امروز شنبه  ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

همبستگی دانشگاه و شبکه آموزش سیما گامی برای تبدیل دانایی به توانایی

مشاهده ۱۲۱
۱۳۹۸/۱۱/۲۳- ۱۲:۳۴
دکتر احمدی افزادی در دیدار با رئیس دانشگاه فنی‎وحرفه‎ای همکاری این مرکز آموزش تخصصی با شبکه آموزش را گامی موثر در تبلور دانایی به توانایی خواند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در نشست مشترک مدیران این شبکه با مسئولان دانشگاه فنی‎وحرفه‎ای تفاهم‎نامه همکاری میان این دو مرکز آموزش تخصصی منعقد شد.
دکتر احمدی افزادی در این جلسه با ارائه گزارشی از فعالیت‎های تلویزیون پس از تاکیدات ریاست سازمان باهدف مهارت‎آموزی تاکید کرد: شبکه آموزش با شعار عدالت آموزشی به جمع شبکه‌های سیما پیوست. اما پس از رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت مهارت‎آموزی معاونت سیما به شبکه هفت سیما مأموریت داد تا آموزش مهارت‎های کاربردی را در راس برنامه‌ها قرار دهد.
وی مهارت را از مهم‌ترین ارکان جوامع صنعتی خواند و افزود: دانایی صرف در دنیای امروز جایگاهی ندارد. آنچه در امروزه بشریت به آن ارزش می‌گذارند دانایی منتج به توانایی است.
دکتر احمدی افزادی در ادامه با اشاره به عملکرد شبکه آموزش در مسابقات مهارت‎کازان اضافه کرد: پوشش این مسابقات به صورت زنده مسئولان کشور را نسبت به ضرورت مهارت‎آموزی حساس تر کرد.
او ادامه داد: در مسابقات کازان میزان ضعف کشور در این حوزه و سرمایه‎گذاری کشورهای دیگر کاملا مشهود بود. متاسفانه ما مهارت را جدی نگرفته‎ایم در حالی که در دنیا مهارت حتی به عنوان یک سرگرمی هم آموزش داده می‌شود. یعنی حرکت از میل به نیاز تعریف می‌شود. ابتدا میل مهارت‎آموزی را در نسل جوان تقویت می‌کنند و براساس این میل نیاز جامعه تعریف می‌شود.
وی برگزاری جشنواره ملی مهارت را گام نخست در سازماندهی تمام نهادها، سازمان‌ها و وزارت خانه‌های مرتبط با تولید مهارت آموزی دانست و ادامه داد: در گام بعدی باید برای جشنواره‌های منطقه‎ای، کشورهای اسلامی و حتی اعضاء اکو سرمایه‎گذاری کرد.
دکتر احمدی افزادی همچنین راه‎اندازی بازار مهارت را شیوه‎ای مطمئن در بالا بردن تولید ناخالص ملی دانست و گفت: شما به عنوان یکی از مراکز آموزش مهارت باید پیوست رسانه‎ای داشته باشید. این به این معناست که تمام اساتید و دانشجویانتان باید بتوانند در کنار تولید مهارت آن را به تصویر درآورده و با بهره‎گیری از رسانه‌های متعدد این آموزش‎ها را هم‎رسانی کنند.
او در پایان ابراز امیدواری کرد تا همبستگی شبکه آموزش و دانشگاه فنی‎وحرفه‎ای فصلی جدید در تولید مهارت‎ورزی را رقم زند.
در ادامه دکتر ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی‎وحرفه‎ای وجوه مشترک این دانشگاه و شبکه آموزش را برشمرد و تاکید کرد: متاسفانه سیستم آموزش ما در دوران پایه اشکالات فراوانی دارد. آموزش مهارت باید از دوران مدرسه آغاز شود و والدین و دانش‎آموزان باید به ضرورت مهارت‎آموزی واقف شده و این موضوع نیازمند فرهنگ‎سازی است.
او مبنای زندگی هر فرد در بزرگ سالی را اشتغال خواند و گفت: متاسفانه نظام آموزشی ما برای چنین ضرورتی هیچ گونه تمهیدی در نظر نگرفته است. دکتر صالحی همراهی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در امر مهارت‎آموزی را یک ضرورت خواند و از شبکه آموزش خواست تا تمامی امکانات خود را برای فرهنگ‎سازی این ضرورت قرن قرار دهد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما