امروز پنج شنبه  ۱۰ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

صداوسیمای خراسان رضوی دل عاشقان حسینی را روانه حرم مطهر امام رضا (ع) می کند

مشاهده ۳۲۱
۱۳۹۹/۰۵/۲۹- ۱۴:۲۵
صداوسیمای خراسان رضوی امسال برای عزاداران حضرت سید الشهدا (ع) ویژه برنامه های متعدد و متنوعی را ترتیب داده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، امسال با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور به علت شیوع ویروس کرونا، شکل برگزاری مراسم عزای حسینی تغییر کرده است از این رو صداوسیمای خراسان رضوی با هدف همراهی دل های عاشقان با کاروان حضرت سید الشهدا (ع) از یکسو و رعایت شرایط جدید کشور و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا از سویی دیگر تلاش دارد تا از کنار بارگاه ملکوتی و منور ثامن الحجج علی بن موسی الرضا ع با ترویج زیارت از راه دور، هر خانه را یک حسینیه کند و با بهره گیری از کارشناسان و سخنرانان و وعاظ برجسته کشور محرم بیادماندنی را رقم بزند.
سیمای خراسان رضوی برنامه‌های مناسبی را تدارک دیده است که برنامه شاخص «مرثیه آفتاب» به تهیه کنندگی حجت الاسلام کاظمیان پور در 12 قسمت 60 دقیقه ای به صورت زنده مراسم عزاداری حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام را منعکس می‌ کند و از سایر شبکه‌های ملی و استانی نیز پخش می‌ شود. این برنامه در دهه اول محرم هر شب به مدت 60 دقیقه و در صبح روزهای تاسوعا و عاشورا به مدت 120 دقیقه مراسم عزاداری در حرم مطهر را منعکس می‌ کند.
همچنین برنامه‌های «بامداد» در 10قسمت 10 دقیقه ای به تهیه کنندگی آرمین رهبر، «عطر عاشقی» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به تهیه کنندگی  محسن افکاری، «در سوگ آفتاب» در 10 قسمت 45 دقیقه ای به تهیه کنندگی زنده جانی و حجت الاسلام رمضان نژاد، «آئین اذن عزا» به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی حجت الاسلام کاظمیان پور، «شام غریبان حسین(ع)» در 60 دقیقه به تهیه کنندگی حجت الاسلام کاظمیان پور را در شب شام غریبان، با بهره گیری از انواع تجهیزات و امکانات فنی، به طور کامل از حرم مطهر امام رضا (ع) پوشش می دهد. این برنامه توسط سایر شبکه‌های ملی و استانی پخش می‌شود.
همچنین مستندهای «علم خبری»، مستند «فدیشه» که به برگزاری بزرگترین مراسم تعزیه خوانی در کشور می‌پردازد و فیلم بلند داستانی «میراث» و نماهنگ بامداد نیز از سیمای خراسان رضوی به مناسبت این ایام آماده پخش است.

معاونت صدای مرکز خراسان رضوی نیز 16 برنامه حسینیه ای بزرگ و با محتوایی غنی را برای مخاطبان تدارک دیده اند.
ویژه برنامه «صبح روز دهم» به مدت 120 دقیقه در صبح روز عاشورا به صورت زنده مراسم عزاداری حرم مطهر رضوی را پوشش می دهد. این برنامه از سایر شبکه‌های ملی و استانی پخش می‌شود. ویژه برنامه «سمت علقمه» به مدت120 دقیقه در صبح روز تاسوعا به انعکاس مراسم عزاداری حرم مطهر رضوی می‌ پردازد که مقرر شده این برنامه نیز از سایر شبکه‌های ملی و استانی پخش شود.
«صبح بخیر خراسان» در 7 قسمت 10 دقیقه ای، «شهر ما» در 3 برنامه 10 دقیقه ای، «هیچ جا خونه نمیشه» در 7 قسمت 10 دقیقه ای، «حسینیه دل» در 12 قسمت 90 دقیقه ای، «شب های محرم» در 11 قسمت 50 دقیقه ای، «صدای زائر» در 12 قسمت 45 دقیقه ای، «لحظه‌های آسمانی» در 12 قسمت 5 دقیقه ای، «قرار انقلاب» در یک قسمت 60 دقیقه ای، «مردم و مسئولان» در یک قسمت 60 دقیقه ای، «گامی‌ به سوی رشد» در 7 قسمت 10 دقیقه ای، «کرمانجی» در 5 قسمت 25 دقیقه ای، «دور تند» در 5 قسمت  45 دقیقه ای، «دهکده» در 5 قسمت 30 دقیقه ای، از دیگر برنامه‌های رلدیویی این مرکز است که در این ایام روی آنتن صدای خراسان رضوی می روند.

رادیو سراسری زیارت نیز که در سراسر ایران پخش می‌شود با ویژه برنامه «حسینیه ایران» برای پخش در دهه نخست محرم با مشارکت اداره کل صدای استان‌ها، شبکه رادیویی فرهنگ و اجلاس بین المللی پیر غلامان و خادمان حسینی تولید می‌ شود و از شبکه‌های استانی و شبکه رادیویی فرهنگ به صورت زنده پخش می‌ شود. این برنامه با شعار «حسینیه ای به وسعت ایران» هرشب از ساعت 22 تا 24 از استودیوی امام رضا (ع) شبکه رادیویی زیارت مستقر در حرم حضرت ثامن الائمه علیه السلام به صورت زنده پخش می‌ شود. علاوه بر آن «بین الحرمین» در 13 قسمت 120 دقیقه ای، «باب الحسین» در 13 قسمت 120 دقیقه ای، «صبح و زیارت» در 10 قسمت 55 دقیقه ای، «مشاعره عاشورایی» در 8 برنامه 25 دقیقه ای، «در مقام آفتاب» در 3 برنامه 20 دقیقه ای، «مقتل"» در 10 برنامه 20 دقیقه ای، «روضه خوانی» در 10 برنامه 10 دقیقه ای، سخنرانی در 13 برنامه 25 دقیقه ای، «خیمه گاه خورشید» (تعزیه خوانی) در 11 برنامه 50 دقیقه ای، «صدای سخن عشق» 15 برنامه 5 دقیقه ای، «حقیقت جاودان» در 15 برنامه 25 دقیقه ای،«طنین خون خدا» در 9 برنامه 10 دقیقه ای، « نی نامه» در 4 برنامه 10 دقیقه ای، «پیمانه‌های سرخ عاشورایی» در 8 برنامه 15 دقیقه ای، «نمایش های عاشورایی» در 15 برنامه 30 دقیقه ای، «پیر غلامان» در 11 برنامه 15 دقیقه ای تدارک دیده شده است که از شبکه رادیویی زیارت به سمع مخاطبان می رسد و همچنین این شبکه با تهیه 700 عکس، گیف، استیکر، استوری جهت فضای مجازی و رادیونما پویش #حسینیه_ایران را نیز تدارک دیده است.

واحد برونمرزی صداوسیمای خراسان رضوی نیز برای مخاطبان تاجیک و افغانستانی خود برنامه‌های ویژه ای را تدارک دیده است که اهم آن می توان به برنامه‌های رادیو دری مثل «عرفان سرخ» در 13 برنامه 15 دقیقه ای، «مرثیه‌های عاشقی» در 13 برنامه 10 دقیقه ای، «رمز ماندگاری عاشورا» در 13 برنامه 15 دقیقه ای و «گنجینه‌های محرم» در 13 برنامه 15 دقیقه ای اشاره کرد. «قیام عاشورا» نیز عنوان ویژه برنامه رادیو تاجیکی است که در 10 برنامه 15 دقیقه ای پخش می‌شود.

همچنین  واحد موسیقی صداوسیمای خراسان رضوی برای ایام محرم اقدام به تولید یک قطعه موسیقی با نام «کاروان می رود» کرده است که با صدای علی نیکوکارکرده، آهنگسازی و تنظیم ناصر نجفی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌ دهد.

معاونت فضای مجازی صدا و سیمای خراسان رضوی هم با استفاده از هشتگ #خیمه_مجازی، و #هر_خانه_یک_حسینیه، در کانال ها، سایت و سایر صفحات مجازی و سیمای مرکز، همچنین انتشار بیش از 1200 متن، خبر و گزارش، 30 عکس نوشت و پوستر، 3 اینفوگرافی، 10 گیف، 10 پادکست و تولید 2 نماهنگ و بیش از 30 ویدئوی کوتاه با عزاداران همراه می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما