امروز سه شنبه  ۶ خرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

ابلاغ سیاست‌های رسانه‌ای به شبکه‌های استانی برای مواجهه با بحران‌های طبیعی

مشاهده ۱۰۹
۱۳۹۹/۰۱/۰۸- ۱۵:۵۰
معاون امور استان‌های صدا‌وسیما با تاکید بر حفظ مرجعیت خبری رسانه ملی در بحران‌های طبیعی از جمله سیل، موارد 28 گانه‌ای را به عنوان سیاست‌های کلی رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی صحیح و بی واسطه در این شرایط تبیین و به مراکز ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در پی هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران و بروز سیلاب در ماههای پیش رو و همچنین وقوع سیل در روزهای گذشته و وارد شدن خسارات سنگین به برخی مناطق کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های صداوسیما در دستورالعملی، با اشاره به غیرقابل اجتناب بودن وقوع حوادث طبیعی از جمله سیل، بر ضرورت حفظ و تقویت مرجعیت خبری رسانه ملی در این شرایط تاکید کرد.
بر اساس این دستورالعمل معاون امور استان‌های صدا‌وسیما، مجموعه‌ای از سیاست‌های رسانه‌ای را که موجب تحقق این هدف می‌شوند را در قالب راهبردهای برنامه‌سازی رسانه در بحران سیل در 28 محور اصلی و 17 بند فرعی تبیین و به مراکز استانی صدا و سیما ابلاغ کرد.
مجموعه این راهبردها با محور اطلاع‌رسانی سریع، همراه با صحت و دقت به عنوان گام اول رسانه آغاز می‌شود و در ادامه به مواردی همچون حفظ و ارتقاء مرجعیت رسانه در اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی، آموزش و آرامش بخشی، همدردی با مشکلات مردم و زبان گویای جامعه بودن، همراهی و کمک به مسئولان و ارائه گزارش از خدمات و اقدامات آنان،  آموزش مجریان، گزارشگران و برنامه‌سازان برای شرایط بحرانی، آرام‌سازی فضای عمومی جامعه، اهتمام بایسته برای وحدت و اتحاد همه نیروهای کشور در حوادث از سوی رسانه ملی پرداخته است.
معاون امور استان‌های رسانه ملی در این ابلاغ به رادیو و نقش اصلی آن در مدیریت رسانه‌ای بحران‌ها پرداخته و بر اهمیت راه اندازی رادیو های اختصاصی با عنوان رادیو امید(نجات) با هدف اطلاع‌رسانی سریع از وضعیت آسیب‌دیدگان، کمک به حل مشکلات و ایجاد روحیه امید در مناطق آسیب دیده از سیل تاکید کرده است. دکتر دارابی در این دستور‌العمل با بیان اینکه باید به مسائل پساسیل نیز توجه داشت، تصریح کرد: رسانه باید مدیریت همه جانبه داشته باشد و شرایط پس از اتمام سیل و حادثه طبیعی در کشور، ملاحظات و اقدامات لازم در این خصوص را در دستور کار قرار دهد.

در این دستور العمل آمده است: ایران عزیز ما به لحاظ سوق‌الجیشی و موقعیت اقلیم آب و هوایی در کانون حوادث و رخدادهای طبیعی است، صدا‌وسیمای مراکز استان‌ها در این حوادث در خط مقدم هستند و وظیفه خطیر رسانه‌ای خود را با تکیه بر تجارب ارزنده گذشته و نیز بهره‌مندی از تجارب بین‌المللی انجام می‌دهند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما