امروز چهارشنبه  ۷ اسفند ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

بررسی نقش رادیو در توسعه ورزش کشور

مشاهده ۳۷۰
۱۳۹۷/۰۶/۱۷- ۰۳:۵۶

نخستین هم‌اندیشی معاون صدا و روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور به منظور بررسی و تبادل نظر درباره نقش رادیو در توسعه ورزش کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نخستین هم‌اندیشی معاون صدا و روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور به منظور بررسی و تبادل نظر درباره نقش رادیو در توسعه ورزش کشور، صبح امروز شنبه 17 شهریور در سالن همایش‌های ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

حمیدرضا شاه آبادی، معاون صدای جمهوری اسلامی ایران، ضمن قدردانی از حضور روسای فدراسیون ورزشی گفت:با حضور آقای میرحسینی دوره جدید و خوبی برای رادیو ورزش آغاز شده است و امیدواریم این نشست ها نیز تحول خوبی در همکاری‌های دوطرف به وجود آورد و  در توسعه ورزش نقش داشته باشد .

وی با بیان اینکه ما امسال در عرصه ورزش در قیاس با سال‌های گذشته جایگاه بهتری را کسب کرده ایم، تصریح کرد : رادیو رسانه زندگی است و اگر به ظرفیت رادیو نگاه کنیم، می‌بینیم که در بحث ورزش همگانی خیلی بیشتر و بهتر می‌توان با مخاطبان ارتباط برقرار کرد. ما با آحاد مردم سر و کار داریم و هر جا حرف از مردم و تاثیرگذاری باشد، حرف رسانه هم به میان می‌آید.

شاه آبادی با بیان اینکه ما به دنبال مرجعیت و جایگاه واقعی رادیو هستیم تا اگر حرفی میزنیم تاثیرگذار باشیم،ادامه داد: این هدف زمانی رقم می‌خورد که بستری برای بازتاب حرف‌های ما فراهم شود.

وی گفت : برای گسترش همه ورزش ها به یاری فدراسیون‌ها نیاز داریم و باید به کمک شما علاوه بر ورزش های بیشتر شناخته شده مثل فوتبال و کشتی، به دیگر ورزش های مورد نیاز جامعه در حوزه عمومی و حرفه ای نیز بپردازیم.

وی در ادامه بیان کرد: فضای پرداختن به ورزش بانوان در سیما محدود است، اما در رادیو نگاه ویژه و گسترده‌تری را می توانیم نسبت به ورزش بانوان داشته باشیم.

معاون صدا گفت، اگر شما می خواهید که رادیو به بحث ورزش های پر مدال بپردازد ،وزارت ورزش بایستی کار کلانی انجام دهد و چشم انداز دقیقی ترسیم شود .

شاه آبادی گفت: ما شورای ورزش رادیو را با حضور همه مدیران شبکه‌های رادیویی تشکیل داده‌ایم که دبیر این شورا مدیر شبکه ورزش است. برنامه‌ها در این شورا تعریف و بررسی می‌شود، از شما هم می‌خواهیم تا نقص‌های هر برنامه رادیویی را با ما در میان بگذارید.

میر حسینی، مدیر شبکه رادیویی ورزش نیز در ابتدای مراسم بیان کرد: بیشترین مطالباتی که ما در رادیو ورزش رصد کردیم، پوشش حداکثری رخدادهای ملی و ورزشی است که به لطف خدا و حمایت معاونت صدا کارنامه قابل قبولی را ارائه داده است و در آخرین رویداد ورزشی جاکارتا بالای 10 ساعت برنامه رادیویی داشتیم و توانستیم اکثر مسابقات را پوشش بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به بهره بردن از کارشناسان ورزشی گفت : تا امروز رادیو ورزش با حضور کارشناسان توانسته گام های موثری را در زمینه تحلیل ورزشی داشته باشد و در ادامه انشالله شاهد حضور متخصصین ارزشمندی در آینده خواهیم بود.

مدیر شبکه رادیو ورزش با توجه به توسعه ورزش همگانی تاکید کرد: یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری نیز "ترویج ورزش همگانی" است و ما سعی داریم از طریق سبک زندگی خانواده‌ها نگاه ویژه ای به نقش بانوان در ورزش داشته باشیم و در این چند هفته اخیر پوشش ورزش بانوان مختلفی را در نظر گرفته ایم، البته این برای همه ورزش ها امکان پذیر نیست، به همین دلیل با حمایت معاونت صدا، 6 ساعت پخش اینترنتی مسابقات ورزشی را از طریق اپلیکشین رادیویی خواهیم داشت‌ .

میرحسینی در پایان ضمن تشکر از حضور همه فدراسیون‌های ورزشی بیان کرد: نکته بعدی ترویج نشاط و شادابی و بحث همبستگی است که سعی داریم در قالب طرح جشنواره فرزند ایران آن را پیش ببریم. ما پیش از این در سیما برنامه ای به نام «قهرمان قهرمانان»داشتیم اما امسال در دستور کار در برنامه ای جداگانه قهرمانان هر رشته ورزشی را از نگاه مردم معرفی می ‌کنیم.

سپس پولادگر، رئیس فدراسیون تکواندو با اشاره به سختی‌های گزارشگری رادیو، درباره بیان صحیح اخبار و گزارش‌های ورزشی گفت: باید در رشته‌های مختلف ورزشی، گزارشگران و تحلیلگران حرفه‌ای به میدان بیایند و مطلع و آگاه به آن رشته ورزشی باشند؛ چراکه اطلاعات کافی آنها باعث جذب مخاطب بیشتر به برنامه‌های رادیویی می‌شود.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال نیز در ادامه مراسم، ضمن تشکر از برگزاری این جلسه بین روسای فدراسیون ورزشی گفت: ما باید مردم را امیدوار کنیم و نشاط را در جامعه گسترش بدهیم و بارها در جلساتی که رهبر انقلاب با ورزشی‌ها داشته اند به کرات گفته اند.

وی در ادامه بیان کرد: ما زیرساخت های خودمان را داریم و اصلا قابل قیاس با کشورهای عربی و دیگر نقاط دنیا نیست و به تدریج باید به ایده آل های اصلی برسیم. تاج با اشاره به بازی دو تیم پرسپولیس و استقلال تاکید کرد: در مباحث فوتبال باید کمتر به حواشی و شایعات آن پرداخته شود، باید به دیگر ورزش ها و رشته‌های ورزشی نیز پرداخته شود. ما حدود 40 برنامه درباره فوتبال داریم که باید مقداری آن را تعدیل کرد تا سایه اش به دیگر رشته‌های ورزشی نیفتد.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به تیتر روزنامه‌ها، و خواندن آن در برنامه رادیویی گفت: ما بارها تیترخوانی روزنامه‌ها را در برنامه‌های رادیویی داریم که گاهی خوب نیست، چراکه همیشه رسانه‌ها هرچی که خودشان به خواهند را تیتر می‌کنند و وقتی چاپ می‌شود فقط چند نفری آن را می خوانند، ولی وقتی شما آن را بیان می‌کنید، میلیون‌ها نفر آن را خوانده اند و این وجه‌ خوبی ندارد.

ضیایی رئیس فدراسیون والیبال با توجه به فراگیر بودن رسانه رادیو اظهار کرد: برخی اوقات چنان تحلیل های سبکی از برخی از رویداد ها می‌شود که اطلاع رسانی آن اصلا صحیح نیست‌. اما درواقع نقش رسانه بسیار ارزنده و مفید است که باید به آن توجه داشته باشیم. ما اگر می‌گوییم خانواده ورزش یا خانواده والیبال، باید به معنی واقعی خانواده با آن رفتار کنیم .

علینژاد، رئیس فدراسیون وشوو با ابراز قدردانی از گروه اعزامی رادیو ورزش به مسابقات آسیایی جاکارتا گفت: واقعا جای دارد که از گروه اعزامی‌گزارشگران مسابقات جاکارتا تشکر و قدردانی شود، این گروه سه نفر بودند اما درحد یک لشگر کار کردند. به واقع برگزاری مسابقات جاکارتا و رفتار برگزار کنندگان در حد بازیکنان و گزارشگران ایرانی به ویژه رسانه ملی نبود و بداخلاقی‌های بدی شکل گرفت‌.

وی در ادامه با اشاره به ترویج ورزش همگانی و نشاط در جامعه تاکید کرد: ورزش یک مبحث مبتلابه جامعه است که در بین رده بندی دیگر حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی در بالاترین سطح قرار دارد، ما نباید در برپایی مسابقات صرفا نتیجه گرا باشیم و در این زمانی که دشمن منتظر اندوه جامعه ماست، باید از پرداختن به شایعات و حواشی بپردازیم و به نشاط مردم برسیم.

خسرو قنبری،رئیس فدراسیون دوچرخه سواری هم گفت: در بعضی از برنامه‌ها مشاهده می‌شود که کارشناسان در کنار عوامل برنامه ساز می آیند و با تعاملی که دارند ، در مقابل ما می ایستند‌‌. خواهشمان این است که کارشناسان را با تاملی بیشتر انتخاب کنید‌‌. دوچرخه سواری رشته ضعیفی است که بعضا افرادی که کارشناس مسابقات ما در رادیو هستند، کسانی‌اند که به هر دلیلی از فدراسیون دوچرخه کنار گذاشته شده‌اند‌.

وی در ادامه بیان کرد: تناقض فرهنگی در برخی از استان‌ها باعث شده که دوچرخه سواری در بخش بانوان را با محدویت خاصی پیگیری کنیم که رادیو می تواند به یاری ما بیاید‌.

صمیمی، رئیس فدراسیون ورزش جانبازان و معلولان، با اشاره به نقش رسانه ملی به ویژه رادیو در انعکاس خبری و اطلاع رسانی ورزش و نشاط در جامعه گفت: اولین نیاز جامعه جانبازان و معلولان "امید" است که باید به آن‌ها تزریق شود. شما در رادیو با امیدافزایی کمک شایانی به ما می‌توانید بکنید. در رادیو باید به دنبال ارتقای سطح رشته‌های ورزشی باشیم و همه حرف‌ها نباید تعریف از فعالیت‌های ما باشد.

وی در ادامه بیان کرد: در رادیو باید به دنبال ارتقای سطح رشته‌های ورزشی باشیم و همه حرف ها نباید تعریف از فعالیت های ما باشد. مظلومی، رئیس فدراسیون روشندلان با بیان گله‌ای به روسای فدراسیون گفت: متاسفانه کسی بچه‌های ما را نمی‌بینید و تا این اندازه که دیگر رشته‌ها دیده می‌شوند، به ما توجه‌ای نمی‌شود. شعار ما این است که ما شما را نمی‌بینیم اما فانوسی در دست داریم و شما آن را ببینید.

همچنین کیهانی رئیس، فدراسیون دو و میدانی در ادامه مراسم افزود: امروز جای دارد از تلاش های رادیو ورزش تشکر و قدردانی کنیم، همچنین باید از گروه اعزامی مسابقات جاکارتا نیز تشکر کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فوتبال سرفصل ورزش ‌های امروز است، گفت: فوتبال امروز درد همه رسانه‌هاست نه رادیو ورزش و رادیو تهران، همه ما مسابقه فوتبال را دوست داریم و همه جای دنیا فوتبال ورزش پرمخاطب است، اما در همه جای دنیا فوتبال کار خودش را می‌کند و تاثیرگذاری خودش را دارد و در کنار آن بقیه رشته‌های ورزشی به کار خود می‌پردازند. ما اگر در بهترین حالت ممکن می توانیم از رشته‌های کشتی و رزمی و دومیدانی و وزنه برداری بیشترین مدال ها را بگیریم.

بابویی ، رئیس فدراسیون دانش آموزی، در ادامه مراسم گفت: فدراسیون مدارس با 15 میلیون نفر دانش آموز همراه است که شاید بزرگترین نهادی است که نیروهای متخصص ورزشی و تربیت بدنی در این حوزه فعالیت می‌کنند. رادیو ورزش نیز از تخصصی ترین شبکه‌های رادیویی است که باید مخاطبان حوزه‌های دیگر را نیز شناسایی و آنها را جذب کند.

وی در ادامه با اشاره به اهداف ورزش و تربیت بدنی گفت: باید یکی از اهداف ورزشی خود را در بحث استعدادیابی ورزشی دانش آموزان بگذاریم و آن را در حوزه‌های تربیتی همراه کنیم و مهارت های اجتماعی را در جامعه آپارتمان نشینی به دانش آموزان یاد بدهیم‌ و همراه باشیم.

شعبانی بهار، رئیس فدراسیون تیروکمان ادامه داد: باید در نظر داشت که مردم نسبت به گذشته به ورزش خیلی خوشبین تر هستند که منشا آن رسانه ملی است و ما می‌بینیم که گاهی یک اطلاع رسانی در ورزش از رسانه ملی تبدیل به یک اتفاق ملی می‌شود .

احساس می‌کنم صدا و سیما همچنان مرجعیت خودش را حفظ کرده است و نقش بسزای و تاثیر گذاری دارد.

ده خدایی، رئیس فدراسیون چوگان نیز گفت:حداقل انتظار ما این است که در رسانه ملی وقت  بیشتری به ما داده شود تا این ورزش فرهنگی و تاریخی را بیشتر به مردم معرفی کنیم.

بیرانوند، رئیس فدراسیون وزنه برداری در این مراسم گفت: خواهشمندم که اخلاقیات را در ورزش سرلوحه قرار بدهیم و منش پهلوانی را در نظر بگیریم. ورزش صرفا نتیجه و مدال نیست و آن اخلاق مداری است که باقی می‌ماند.

در این مراسم حمیدرضا شاه‌آبادی معاون صدا ، میر حسینی مدیر شبکه رادیویی ورزش ، پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو ، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال، ضیایی رئیس فدراسیون والیبال، علینژاد رئیس فدراسیون وشوو، خسرو قنبری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری، صمیمی رئیس فدراسیون ورزش جانبازان و معلولان، مظلومی رئیس فدراسیون روشندلان، کیهانی رئیس فدراسیون دومیدانی، بابویی رئیس فدراسیون دانش آموزی، شعبانی بهار رئیس فدراسیون تیروکمان، ده خدایی رئیس فدراسیون چوگان، شایسته ‌رئیس فدراسیون تنیس، بیرانوند رئیس فدراسیون وزنه برداری،رحیمی فدراسیون هندبال ،مسعود سلیمانی اسکواش ، بنی صفر روشن دلان ،شادینا رزمی ،غلامرضا امینی فدراسیون قایق رانی ، حامد فاتحی مدیر روابط عمومی معاونت صدا و ابراهیم کبابیان مشاور اجرایی و مدیر دفتر معاونت صدا و ...حضور داشتند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما