امروز دوشنبه  ۷ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

بحران سیاسی در مالی از دریچه دوربین پرس تی وی

مشاهده ۱۰۸
۱۳۹۹/۰۵/۱۹- ۱۴:۱۳
برنامه این هفته «آفریقا امروز» (Africa Today) در شبکه پرس تی وی موضوع بحران سیاسی در کشور آفریقایی مالی را بررسی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این برنامه لغو نتیجه بعضی حوزه‌های رأی‌گیری در انتخابات پارلمانی ماه مارس در مالی و اعتراضات مردمی‌به ین امر را بررسی می‌کند و با اشاره به درخواست معترضان مبنی بر استعفای کیتا رئیس جمهور مالی به دلیل ناکامی وی در حل مشکلات امنیتی و اقتصادی، درباره میانجیگری رئیس جمهور نیجریه بین کیتا، رهبر معترضان، فعالان جامعه مدنی و سایر ذی نفعان در این مسئله برای حل و فصل بحران پیش آمده، بحث می‌کند.
«آفریقا امروز» همچنین با نگاهی به احتمال سرایت اعتراضات به سایر کشورهای ناراضی منطقه، مسائلی همچون خروج کنترل بسیاری از مناطق مالی از دست دولت به علت درگیری‌های مسلحانه از سال 2012، راهکارهای دستیابی به تفاهم دوستانه بین رهبران مخالفان و دولت مالی و تاثیر این بحران بر اوضاع امنیتی شکننده شمال مالی را نیز واکاوی می‎کند.
بخش دوم این برنامه به بررسی اوضاع سیاسی و اقتصادی موزامبیک و صدمات ناشی از حضور داعش در این کشور اختصاص دارد.
این بخش از برنامه با مروری بر جایگاه موزامبیک در بین 10 کشور اول صاحب نفت مایع در دنیا و برخورداری از منابع فراوان گاز طبیعی، بحث و گفت‎وگویی درباره علل عدم توانایی این کشور برای بهره‎برداری از این ثروت هنگفت و تداوم حملات داعش به منابع غنی نفتی در استان کابو دلگادو در سه سال اخیر و کشته شدن بیش از 700 نفر از مردم منطقه خواهد داشت.
همچنین سرمایه گذاری عظیم غول‎های نفتی آمریکایی، اروپایی و چینی در این منطقه، بی‎نصیب ماندن مردم از این سرمایه‎گذاری‌ها و فقر و بیکاری گسترده در موزامبیک از دیگر محورهای بحث این برنامه به شمار می‎آیند.
«آفریقا امروز» به تهیه‎کنندگی عاطفه سادات دربندی و اجرای هنیا مبارک و شیلا نلیما، دوشنبه 20 مرداد ساعت 20 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه سه‎شنبه ساعت 8 و 17، چهارشنبه ساعت 15، پنجشنبه ساعت یک بامداد و 13 و جمعه ساعت 9 روی آنتن می‎رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما