امروز سه شنبه  ۶ آبان ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

مستند «پروانگی» روایت داوطلبانه نسل امروز در کمک به کادر درمان

مشاهده ۲۵۴
۱۳۹۹/۰۲/۲۴- ۱۱:۱۴
مستند «پروانگی» درباره داوطلبانی است در بیمارستان‌ها به پرستاران در روزهای کرونایی کمک می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «محمد جعفر باقری نیا» نویسنده و کارگردان مستند «پروانگی» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره این مستند گفت: ایده مستند پروانگی را درست در اوج شیوع کرونا به موسسه روایت فتح دادم و بعد از موافقت تولید را شروع کردیم.

وی در ادامه با بیان اینکه این مستند یک قسمت ۳۰ دقیقه ای است، افزود: در این مستند به بیمارستان‌های یزد و اردکان رفتیم و از مردمی‌که به طور طبیعی داوطلب شده بودند تا به کادر درمان کمک کنند تصاویری مستند را ضبط کردیم. در حقیقت محوریت این مستند درباره داوطلب بودن نسل امروز در بیمارستان‌ها و کمک به پرستاران در روزهای کرونایی است.

باقری نیا همچنین افزود: زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد برخی بیمارستان‌های یزد اعلام کرده بودند که مردم برای کمک می توانند ثبت نام کنند و تمام بیمارستان‌های واقع در شهرستان‌ها مملو از مردم عادی شده بود. هرچند در کنار مردمی‌که داوطلبانه کمک می‌کردند، تعدادی پزشک یا پرستار هم بودند که از بخش های مختلف و با تخصص های متفاوت به بیمارستان مرکز درمان کرونایی‌ها برای کمک به کادر درمانی آمده بودند.  

وی با اشاره به قانون‌هایی که سر راه مردم عادی برای کمک به کادر درمان در نظر گرفته بود، گفت: کار کردن داوطلبانه در بخش بهداشت و درمان اینطور نیست که تخصص نخواهد و اغلب باید متخصص می‌بودند و آن دسته که تخصص نداشتند باید تحت قوانین خاصی کار می‌کردند. همچنین اوایل به خاطر حساسیت هایی که وجود داشت ورود به بیمارستان دشوار بود و حساسیت های خاصی داشتند.

باقری نیا ادامه داد: طبق فرمایشات رهبری اگر کسی حین کمک در کادر درمانی به کرونا مبتلا شد و فوت کرد شهید سلامت هست و همین جمله نوعی دلگرمی‌به این عزیزان بود تا با آرامش خاطر بیشتری کار کنند. این یک فرمان ارزشمند بود که ارزش کار این عزیزان را با عنوان شهدای سلامت پاسداری کرد.

این مستند ساز ادامه داد: در پروانگی تلاش کردم تا نشان دهم پرستاران عاقبت بخیر هستند چراکه درد مردم درد خودشان است و آنها در این مدت از نظر روحی و روانی در کنار بیماران بودند. پروانگی روایتی  از جوش و خروش نسل امروز بود که روزگاری پدر مادرهایشان در جبهه و پشت جبهه در هشت سال جنگ جانانه ایستادگی کردند. مبارزه با کرونا برای کادر درمان یک آزمون، سعی و خطا نبود بلکه حکمی قطعی بود برای بودن و سنگ خطر را به سینه زدن...

باقری نیا درباره دلیل نام گذاری این مستند به اسم پروانگی نیز بیان داشت: زمانیکه دنیا در پیله خود خوابیده بود کادر پزشک ما با تلاش های بی وقفه خود مثل پروانه دور بیماران می چرخیدند تا از آنها مراقبت کنند.

این مستند بزودی از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

از دیگر عوامل این مستند می توان به نویسنده و کارگردان محمد جعفر باقری نیا، تصویر بردار محمد باقری نیا، صدابردار داوود اهری، موسیقی احسان توکل، مدیر تولید عماد عقلی اشاره کرد. تدوین محمد رفیعی 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
اخبار مرتبط

امتیاز شما