امروز دوشنبه  ۳۱ شهريور ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

قطع شبکه‌های برون مرزی صداوسیما، یک گل به‌خودی

مشاهده ۵۹۳
۱۳۹۹/۰۳/۲۰- ۰۸:۴۳
قطع شبکه‌های برون مرزی صداوسیما به بهانه کمبود بودجه، یک گل به‌خودی خطرناک محوسب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عماد رضایی روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در یادداشتی به لزوم حمایت دولت از شبکه‌های برون‌مرزی و نقش این شبکه‌ها در راهبردهای‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی‌پرداخته است:

 در جنگ جهانی دوم شبکه تلویزیونی بی بی سی اقدام به راه‌اندازی بخش آلمانی‌زبان کرد.

در افکار عمومی مردم جهان انگلیسی‌ها،  به خسیس‌بودن مشهور هستند اما چرا باید بریتانیایی‌ها از پول مالیات اتباعشان اقدام به راه‌اندازی بخش آلمانی زبان در بی بی سی می‌کردند؟

پاسخ روشن است؛به همان دلیلی که هیتلر و گوبلز صدای آلمان را به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی پخش می‌کردند!

یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های پیروزی در جنگ سخت، برتری داشتن در جنگ نرم است و رسانه نقش محوری و کلیدی را در این خصوص برعهده داشته و دارد.

ایالات متحده آمریکا، نظام قدرتمند شوروی سابق را نه در جنگ سخت که در جنگ سرد و پروپاگاندای تاریخی نیویورک تایمز و سی.ان.ان شکست داد تابه تعبیر امام راحل بساط اتحاد جماهیر شوروی برچیده شده و در زباله‌دان تاریخ جای گیرد.

از فردای پیروزی انقلاب در ایران بخش فارسی رادیو آمریکا و بی بی سی فارسی، رادیو اسرائیل، دویچه وله آلمان، رادیو فرانسه، رادیو چکسلواکی، رادیو حزب بعث عراق، رادیو مسکو، رادیو کویت و... با تمام قدرت و با دریافت بودجه‌های کلان مالی با هدف ایجاد یک پروپاگاندای جهانی علیه جمهوری اسلامی را به راه انداختند و تا همین امروز هم همین رویه را ادامه می‌دهند.

با پیشرفت تکنولوژی ارتباطات به ویژه در حوزه اینترنت و ماهواره علاوه بر ایجاد شبکه‌های فارسی‌زبان در همین کشورهای فوق‌الذکر مخالفان جمهوری اسلامی نیز با دریافت کمک‌های مالی انبوه اقدام به راه‌اندازی شبکه‌های فارسی زبان ۲۴ ساعته کردند.

در گذشته شبکه‌های  NITV و «پارس» میدان‌دار تهاجم به مردم ایران بودند و با افول آنان من و تو، ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی در کنار صدای آمریکا با قدرت به تخریب و تحقیر ملت ایران در جهان مشغول هستند.

آغاز جنگ داخلی در سوریه فرصتی بی‌نظیر را برای شکل‌گیری گروه‌های تروریستی داعش و القاعده و به تبع آن رسانه‌های قدرتمند عربی نظیر العربیه و الجزیره فراهم ساخت تا با پیشبرد سیاست رسانه‌ای «النصر بالرعب» به تخریب روحیه مقاومت منطقه بپردازند که در قبال تخریب روحیه مقاومت منطقه‌ای موجبات رسیدن تکفیری‌های تروریست به مرزهای ایران را فراهم کنند.

حضور به موقع سردار سلیمانی در منطقه و سفر تاریخی‌اش به مسکو تمام معادلات فکری اوباما و سران مرتجع عرب را به هم ریخت و در عین حال رویکرد معاونت برون مرزی صداوسیما جهت راه‌اندازی و تقویت برخی شبکه‌های با قدمت نظیر«الکوثر» هم کمک شایانی در تقابل رسانه‌ای با جریان تکفیر کرد. واقعاً تأسف بار است که در ایران همواره با سخت‌شدن شرایط اقتصادی ناشی از تحریم ها اولین کاری که به ذهن مدیران کشور می‌رسد سلاخی‌کردن بخش‌های مربوط به فرهنگ و رسانه است درحالی که دشمنان قسم خورده کشورمان نه تنها از حجم حملات رسانه‌ای به جمهوری اسلامی ذره‌ای کم نکرده‌اند بلکه با افزایش بودجه‌های کلان بر شدت تهاجم رسانه‌ا خود نیز افزوده‌اند.

به عنوان یک روزنامه‌نگار عمیقاً مراتب تأثر خود را از دیدن خوشحالی زایدالوصف صدای آمریکا و رادیو پیام اسرائیل اعلام می‌کنم.

واقعا برای روزنامه‌نگاران معتقد به جمهوری اسلامی چه دردی می‌تواند از دیدن خبر قطع پخش شبکه الکوثر از ماهواره «یوتل ست» در سایت رادیو رژیم غاصب صهیونیستی آن هم در شبی که فردایش روز قدس است، تلخ تر باشد؟

 آیا نباید از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی و ... طلبکارانه پرسید مگر جنگ رسانه‌ای محور شرارت عبری-عربی علیه جمهوری اسلامی‌با شبکه‌های فارسی زبان، انگلیسی و عربی پایان یافته که در قبال قطع پخش ماهواره‌ای شبکه جهانی الکوثر اینچنین سکوت کرده‌اید؟

اگر آقایان مستندات قابل پذیرش از صرفه جویی‌های عقلانی در همه حوزه‌های درجه دو و سه نهادهای اقتصادی و سیاسی ارائه کنند شاید قابل پذیرش باشد در حالی که همگان نیک می‌دانیم که همچنان ریخت و پاش‌های غیرضرور بودجه‌ای در کشور ادامه دارد.

البته نگارنده این یادداشت هرگز قصد ندارد که برای گرفتن بودجه الکوثر آن ریخت و پاش ها را توجیه کرده و حتی خدای ناکرده بپذیرد ولی قطع به یقین ندادن اعتبارات لازم به معاونت برون مرزی صداوسیما که در نوک جبهه رسانه ای مقابل استکبار جهانی شبانه روزی در حال جنگ است به منزله اشتباهی سهمناک و حتی به قول ورزشکاران فوتبالیست گل به خودی نابخشودنی قلمداد خواهد شد چراکه جریان مقاومت امروز منطقه با کمترین امکانات مالی و نظامی‌باید از حق دیده شدن و رساندن پیام مظلومیت شان به جهانیان برخوردار باشند تا همچنان وجدان‌ها بیدار افکار عمومی در غرب دولت‌های شان را برای عدم کمک های مالی و نظامی‌به جنایتکاران سعود و صهیونیست تحت فشار قرار دهند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما