امروز جمعه  ۴ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

مروری بر تاریخچه نظریه‌ نسبیت عام اینشتین در «چرخ»

مشاهده ۶۶
۱۳۹۹/۰۶/۲۶- ۱۱:۱۹
«چرخ» امروز، چهارشنبه 26 شهریور، با بررسی تاریخ نسبیت عام و معرفی کتاب‌ ها و فیلم‌ های علمی در زمینه حیات در سیارات دیگر، روی آنتن شبکه‌ چهار می‌ رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این قسمت از برنامه «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با دکتر محمد وحید تکوک، استاد دانشگاه خوارزمی درباره‌ نسبیت عام گفت‌ و گو می‌ کند.
نسبیت عام نظریه‌ ای علمی‌ برای گرانش است که آلبرت اینشتین در میان سال‌ های 1905 و 1915 آن را مطرح کرد. این نظریه دیدگاه قبلی ما از فضا را به‌ عنوان موجودی ایستا و تنها به‌ عنوان مکانی که در آن رویدادهای فیزیکی اتفاق می‌افتند، کنار گذاشت و به‌ جای آن، فضا-زمان را به‌ عنوان موجودی پویا و تغییر شکل‌ دهنده در نظر گرفت که حضور ماده در آن، ساختار و هندسه‌ آن را خمیده می‌ کند و در مقابل، حرکت اجسام تحت گرانش از خمیدگی فضا-زمان پیروی می‌ کند. یعنی گرانش را یک عامل هندسی دانست و نه یک نیرو.
در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» محمدحسین جهان‌پناه، روزنامه‌ نگار علم و فناوری و مینا قدسی، کارشناس نجوم برای تعطیلات آخر هفته، فیلم‌ ها و کتاب‌ های علمی‌ با موضوع اکتشافات فضایی و حیات در سیارات دیگر را برای مخاطبان معرفی می‌ کنند.
فصل هفتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌ زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌ کند. «چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌ شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما