امروز شنبه  ۳ آبان ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

اولین و دومین شهید محراب در فصل دو سریال «جلال»

مشاهده ۹۷
۱۳۹۹/۰۷/۲۰- ۰۸:۳۷
تهیه کننده فصل دو سریال «جلال» گفت: در این فصل به زندگی آیت‌الله شهید سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی(اولین شهید محراب) و ترور آیت‌الله شهید میراسدالله مدنی(دومین شهید محراب) پرداختیم.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از خبرگزاری فارسسال گذشته و در ایام دهه فجر سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی از شبکه یک سیما به روی آنتن رفت. این سریال در فصل اول درامی از رخدادهای اجتماعی و روزهای انقلاب اسلامی در سال‌های منتهی به بهمن ۱۳۵۶ در آذربایجان شرقی بود. مدتی است که فصل دو سریال «جلال» آغاز شده است، به همین مناسبت در این گزارش، مروری بر فصل یک این سریال داشتیم و همچنین «علیرضا جلالی» تهیه کننده این سریال اطلاعاتی جدید از روند تهیه و تولید این سریال در فصل دو و قصه ای که در این فصل پیش روی مخاطبان این سریال قرار داده می‌شود، در اختیارمان قرار داد که در ادامه می خوانید.

** سریال های استانی در شبکه‌های سراسری

در این یک ساله اخیر کم نبودند تعداد سریال هایی که در معاونت استان‌ها تهیه و تولید شدند و بازیگران و کارگردان‌ها و تهیه کننده‌های شاخصی هم در آنها مشغول به فعالیت شدند و از همه مهمتر اینکه از شبکه‌های سراسری بروی آنتن رفتند. اگرچه معاونت استان‌ها به تازگی ساخت سریال را به این شیوه گسترش داده است اما این می تواند شروع خوبی برای ادامه این راه در امور استان‌ها باشد.

** «جلال» سریالی در بستر تاریخ معاصر/ اقتباس از رمان «بینوایان»

قصه فصل اول سریال «جلال» که در ۱۵ قسمت توسط امیرحسین ثروتمند به نگارش درآمد، از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۵۶ در تبریز را به تصویر می‌کشید و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال ها روایت می‌کرد.

همچنین رخداد‌های اجتماعی و روز‌های انقلاب اسلامی در سال‌های منتهی به بهمن ۵۶ در آذربایجان شرقی از قصه‌های اصلی این سریال است. همچنین این سریال اقتباسی از رمان معروف «بینوایان» نیز داشت که در این زمینه می توان به زندگی جلال و رویارویی اش با زن و مرد میانسالی اشاره کرد که از خطای او چشم پوشی کردند و او را بخشیدند.

 ** درامی‌بین راضیه و جلال

علاوه بر بستر تاریخی که در این سریال از آن استفاده شده بود، درامی عاشقانه هم محوریت «جلال» را تشکیل داده بود. ماجرای عشق جلال به راضیه یکی از درام های این سریال بود که تا لحظه پایانی نیز مخاطب را پای این سریال نشاند تا از سرنوشت شخصیت هایش مطلع شود. جلال بعد از ازدواج با راضیه درگیر مسائل و مناسبت های سیاسی و مبارزه‌های انقلابی آن سالها می‌شود و به طور ناخواسته توسط پاپوش هایی که برایش درست می‌کنند گرفتار می‌شود. او به اجبار سالها بی هیچ نام و نشانی دور از همسرش زندگی می‌کند و در این مدت اتفاق های ریز و درشت و فراوانی برای رخ می دهد. او در همان سالها تبدیل به یکی از تجار فرش در تبریز می‌شود. اما زمانیکه بعد از چند سال راضیه را در بیمارستان جذامی‌ها پیدا می‌کند، زندگیش دستخوش تغییراتی می‌شود.

** ورود به بیماری جذام در تبریز

بیماری جذام و شیوع آن در تبریز یکی از اتفاق هایی بود که در این سریال به نمایش درآمد. سازندگان از طریق درگیر کردن یکی از شخصیت های اصلی به این بیماری سعی کردند تا برخی از علائم این بیماری و مراقبت هایش را با پوشاندن بخشی از صورت و چهره شخصیت راضیه که به جذام مبتلا شده بود را به مردم نشان دهد.

 

** بازیگران سریال در فصل یک

حمیرا ریاضی، عمار تفتی، هادی افتخارزاده، مهران رجبی، رضا آبپاک، سنا پورسعیدی، کامیار شکیبایی، فاطمه شکری، حامد منافی و تعدادی بازیگران تلویزیون و بومی آذربایجان شرقی در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

** جلالی: حضور بازیگران جدید در فصل دو «جلال»

«علیرضا جلالی» تهیه کننده فصل دو سریال «جلال» در گفت و گو با خبرنگار فارس، درباره بازیگران این سریال در فصل جدید، گفت: عمار تفتی و حمیرا ریاضی از بازیگران اصلی این سریال هستند که در فصل یک هم حضور داشتند. اما در این فصل همایون ارشادی نیز در نقش  عزت به ایفای نقش می‌پردازد.

** «عمار تفتی» و اولین تجربه در نقش اصلی

«عمار تفتی» با اینکه بازیگر خوبی است و توانایی بالایی در به تصویر کشیدن و اجرا کردن نقش های سخت نیز دارد، اما تا به حال هیچ کدام از آثاری که در آنها حضور داشته، به اندازه جلال مورد استقبال مردم قرار نگرفتند. از همین رو می توان بازی او در این نقش را برای آینده کاری اش به فال نیک گرفت. تفتی در این سریال برهه زمانی ۱۸ ساله را با چند گریم بازی کرد و تجربه حضور در تاریخ معاصر را نیز به تصویر کشید.

** تصویربرداری فصل دو در تبریز، تهران و شهری جنوبی

فصل ابتدایی این سریال در شهر تبریز مقابل دوربین رفته بود. اما بنا به گفته تهیه کننده قرار است تا بخش عمده فصل دو «جلال» در تبریز و بخشی از آن هم در تهران و جنوب کشور مقابل دوربین برود.

**قصه در ادامه فصل قبلی است

شاید برای بسیاری از مخاطبان مهم باشد که قصه فصل جدید این سریال در ادامه فصل قبلی است یا نه اما بنا به گفته تهیه کننده قصه در ادامه فصل قبلی است و از سال ۱۳۳۸ شروع می‌شود تا زمان انقلاب و بعد از آن و جنگ بین ایران و عراق ادامه دارد. اما نکته ای که وجود دارد این است که در قسمت پایانی فصل یک سرنوشت شخصیت های اصلی به صورت نوشته ای روی تصویر درج شد و خبر از سال فوت دو شخصیت اصلی (جلال و راضیه) نیز داد، با این تفاسیر انتظار می رفت که قصه از جای دیگری شروع شود یا اینکه لااقل این اطلاع رسانی در پایان بندی صورت نمی‌گرفت.

** کریمی: گمراه کردن مخاطب، جادوی تلویزیون است!

اما در همین زمینه سال گذشته و بعد از پایان پخش سریال، خبرگزاری فارس، با «مهدی کریمی» تهیه کننده فصل یک این سریال درباره چرایی مشخص شدن سرنوشت شخصیت ها در پایان بندی تیتراژ گفت: این موضوع پیش فرضی نسبت به آینده کاراکترهای اصلی به مخاطب می‌دهد. از طرفی گمراه کردن مخاطب همان جادوی سینما و تلویزیون و آثار نمایشی است.

 

** جلالی: پرداختن به «شهید قاضی» و ترور «شهید مدنی» در سریال «جلال»/ اولین و دومین شهدای محراب در سریال تاریخی تبریز

«علیرضا جلالی» تهیه کننده فصل دو این سریال نیز درباره قصه‌هایی که در فصل جدید این سریال به آنها پرداخته می‌شود، گفت: در این فصل به زندگی شهید سید محمدعلی قاضی طباطبائی (اولین شهید محراب انقلاب اسلامی) که از مبارزان شیعه در دوران پهلوی بود و در سال ۵۸ شهید شد پرداختیم. همچنین ترور شهید میر اسدالله مدنی دهخوارقانی (دومین شهید محراب انقلاب اسلامی) نماینده دوره اول مجلس خبرگان و امام جمعه وقت تبریز و نورآباد ممسنی که در سال ۶۰ به شهادت رسید نیز به تصویر کشیده شده است.

** «حمیرا ریاضی»؛ بازیگری گزیده کار

ریاضی در این سالها کمتر در قاب تصویر ظاهر شده است و شاید این را باید به گزیده کاری او مرتبط دانست. طلسم شدگان، حلقه سبز، کلانتر ۳ از سریال هایی بود که او در دهه ۸۰ بازی کرده و وضعیت سفید و بوی باران نیز از مجموع سریال های او در دهه ۹۰ هستند. او در سریال «جلال» یکی از نقش های اصلی را به عهده داشت. راضیه دختری که از جوانی تا میانسالی به دنبال پیدا کردن همسرش بوده است و حالا که او را پیدا می‌کند، با بیماری عجیبی دست به گریبان است.

** جلالی: تهیه کننده فصل یک انصراف داده بود

جلالی درباره تغییر تهیه کننده آن به خبرنگار فارس، گفت: دوستان در معاونت استان‌ها طی تماسی از من درخواست کردند تا برای سریال جلال آماده شوم. من گفتم که این سریال در فصل یک تهیه کننده دیگری داشت و گفتند آقای کریمی از تولید ادامه این سریال انصراف دادند و گفتند که  نمی توانند کار کنند.

وی ادامه داد: من هم به رسم ادب و احترام با آقای کریمی تماسی گرفته و از او کسب اجازه کردم. آقای کریمی هم محبت کرد هم وسایل صحنه ای که در فصل یک مورد استفاده شان قرار گرفته بود را در اختیارمان گذاشتند و هم اینکه اجازه دادند تا ادامه کار را در دست بگیرم.

** «حسن نجفی» کارگردان توانمندی است

این تهیه کننده همچنین بیان داشت: الان حدود سه ماه از شروع تصویربرداری این سریال می‌گذرد. حسن نجفی کارگردانی این سریال را به عهده دارد و فصل یک را نیز کارگردانی کرده است. او انسان بسیار فهیم، دانا و توانمندی است و تعجب می‌کنم چرا تا به حال کارهای شاخصی از او ندیدیم. همچنین از آقای فاطمی و دارابی تشکر می‌کنم که از این کارگردان خوب حمایت کردند.

وی درباره ساخت و کارگردانی سریال در معاونت استان‌های صداوسیما نیز گفت: به هر حال معاونت استان‌ها هم برای خودش تعریفی دارد و کارهایی که بر اساس ماموریت خود دارد را انجام می دهد. از طرفی بسیاری از بازیگران چهره و شناخته شده ما از بچه‌های شهرستان هستند اما از طرفی هم کارگردان‌هایی داریم که در شهرستان زندگی می‌کنند و تا به حال این امکان برایشان فراهم نشده که خودشان را نشان دهند.

** ۷۰ درصد از عوامل بومی تبریز هستند

جلالی ادامه داد: معتقدم دیگر باید از سبک سنتی بیرون آمده و به جوان‌ها اعتماد کنیم و معاونت استان‌ها این امکان را فراهم کرده که تعدادی از همین افراد در پشت دوربین در این کارها دیده شوند و توانایی خود را نشان دهند. در همین سریال حدود ۷۰ درصد از عوامل تبریزی هستند و حتی بازیگران تبریزی هم داریم و می توانم به بازیگر نقش مقابل آقای ارشادی اشاره کنم که بازیگری اصالتا تبریزی است.

این تهیه کننده همچنین بیان داشت: معاونت استان‌ها دارد استعدادیابی می‌کند و با استفاده از افرادی که امکان دیده شدن ندارند، آنها را به جامعه هنری معرفی می‌کند.

تهیه کننده سریال «دولت مخفی» ادامه داد: سریال جلال در فصل یک با اینکه در شرایط سخت مالی ساخته شده بود، اما با استقبال زیادی مواجه شد و در ادامه بچه‌هایی که تا به حال در کارهای دیگر دیده نشده بودند، در این سریال به خوبی دیده شدند. مدیر کل محترم تبریز و خوزستان نیز در فصل دوم با ما همکاری می‌کنند و کمک می‌کنند که این پروژه به ثمر برسد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما