زمانی که خبر را شنیدم خیلی حالم بد است. سحرناز واقعا پرجنب و جوش بود. او را از 12سال پیش می‌شناختم که با هم در یک گروه کار می‌کردیم. سحرناز در کانادا زندگی می‌کرد و به دلیل علاقه‌ای که به ایران داشت، آمد. البته او در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده بود و بسیار هم مقید به حجاب بود. حتی در مهمانی‌هایش هم حجاب برایش اهمیت داشت. تا این‌که قرار شد من برنامه Pure Home را تهیه کنم و سحرناز هم مجری آن بود. قبل از این برنامه، سحرناز با برنامه مطبوعات اخبار انگلیسی شبکه چهار همکاری داشت. در مجموع خانم بسیار فعالی بود. آخرین برنامه او در شبکه پرس‌تی‌وی برنامه ما مردم به تهیه‌کنندگی خودم بود. به دنبال صدایی متفاوت بودم که روی تصویر بگذارم و از سحرناز خواهش کرده بودم این کار را انجام بدهد. بسیار منظم بود و با این‌که این اواخر او به همراه همسر و دخترش در کانادا زندگی می‌کرد، اما من هر هفته متن را برایش می‌فرستادم و او متن را می‌خواند و برایم ارسال می‌کرد. بسیار دلسوز، مقید و وظیفه‌شناس بود. هیچ وقت کسی از او بدی ندید.

فردی بسیار سختکوش

وحید تهامی، مدیر بخش نیوز روم پرس‌تی‌وی: همکاری من با خانم حق‌جو به سال‌های قبل بر می‌گردد. او بسیار سختکوش بود. در آن سال‌ها من تهیه‌کنندگی برنامه بررسی مطبوعات را به عهده داشتم که خانم حق‌جو این برنامه را اجرا می‌کرد. همکاری بسیار خوبی داشتیم و با این‌که در این سال‌ها ارتباط مستقیم نداشتیم، اما متاسف شدم از فوتشان. به خانواده‌شان تسلیت می‌گویم.

خیلی زود از دستش دادیم

استر نانت تابلاتین، مجری سابق شبکه سحر که فیلیپینی است: من دندانپزشک هستم، اما 15 سال در شبکه سحر مجری بودم تا دو سال قبل هم همکاری می‌کردم. زمانی که سحرناز فعالیتش را شروع کرده بودم، من آنجا قدیمی‌تر بودم و وقتی با هم همکاری داشتیم، هر آنچه که یاد گرفته بودم را به سحر می‌گفتم و اگر نیاز به راهنمایی داشت از او دریغ نمی‌کردم. من سحر را قبل از ازدواجش می‌شناسم. بسیار خانم مهربانی بود. همیشه به موقع سر کار می‌آمد و به نظم اهمیت می‌داد. در کارش بسیار جدی بود. ضمن این‌که بسیار هم دختر مذهبی و در مجموع انسان با ایمانی بود. دوستی با سحر برایم بسیار ارزشمند بود و دلم نمی‌خواست اینقدر او را زود از دست بدهیم. او ایران را خیلی دوست داشت و همیشه با عشق و علاقه کارش را انجام می‌داد. من و سحر با هم برنامه اجرا می‌کردیم و تجربه خیلی خوبی با هم داشتیم.

آه از این غم جدایی....

شیدا اسلامی، مدیر روابط عمومی معاونت برون‌مرزی صدا و سیما: از همان صبحگاه اندوهگین، شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی به خودی خود کام همکاران رسانه ملی را نیز مانند تک تک ایرانیان تلخ کرده است، اما این روزها همکارانمان در معاونت برون‌مرزی و به ویژه در شبکه پرس تی‌وی داغدار غم از دست دادن سحرناز حق‌جو نیز هستند.

سحرناز حق‌جو و دخترش السا هم مسافر پرواز نافرجام آن روز صبح بودند به این امید که چند ساعت دیگر در کنار خانواده‌شان در کانادا باشند.

حق‌جو تا شب قبل از پرواز هم نگران برنامه «ما مردم» (We The People) شبکه پرس‌تی‌وی بود و در گفت‌وگو با تهیه‌کننده برنامه، از این که نتوانسته بود گفتار متن آخرین برنامه‌اش را به خاطر مشغله سفر اجرا کند، صحبت کرده بود.

آخرین همکاری حق‌جو با پرس‌تی‌وی اجرای گفتار متن این برنامه بود ولی آغاز کار او با صدا و سیما به آشنایی‌اش با سیمای انگلیسی شبکه سحر برمی‌گردد. حدود 14 سال پیش بود که اولین قدم‌ها را برداشت و با عناوین مختلف از جمله مجری خبر، مجری «برنامه مطبوعات»، مترجم، ویراستار، کارشناس زبان‌دان و ... با برنامه‌های سیمای انگلیسی شبکه سحر همراه شد. او مدتی گویندگی اخبار انگلیسی شبکه چهار سیما را هم به عهده داشت و برای زمانی طولانی هم مجری برنامه Pure Home سیمای انگلیسی سحر بود. پس از توقف فعالیت سیمای انگلیسی شبکه سحر، حق‌جو مدتی به عنوان گزارشگر، با برنامه معروف «‌ایران» شبکه پرس تی‌وی کار کرد و از 33 ماه پیش تا قبل از شهادت، اجرای گفتار متن برنامه «ما مردم» این شبکه را به عهده داشت.

شهید سحرناز حق‌جو متولد 1361 است. او همراه خانواده‌اش از حدود 30‌سال پیش به خارج از ایران مهاجرت کرده و ابتدا چند سالی در ایرلند و سپس در کانادا ساکن شدند.

خانواده حق‌جو در تمام سال‌های اقامت در خارج از کشور به پایبندی به اعتقادات دینی، حجاب و ارزش‌های مذهبی شهره بوده‌اند. او که رفت و آمد زیادی به ایران داشت در یکی از این رفت و آمدها ساکن ایران شد و همین جا ازدواج کرد و السای نازنین را خداوند در ایران به او هدیه کرد، اما از چهار سال پیش به این سو با همسر و دخترش در کانادا نزد خانواده پدری زندگی می‌کرد.

سرانجام او نیز همچون مادرش که در 37 سالگی در سفر حج تمتع بیمار شد و به رحمت ایزدی پیوست، همراه با دختر هشت‌ساله‌اش به آسمان ختم شد و در آغوش فرشتگان الهی به آرامش رسید. یاد و نام عزیز و ارجمندش را گرامی می‌داریم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما