امروز چهارشنبه  ۸ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

برنامه صبحگاهی، حاصل یک تلاش دسته‌جمعی است
برنامه صبحگاهی، حاصل یک تلاش دسته‌جمعی است

از صبح تا شام «در انتهای الوند»

مشاهده ۱۲۱۷
۱۳۹۹/۰۵/۲۵- ۱۴:۰۰
تعداد بازدید:1217
برنامه‌های صبحگاهی از بخش‌های ثابت جداول پخش شبکه‌های تلویزیونی به شمار می‌روند؛ و برنامه«در انتهای الوند» شبکه دو سیما از جمله این برنامه‌ها است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این برنامه  به تازگی صدمین قسمت خود را روانه آنتن کرده است. بر این اساس گزارشی از تهیه این برنامه تهیه کرده‌ایم که می‌خوانید:

«در انتهای الوند» محصول فعالیتی گروهی است

امیرحسین آذر، تهیه‌کننده برنامه صبحگاهی و شبانگاهی «در انتهای الوند» است. آذر در پاسخ به این سوال که برنامه «در انتهای الوند»، چه شباهت و تفاوتی با نسخه شبانگاهی خود دارد، گفت: «در انتهای الوند» ابتدا ویژه‌برنامه‌ای شبانه طراحی شده ‌بود و در قالب برنامه‌‌‌ای گفت‌وگومحور با دعوت از مهمانانی از قشرهای اجتماعی و فرهنگی خاص با مدت زمان حدود20 دقیقه روانه آنتن می‌شد. این برنامه دنبال آن بود تا درباره موضوعات ویژه، پرونده‌هایی را تدارک ببیند. در همان ماه اول، بازخورد مخاطبان در پیامک‌ها نشان‌دهنده دیده شدن برنامه بود، ولی کم‌کم به سمت برنامه‌ای منعطف حرکت کردیم تا به مناسبت‌ها و مسائل روز بپردازیم.

این تهیه‌کننده درباره برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» گفت: برنامه‌های صبحگاهی در همه جای دنیا با دستمایه قرار دادن مسائل خبری روز شکل می‌گیرند. چون اگر برنامه صبحگاهی به مسائل 24 ساعت گذشته نپردازد و به نیازهای اطلاع‌رسانی برای مخاطبی که در ساعات اولیه روز بیننده رسانه است توجه نکند، دچار مشکل خواهد شد. قطعا برنامه صبحگاهی باید با یک برنامه عصرگاهی، شامگاهی و ... تفاوت داشته ‌باشد تا از اهداف خودش دور نماند. بر این اساس با استفاده از مجریان متعدد و کارشناسان ثابت در حوزه‌های مختلف، تلاش کردیم تا به نیازهای اطلاعاتی و خبری روز خانواده‌ها توجه کنیم. سعی کردیم صرفا به گفت‌وگو با یک بازیگر یا چهره مشهور نپردازیم و سرتاسر برنامه بر پایه سوالات و نیازهای مردم و اطلاع‌رسانی  برای خانواده‌ها استوار باشد.

آذر درباره تغییرات این برنامه تصریح کرد: پخش برنامه صبح ما تقریبا از اوایل اسفند شروع شد و طی این مدت شش ماهه تلاش کردیم برنامه به یکنواختی نرسد. در این مسیر یکی از راهکارها اضافه کردن کارشناسان ثابت در حوزه‌‌های مختلف، به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی، فرهنگی و بحث‌های سینمایی و همین طور تمرکز روی مسائل ورزشی بود که مخاطب خاص خود را دارد و به دایره گسترده‌ای از افراد به ویژه جوانان و نوجوانان متعلق است. بر این اساس، کارشناسان متعددی که در حوزه ورزش ایران و جهان فعال هستند، به صورت کارشناس ثابت در برنامه حضور پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: از مواردی که در برنامه «در انتهای الوند» صبحگاهی خیلی به چشم می‌آید، این است که از میا‌ن‌برنامه‌های طولانی امتناع کرده‌ایم و بخشی به نام «ترفند» طراحی شده‌ که در موضوعات و حوزه‌های مختلف کارکرد دارد. «ترفند» عبارت است از آموزش‌‌‌های کوتاه موضوعاتی که در زندگی امروز به کار برده می‌شوند.  اعم از مسائل حقوقی، ورزشی، موارد مربوط به اتومبیل، مسائل مربوط به ادبیات تا آشپزی‌‌های بسیار کوتاه برای کسانی که زمان کمی دارند  تا درست‌نویسی حتی خطاطی با خودکار و... .

آذر افزود: بخش «ترفند» در ضرباهنگ برنامه تاثیر دارد و می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه، اطلاعات مفیدی در اختیار مخاطب قرار دهد. ضمن اینکه این بخش در فضای مجازی در قالب یک صفحه مجزا بارگذاری می‌شود تا در امتداد برنامه تلویزیونی، مخاطبان دیگری از آن بهره‌مند شوند.

تهیه‌کننده «در انتهای الوند» در ادامه گفت: از ویژگی‌های برنامه صبحگاهی این است که منحصر به یک فرد نیست. بنابراین تهیه کردن آن دشواری‌های خاص خود را دارد. این نوع برنامه‌ها به کار گروهی بسیار منسجم و هماهنگ در بخش تولید محتوا و خوراک فکری، ریل‌گذاری برای اهداف برنامه، اجرای صحیح و... نیاز دارند و قائم به ذات نیستند. اینکه هر روز در ساعات اولیه صبح از مهمانانی دعوت کنید که صحبت‌هایشان در زندگی مردم موثر است و بتوانید بحث‌های مفیدی در برنامه رقم بزنید، کار یک نفر نیست و یک گروه با همکاری یکدیگر به این نتیجه می‌رسند. خدا را شکر تاکنون بازتاب بسیار خوبی  از پیامک‌های مخاطبان به دست ما رسیده که ما را به ادامه راه امیدوار می‌کند.

 معرفی چهره‌های جدید اجرا  اتفاق خوبی است

نجمه جودکی، در کنار حامد مهربانی و مجید یحیایی مجری برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» است که به صورت انفرادی هم، نسخه شبانگاهی این برنامه را اجرا می‌کند. او که هر روز طی دو نوبت مهمان مخاطبان رسانه می‌شود، درباره نوع اجرای هر یک از این برنامه‌‌ها گفت: برنامه صبحگاهی، مجله‌ای تصویری است که اجرای متفاوت‌تری می‌طلبد. اساسا در برنامه‌های صبحگاهی باید اجرای شادتری داشته باشید و از واژه‌های پرطراوت‌تر استفاده کنید تا نیرو و نشاط به مخاطب منتقل شود. حتی این تفاوت در مهمانان هم دیده می‌شود که جنس مختلفی دارند.

وی ادامه داد: اما در برنامه شبانگاهی از نورپردازی و دکور گرفته تا اجرا، متفاوت است و باید آرامش مخاطب را در نظر گرفت. ضمن اینکه به دلیل ساعت رسانه‌ای، برنامه نوعی اجرای رسمی‌تر و همراه با آرامش می‌طلبد.

جودکی با اشاره به اینکه در اجرای هر برنامه‌ای مخاطب‌شناسی اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: اولین ویژگی به زمانی برمی‌گردد که برنامه روی آنتن می‌رود و اینکه در آن زمان مشخص چه بیننده‌ای مخاطب برنامه است. آیا خانم‌‌های خانه‌دار بیننده برنامه‌اند یا مسئولان، کودکان و نوجوانان برنامه را می‌بینند یا جمعیت دانشگاهی و... . این مسئله در سبک اجرای مجری تعیین‌کننده است. البته مجری سبک ثابتی دارد، ولی کم و زیاد شدن هر کدام از ویژگی‌های اجرا به ساعت پخش و اجرای برنامه برمی‌گردد. مهمانان رسمی و گفت‌وگوهای جدی‌تری در شب‌ها داریم که اجرای متفاوتی را می‌طلبد و هر کدام بسته به مناسبت‌های ویژه‌برنامه ممکن است تغییر کند.

وی در ادامه افزود: در تجربه 12ساله‌ام برنامه‌های مختلفی اجرا کرده‌‌ام اما به نظرم به دلیل اینکه ذائقه مخاطب تغییر کرده ما هم باید تغییر کنیم؛ یعنی برنامه صبحگاهی‌ای که من 11 سال پیش اجرا می‌کردم، متفاوت با برنامه‌ای است که امروز ساخته شده و بنابراین اجرا هم تغییر می‌کند. به این دلیل که وقتی نسل مخاطب تغییر پیدا می‌کند، برنامه هم طبق این تغییرات باید خود را به‌روز کند. از نجوم و ستاره‌شناسی تا بخش ویژه پزشکی به خاطر همین تغییر ذائقه به برنامه اضافه شده‌اند.

او در زمینه اجرای برنامه‌‌‌ای با بخش‌های متعدد توضیح داد: مجری‌ای که وظیفه گفت‌وگو با کارشناسان مختلف را دارد، باید اطلاعاتش به‌روز باشد، هر برنامه بُعدهای مختلفی دارد و هر چند گروه نویسندگی، سردبیری و کارگردانی کمک‌کننده است، اما چون این نوع برنامه‌ها یک کار گروهی است، بنابراین هر کس در جایگاه خود باید اطلاعاتش را به‌روز نگاه دارد و فعالیت گروهی وجود داشته باشد.

جودکی درباره تفاوت برنامه «در انتهای الوند» با سایر برنامه‌های صبحگاهی گفت: در اینجا کار گروهی را بیش‌تر احساس می‌کنم. شاید پیش از این چون کار گروهی نبود، فشار روی من بیش‌تر بود، ولی در این برنامه چون وظایف تقسیم شده، با وجودی که روزی دو برنامه اجرا می‌کنم فشار روی من کم‌تر شده که این مسئله کیفیت اجرا را هم بیش‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: جذابیت برنامه صبح برای من، روبه‌رو شدن با ابعاد و موضوعات مختلفی است که در برنامه وجود دارد. به عنوان مثال یک گفت‌وگوی روان‌شناسی دارم و پس از آن با رئیس اتاق بازرگانی صحبت می‌کنم و بعد با یک موضوع متفاوت با کارشناس، هم‌صحبت‌ می‌شوم. این تنوع موضوعی برای من جذاب است و باعث می‌شود اجرا خسته‌کننده نشود. به نظرم تنوع برای مخاطب هم خوب است. اساسا مخاطب امروز خیلی حوصله کش‌دار بودن موضوعات را ندارد و وقتی یک موضوع خیلی استمرار پیدا می‌کند و بیش از حد به آن پرداخته می‌شود، مخاطب را اذیت می‌کند.

وی توضیح داد: اگر دقت کرده باشید در یک بخش 10 دقیقه‌ای یا نهایتا 15 دقیقه‌ای مثلا بحث پزشکی را می‌بندیم؛ مگر اینکه موضوعی ادامه‌دار باشد و در روزهای بعد به آن بپردازیم. چون مخاطب اول صبح شاید وقت پیگیری را نداشته باشد و این تنوع باعث سرحال شدن مخاطب در ساعات اولیه روز هم می‌شود.

جودکی در پایان، درباره استفاده از چهره‌های جدید اجرا تصریح کرد: حضور چهره‌های جدید در اجرا نقطه قوت برنامه «در انتهای الوند» است. متاسفانه امروز شاهد حضور چهره‌هایی هستیم که در همه شبکه‌ها اجرا می‌کنند، ولی اینکه در یک برنامه از چهره‌های جدید در کنار یک مجری به نسبت قدیمی‌تر استفاده شده و کارشناسان مختلف هم در برنامه حضور دارند باعث می‌شود هر کس در تخصصی‌ترین حوزه خودش فعالیت ‌کند. به نظرم اتفاق خوبی است که در برنامه «در انتهای الوند» چهره‌های جدید معرفی شده‌اند و امروز هم بسیار موفق‌اند. برنامه ثابت ساختن، اصلا کار ساده‌ای نیست. بنابراین، وظیفه خودم می‌دانم از تهیه‌کننده، کارگردان، سردبیر و همه عوامل برنامه، به ویژه مدیران شبکه دو تشکر ‌کنم که باعث می‌شوند نتیجه تلاش‌هایمان به بهترین نحو به صورت روزانه روانه آنتن شود.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما