امروز چهارشنبه  ۵ تير ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

روز صدا و سیما و ترسیم نقشه راه

مشاهده ۶۲۴
۱۳۹۷/۰۵/۱۰- ۱۰:۳۴

روز صدا و سیما و ترسیم نقشه راه

بیست و دو سال قبل یک اتفاق مهم برای رسانه ملی باعث شد روز نهم مرداد به عنوان روز صدا و سیما ثبت شود. بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از صدا و سیما، سیر تحول این رسانه فراگیر را شتاب هدایت یافته ای داد.

نهم مرداد ماه را کارمندان و مدیران صداوسیما به خوبی می‌شناسند. شاید بسیاری از آنان که در این روز میزبان رهبر انقلاب بودند اکنون به افتخار بازنشستگی نائل شده باشند اما مسیری که در اثر رهنمود های آن رهبر فرزانه برای ادامه حرکت رسانه ملی ترسیم شد، هر روز آبادتر می‌شود.

در نهم مرداد ماه سال 1375 بود که رهبر انقلاب یک روز کاری پر مشغله را در میان کارکنان رسانه ملی گذراندند و بخش های مختلف سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را مزین به قدوم و کلام خود کردند. این بازدید باعث شد تا نهم مرداد "روز صدا و سیما " نام بگیرد اما مهمتر از نام گذاری آن، آثار و برکاتی بود که همچنان در مسیر پیشرفت و توسعه این رسانه جهانی می توان مشاهده کرد.

در آن زمان نمایشگاهی با عنوان «صدا و سیما در یک نگاه» بر پا شد تا رهبر معظم انقلاب در بازدید از غرفه‌های آن، از روند تولید برنامه‌ها، فیلم ها و سریال ها، تجهیزات و خودکفایی‌های صدا و سیما دربخش های مختلف اطلاع یابند . ایشان در بازدید های خود از بخش های مختلف تولید، پخش و فنی بر موضوعات مهمی تاکید کردند که می توان از میان آن‌ها به "تلاش برای جذب مخاطب کیفی"،"تقویت طنز و نقد"،"تربیت نیروی کارآمد"،"توجه به فیلم نامه "و توجه به محتوا و پیام " اشاره کرد .

و امروزه با نگاهی به کارنامه صدا و سیما در شبکه‌های داخلی و برون مرزی به وضوح می توان آثار و برکات این رهنمود ها را مشاهده کرد.

در حال حاضر صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌با تکیه بر نیروهای متخصص که خود تربیت کرده توانسته تا حد زیادی به خودکفایی و حتی صدور تجهیزات فنی ارسال و پردازش سیگنال های رادیویی و تصویری برسد.

تولید چندین سریال فاخر که شهرتی جهانی یافته اند، راه اندازی شبکه‌هایی مانند "پرس تی وی" ، "هیسپان تی وی"  و "سحر" که هر یک میلیون‌ها مخاطب در فضای رسانه ای جهان دارند،توسعه شبکه‌های داخلی و پوشش نزدیک به صد در صدی  سیگنال رسانی دیجیتال در سراسر کشور با تکیه بر دانش بومی نیز شواهدی بر این مدعا هستند .

انتقال پیام به تمام نقاط جهان و توسعه دامنه نفوذ در سراسر جهان با وجود هجمه‌های متعدد شبکه‌های معاند و مخالف از دیگر دستاورد های این رهنمود هاست. علاوه بر توانمندی در جذب مخاطب تا رقمی‌بالاتر از 80 درصد جمعیت کشور و موفقیت شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما در زورآزمایی با شبکه‌های قدرتمند و برخوردار غربی نیز حاصل همین هدایت های داهیانه است .   

بی شک اگر امروزه نمایشگاهی از دستاورد های فنی و تولیدی صدا و سیما برای بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی دایر شود، ایشان آثار آن رهنمودها را در دسترنج سربازان فرهنگی خود مشاهده خواهند کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما