امروز سه شنبه  ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

روایت «ابو طه» از جنگ پشت خاکریز دشمن در شبکه افق

مشاهده ۱۵۱
۱۳۹۹/۱۱/۰۴- ۱۳:۳۷
مجموعه مستند«ابو طه» شبکه افق، به تاثیر انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) در هشت سال دفاع مقدس و پشت خاکریزهای دشمن می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «ابو طه» عنوان مجموعه مستندی پنج قسمتی است که با محور تاثیر انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) در هشت سال دفاع مقدس پشت خاکریزهای دشمن ساخته شده است.

در زمانی که عراق با کشورمان وارد جنگ شد، عراقی‌ ها خودشان درگیری‌ هایی با حزب بعث داشتند که در نوع خود متفاوت از هر اتفاق دیگری بود، به طوری که بسیاری از مردم عراق در جنگ با ایران، رژیم بعث را همراهی نمی‌کردند و مخالف جنگ با ایران بودند. آنها به امام خمینی ارادت داشتند و نمی توانستند بپذیرند که در مقابل ایران بایستند.

مستند «ابو طه» با تهیه کنندگی بهنام گنجه و کارگردانی حسن قهرمانی، تاثیر رهبری امام خمینی(ع) در بین سربازان عراقی و در پشت خاکریزهای دشمن را دستمایه اصلی روایت خود قرار داده و برای این منظور مخاطب را پای حرف های یکی از فرماندهان قرارگاه خاتم الانبیا می نشاند که مسئولیت عملیات روانی را بر عهده داشته است. یکی از وظایف این فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا رسیدگی به امور تبلیغات و عملیات روانی اسرای جنگی ارتش عراق در اردوگاه‌های ایران بوده و در این اثر، پس از سال ها، سرنوشت اسرایی که با این کهنه سرباز سپاه پاسداران، دیدار و هم نشینی داشته اند به نمایش گذاشته می‌شود.

مستند«ابو طه» را می توانید در هفته جاری هر شب ساعت 18:30 از شبکه افق تماشا کنید. تکرار این مستند روز بعد ساعت 10 روی آنتن می رود.

روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور دموکرات در آمریکا، بسیاری را به تغییر در مواضع ایالات متحده نسبت به ایران امیدوار کرده است، رئیس جمهوری که وعده داده بسیاری از تندروی‌های ترامپ را کنار بگذارد، اما سوال اساسی اینجاست که آیا دموکرات ها در قبال ایران، نرمش نشان داده اند یا تنها روی دیگری از سکه اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی را دنبال می‌کنند؟ مستند «آقای تغییر»به اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و چگونگی عمل به وعده‌های انتخاباتی او درباره جامعه آمریکا و جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد. ایمن مستند به کارگردانی مهدی انصاری، شنبه 4 بهمن ساعت 19 و تکرار آن یکشنبه ساعت 10:30 از شبکه افق به سمع بینندگان می رسد.

دست آفریده‌ها

«دست آفریده‌ها» مجموعه مستندی است درباره صنایع دستی در استان‌های مختلف کشورمان و فرصت های اقتصادی، که این هنرهای بومی‌ برای خانواده‌ها به وجود می آورند. در بیست و هفتمین قسمت، این مستند به سراغ صنایع مربوط به نمدمالی در استان کهگیلویه و بویراحمد رفته است. در این قسمت می‌بینیم که مردمان شهرکرد و روستاهای اطراف آن، چگونه نان خود را از نمدمالی و صنایعی که به این هنر باستانی تعلق دارد، تامین می‌کنند. مستند«دست آفریده‌ها» ساعت 20 شنبه 4 بهمن از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت 6 روز یکشنبه روی آنتن می رود.

فرصت

«فرصت» عنوان مجموعه مستندی است که در سیمای مرکز خراسان جنوبی تولید شده است. در این مجموعه به ظرفیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف این استان پرداخته و سعی شده است فرصت های سرمایه گذاری و تولید با استفاده از این پتانسیل ها بررسی شوند. بیستمین قسمت این برنامه به پرورش شترمرغ و ماهی تیلاپیا در استان خراسان جنوبی اختصاص دارد. برنامه«فرصت» را می‌توانید شنبه تا چهارشنبه ساعت 18 و تکرار آن را ساعت 1:30 بامداد روز بعد از شبکه افق ببینید. 

گفتنی است مستند«ما سه نفر» درباره شهدهای مدافع سلامت در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است. در این مستند به فعالیت های سردار غلامعلی کفاش و سردار صادق رئیسی از شهدای مدافع سلامت این شهر پرداخته شده است.

این دو شهید بزرگوار سلامت در دوران اوج کرونا در شهر زاهدان به دلیل سرکشی به بیماران و رسیدگی به وضعیت آنها، به این ویروس مبتلا شدند و به جمع شهدای مدافع سلامت پیوستند. مستند«ما سه نفر» با تهیه کنندگی ثریا فتحیان و کارگردانی مجتبی حیدری، برای پخش از شبکه افق سیما در روز شنبه چهارم بهمن ساعت 20:30 در نظر گرفته شده و تکرار آن هم ساعت 6:30 روز بعد روی آنتن می رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما