امروز جمعه  ۴ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

انتقال پیام با انیمیشن راحت تر است

مشاهده ۲۹۱
۱۳۹۹/۰۵/۲۹- ۱۶:۵۴
شبکه ایران کالا به تازگی اقدام به پخش مجموعه انیمیشنی به نام «جمجمک» به کارگردانی و تهیه کنندگی شیوا حسین پور کرده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این مجموعه در ۱۰۰ قسمت دو دقیقه ای با تکنیک کات اوت دیجیتال و با بهره گیری از ۹ شخصیت تولید شده است. مجموعه «جمجمک» در فضایی طنز، مسائل و معضلاتی که حوزه تولید و اقتصاد را دچار چالش کرده، با رویکرد آسیب شناسی به تصویر می‌کشد. ۲۶ مرداد نخستین قسمت از این مجموعه با عنوان «صنایع شیمبکو» پخش شده که در همان قسمت نخست بازتاب نسبتا خوبی داشته است. حسین پور پیش از این هم چند مجموعه ساخته که یکی از آن‌ها استاپ موشن عروسکی «توتک و تراب» تولید مرکز صباست.
شیوا حسین پور، تهیه کننده و کارگردان این مجموعه به سوالاتی درباره این برنامه پاسخ گفت که در ادامه می خوانید:
چطور شد به فکر ساخت این مجموعه برای شبکه «ایران کالا» افتادید؟
با توجه به موضوع و معضلاتی که در حوزه تولید چه از جانب مردم یا مسئولان و یا تولیدکننده داریم، به نظر می رسید بهتر است این معضلات و موضوعات از منظر اقتصادی آسیب شناسی شود.
بنابراین طرح تولید این مجموعه به شبکه ایران کالا ارائه شد و پس از تصویب شروع به کار کردیم. علت استفاده از قالب انیمیشن برای انتقال مسائل مهم اقتصادی چه بود؟
تحصیلات و حیطه کاری من در زمینه پویانمایی و سینماست و در این زمینه هم کار ساخته ام و تدریس می‌کنم. بنابراین احساس کردم در چارچوب انیمیشن اتفاقات خوب و مهمی را می توان رقم زد که در کارهای رئال این امکان میسر نمی‌شود. از طرفی میزان تاثیرگذاری کارهای پویانمایی هم روی این مخاطب بیشتر است. ضمن این که رویایی که ما می توانیم در حوزه خلق کنیم، فانتزی تر و برای اقشار جامعه قابل درک تر است. از این رو تصمیم گرفتیم برای انتقال موضوعات اقتصادی از قالب پویانمایی استفاده کنیم.
تولید هر ۱۰۰ قسمت مجموعه به پایان رسیده است؟
خیر. تعدادی از قسمت ها تولید شده و برای این که موضوعات آن به روز باشد و دغدغه‌های اقتصادی روز جامعه را مدنظر داشته باشیم، همزمان با پخش، تولید آن هم ادامه دارد.
هر قسمت شامل یک موضوع است یا مجموعه دارای یک داستان کلی است؟
بله مجموعه به صورت اپیزودیک است که در هر قسمت یک موضوع بنا به اتفاقات روز و مسائل اقتصادی بیان می‌شود و ۹ شخصیت فانتزی داریم که در این مجموعه حضور دارند. به تعبیری می توان گفت هر چیزی که در رابطه با اقتصاد ما باشد و بتواند چرخه تولید را بچرخاند و نیز معضلات اقتصادی را آسیب شناسی می‌کنیم. از طرفی به این نکته هم می‌ پردازیم چه چیزهایی در پیرامون ما وجود دارد که می تواند زمینه ساز تولیدمان باشد. از این رو به هر آدمی‌که در زمینه تولید خلاقیت دارد، می توانیم تلنگری به آن‌ها بزنیم. همچنین به آن تولیدکنندگانی که کیفیت را فدای کمیت می‌کنند بگوییم بهتر است به کیفیت کار اهمیت بدهید تا کمیت. پس با این حساب مخاطب مجموعه شما صرفا تولیدکننده‌ ها هستند. من معتقدم سه راس تولیدکننده، مصرف کننده و مسئولان به گونه ای به یکدیگر متصل هستند و هر کدام از آن‌ها می توانند به مثابه روغنی باشند که در چرخ دیگری ریخته می‌ شود. بنابراین به هم مرتبط هستند و از این رو مخاطب مجموعه ما صرفا تولیدکنندگان نیستند و همه اقشار دولت و ملت می توانند مخاطبان این کار باشند.
این مجموعه صرفا از شبکه ایران کالا پخش می‌شود یا در آینده ای نزدیک شاهد پخش آن از شبکه‌های دیگر هم خواهیم بود؟
در حال حاضر که صرفا از شبکه ایران کالا پخش می‌ شود. اما امیدوارم شبکه‌ های دیگر هم علاقه مند پخش این مجموعه شوند و درخواست بدهند تا میزان تاثیرگذاری آن روی مخاطبان بیشتر شود. چرا که موضوعات مطرح شده به روز و شامل همه افراد در جامعه است. گفتید که این مجموعه ۹ شخصیت اصلی و ثابت دارد.
فکر می‌کنید بتوانند مانند مجموعه «دیرین دیرین» یا «شکرستان» شخصیت هایش ماندگار شوند و برای مخاطبان جا بیفتد؟
امیدوارم این اتفاق برای مجموعه ما هم بیفتد. با توجه به این که هر شخصیتی در این مجموعه مختصات خاص خودش را در گفتار، رفتار و لحن دارند و بکر هستند، امیدوارم این اتفاق خوشایند برای جمجک هم بیفتد و برای مردم ملموس باشند.
عنوان مجموعه را بر چه اساسی انتخاب کردید؟
جمجمک به معنای تکان خوردن است و جمجمک برگ خزون برگرفته از مثل های قدیمی‌ پارسی است که افسانه شعبان نژاد شعری بر همین اساس سروده است. انتخاب این نام برای انیمیشن نیز در واقع حاکی از تکان‌هایی است که می‌ بایست در زمینه اقتصاد برای هر سه راس تولیدکننده، مصرف کننده و مسئولان ذیربط ایجاد شود تا چرخه تولید و اقتصاد پویا باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما