امروز چهارشنبه  ۱ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

عاشقانه‌ های جنـوب

مشاهده ۲۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۲۸- ۱۱:۳۲
تقیانی‌ پور، کارگردان «نجلا» در گفت‌ و‌ گو با «وطن امروز» از شرایط تولید این سریال در دوران کرونا گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از روزنامه وطن امروز، این روزها 3 سریال با مضمونی از حوادث تاریخی معاصر از شبکه‌ های مختلف تلویزیون روی آنتن رفته اند. که سریال «نجلا» شاید بیش از دو سریال دیگر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت است.

سریال«نجلا» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌ پور و تهیه‌ کنندگی سعید سعدی، سریالیبا داستانی عاشقانه و پرکشش پیرامون پیاده‌روی اربعین سال 58 است که این روز‌ها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود.
سریال نجلا روایت عشق «عبد» به «نجلا» حول محور پیاده‌روی اربعین سال 58 است. عبد که تعمیرکار موتوسیکلت است و برای تامین هزینه‌ های زندگی از عراق کالای قاچاق وارد کشور می‌کند، عاشق نجلا دختر شیخ‌ ابراهیم می‌شود. نجلا پرستار بیمارستان است و عبد هر روز برای دیدن او به بیمارستان می‌ رود. عبد به خاطر عشق به نجلا کار قاچاق را کنار می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد به خواستگاری نجلا برود. نجلا به شرطی قبول می‌ کند به خواستگاری عبد جواب مثبت دهد که او را در ایام اربعین به زیارت امام حسین(ع) ببرد اما در طول مسیر حوادث و اتفاقات خاصی می‌ افتد. حسام منظور که پیش ‌از این نیز در سریال‌ های «بانوی عمارت» و «برادر جان» نقش‌ آفرینی کرده بود، نقش اصلی این سریال را با نام «عبد» بازی کرده و سارا رسول‌ زاده نیز در نقش «نجلا» به ایفای نقش پرداخته است. ملیکا شریفی‌ نیا، ثریا قاسمی، مصطفی ساسانی، سوگل طهماسبی، جواد پورزند، علی غابشی، مرتضی شاه‌ کرم، وحید نفر، بدرالسادات برنجانی، محسن پوشانی، محسن سلیمانی، سجاد دیرمینا و ابراهیم گله‌ دار زاده از بازیگران اصلی سریال نجلا هستند.
تحرکات ارتش عراق در مرزها و مناطق جنوبی ایران، تحرکات نفوذی‌ های حزب بعث در میان مردم و اقدامات تروریستی آنها از جمله انفجارها و ترورهایی که با هدف ناامن‌ سازی شهرهای مرزی آبادان و خرمشهر در ماه‌ های قبل از آغاز رسمی جنگ اتفاق می‌ افتاد، بخشی از اولین‌ هایی است که در نجلا به آنها پرداخته شده است. اما یکی از نکات بحث‌ برانگیز درباره سریال «نجلا» مربوط به لهجه و گویش عراقی و آبادانی برای عوامل «نجلا» است. بازیگران تا حد قابل قبولی توانسته‌ اند از پس ادای گویش‌ ها بربیایند؛ هرچند که در بعضی قسمت‌ ها ضعف در ادای لهجه و گویش دیده می‌ شود که این موضوع در سریال‌ های تلویزیونی امری طبیعی است. آنطور که رجانیوز گزارش داده، یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که شخصیت «نجلا»، یک شخصیت عراقی و بزرگ‌ شده عراق است. ولی به اشتباه بعضی منتقدان تصور کردند او آبادانی است و لهجه نجلا را بخشی از ایرادات سریال عنوان کرده‌اند. همچنین دیالوگ‌های همزمان عربی و فارسی بازیگران تدبیر خوبی به نظر می‌رسد که هم مخاطبان به راحتی در جریان قصه سریال قرار بگیرند و هم فضا را درک کنند. از سوی دیگر یکی از نکات برجسته این سریال بحث پیاده‌روی تاریخی اربعین است. در این سریال محور داستان زیارت امام حسین(ع) در ایام اربعین سال 58 قرار گرفته است. از طرفی دیگر خانواده نجلا در داستان بخشی از معاودین محسوب می‌شوند که توسط صدام مورد ظلم واقع شده و از عراق اخراج شده‌اند؛ مساله اخراج ایرانی- عراقی‌ها از عراق توسط صدام بخشی از واقعیت‌های مغفول‌مانده است که برای نخستین‌بار در این سریال به تصویر کشیده شده است. عشق عبد به عنوان یک پسر ایرانی به نجلا به عنوان یک دختر عراقی نشان‌دهنده رابطه حسنه 2 ملت ایران و عراق و فرهنگ‌های مشترک و روابط نزدیک آنهاست، به ویژه که در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری از سوی ضدانقلاب برای ایجاد اختلاف میان این 2 ملت صورت گرفته است.
 سریال نجلا روی یک سوژه ناب دست گذاشته است و همچنین بردن دوربین به شهرهای آبادان و اهواز مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفته، آن هم در شرایطی که کشور چندین ماه است درگیر ویروس کروناست و عوامل تولید سریال «نجلا» به‌رغم همه سختی‌های موجود، بخشی از تصویربرداری را در استان خوزستان انجام داده اند تا از کیفیت کار کاسته نشود. خیرالله تقیانی‌پور، کارگردان سریال «نجلا» که نخستین تجربه کارگردانی خود را در تلویزیون پشت سر گذاشته، از کارنامه پرباری در تئاتر برخوردار است. او تاکنون کارگردانی نمایش‌های بسیاری از جمله «صورت و سیرت»، ‏«فریاد خاموش خاطره»، ‏«شب عروسی»، ‏«آخرین پست شب یلدا»، «فردا روز دیگریست‌»، «5+1‌»، «روزی، محله‌ای، روزگاری»، ‏«مخمصه»، «روزی، گذری، روزگاری»، «قصه یک تابلوی زرد»، «عصاره اجدادی»، «سایت بوی»، «پری»، ‏‏«سایه سکوت»، ‏«خاک»، «خبرنگار»، «یک روایت تازه از اونور قاب خواب‌نماها‌» و «هفت کوپه از یک قطار» را بر عهده داشته که نویسندگی بخش عمده‌ای از این آثار را هم عهده‌دار بوده است. این هنرمند همچنین در نمایش‌های ‏‏«صبور»، «خانم سرگرد باربارا»، «حورا»، «روی ریل جنگ»، «سایت بوی» و «پری» به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته است. البته تقیانی‌پور سال 93 فیلم سینمایی دفاع‌مقدسی «تونل» را ساخت، هرچند این فیلم سینمایی آنچنان که باید به دیده شدن او در سینما کمک نکرد اما توانست تجربه و پشتوانه خوبی برای این کارگردان جوان محسوب شود که با اعتماد به نفس بیشتری سراغ سریال «نجلا» به عنوان نخستین تجربه کارگردانی خود در تلویزیون برود. در مجموع تولید سریال «نجلا» با توجه به شرایط کرونایی کشور موجب شد نخستین تجربه این هنرمند در تلویزیون با سختی‌ها و مشقت‌های فراوانی مواجه شود که تقیانی‌پور در گفت‌وگو با «وطن امروز» از این شرایط برای‌مان گفت.
***
* آقای تقیانی‌پور شما به عنوان چهره سرشناس و فعال تئاتری و چند تجربه سینمایی، برای نخستین‌بار تجربه حضور در مسند کارگردانی سریال تلویزیونی را تجربـه کردیـد؛ قبول کارگردانی سریال «نجلا» برای شما ریسک بزرگی محسوب نمی‌شد؟
در وهله اول سعی کردم برای نخستین تجربه‌ام در کارگردانی سریال تلویزیونی به یک انتخاب هوشمندانه و دقیق دست پیدا کنم؛ انتخابی که جسارت و شجاعت را در کارگردان تقویت کند، زیرا هیچ‌گاه در ذهنم نبوده که به سمت و سوی کارگردانی سریال‌های روتین آپارتمانی بروم و دوست داشتم از همان تجربه نخست یک فضای سخت و هیجان‌انگیز را تجربه کنم که سریال «نجلا» به لحاظ ساختار تاریخی خود از این ویژگی برخوردار است.
از سوی دیگر به جرأت می‌توانم بگویم از آنجا که از محیط و فضایی کاملا تئاتری وارد این کار شدم، خیلی در جریان کار کارگردانی به من کمک کرد، زیرا تجربه کارگردانی تئاتر باعث شد در «نجلا» به میزانسن‌های درستی دست پیدا کنم.
* از آنجا که سریال «نجلا» در شرایط کرونایی به تولید رسیده است، از سختی‌ها و مشقات کار تولید در این شرایط برای‌مان بگویید.
واقعا شرایط سخت و نفسگیری را سپری کردیم و تمام عوامل با تحمل گرمای شدید در همه حالت ماسک بر صورت داشتند و صرفا بازیگرانی که جلوی دوربین می‌رفتند برای دقایقی ماسک را از صورت خود برمی‌داشتند. از سوی دیگر پیچیدگی بیماری کرونا نشان داد ناقلان دارای علائم خاص و مشترکی نیستند و شاید فردی ناقل باشد و تب هم نداشته باشد، به همین خاطر عوامل «نجلا» بیشتر مواقع به ‌رغم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طب‌سنجی استرس زیادی داشتند اما مهم اینجاست که خدا را شکر در طول تهیه و تولید سریال «نجلا» هیچ‌ کدام از عوامل مبتلا به کرونا نشدند که البته بخش عمده‌ای از این مساله به عنایت حضرت امام حسین(ع) به مجموعه بازمی‌گردد.
با این شرایط سخت کرونایی چه شد که توانستید تصویربرداری را در شهرهای خرمشهر و آبادان انجام دهید؟
از ابتدا قرار شد بیشتر مراحل تولید و تصویربرداری در شهرهای جنوبی کشور باشد اما از آنجا که آن زمان این مناطق به لحاظ شرایط کرونایی در وضعیت قرمز بودند، عملا امکان سفر به این مناطق نبود و از سوی دیگر نمی‌خواستیم زمان را از دست بدهیم و دوست داشتیم تحت هر شرایطی کار را به محرم و صفر امسال برسانیم.
خوشبختانه در ادامه با بهبود شرایط مناطق جنوبی کشور به لحاظ ویروس کرونا بخشی از کار را توانستیم در مناطق جنوبی جلوی دوربین ببریم. در واقع ما دوربین‌مان را به آبادان بردیم تا به نوعی به مردم خطه جنوب ادای احترام کنیم.
* از آنجا که روابط عشقی میان شخصیت‌های سریال «نجلا» بسیار درست از آب درآمده است، آیا می‌توان این سریال را در وهله نخست اثری عاشقانه دانست؟
اینکه سریال «نجلا» مضمونی عاشقانه‌ دارد که کاملا مشخص است اما در وهله بعد این سریال حس میهن‌پرستی را در ذهن‌ها زنده می‌کند. هدف چیز دیگری است اما هدف ناخواسته تغییر می‌کند و همه به سمت عشق امام حسین(ع) می‌رود و با نگاه حضرت گره می‌خورد.
* برخی نسبت به نوع لهجه و گویش آبادانی بازیگران انتقاداتی داشتند، در این باره توضیح می‌دهید؟
در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که نزدیک به 60 درصد بازیگران‌مان اصالت جنوبی دارند و اگر جایی دیالوگی گفته شده که لهجه و گویش در آن بخوبی ادا نشده، اتفاقی طبیعی است که صرفا به «نجلا» هم بازنمی‌گردد اما بدانید سهوی بوده و قصد و غرضی در آن نبوده است. حتی برای بازیگران غیرجنوبی هم مربی استخدام کردیم تا لهجه‌ها با کمترین ایراد ممکن ادا شود.
* و سخن پایانی؟
هیچ اثر هنری بدون نقص نمی‌شود، حتی شاهکارهای سینمای جهان هم نقایصی دارند اما درباره لهجه باید بگویم بسیاری از مردم آبادان بر لهجه و گویش عوامل «نجلا» صحه گذاشتند و در نهایت امیدوارم توانسته باشیم با این سریال لبخند رضایت را بر لب مردم جنوب بنشانیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما