امروز چهارشنبه  ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه ۴
پرتره استاد عباس عبادی در حکایت دل شبکه ۴

هنری با قدمت چندهزار ساله در دستان ماندگار «استاد عبادی»

مشاهده ۷۵
۱۳۹۹/۱۲/۰۴- ۱۳:۱۰
دومین قسمت از فصل دوم مجموعه مستندهای «حکایت دل»، پرتره مستند «دستان ماندگار » است که دوشنبه 4 اسفند ساعت ۲۱ پخش می‌شود و به معرفی استاد عباس عبادی اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، استاد عباس عبادی در سال ۱۳۳۰ ه.ش در نطنز و در خانواده ای هنرمند که پیشینه سفالگری در آن به دوره قاجار می رسید,زاده شد.وی از همان دوران کودکی,هنر اجدادیش را با شاگردی نزد پدرش, مرحوم استاد محمد عبادی دنبال کرد. وی پس از وقفه ای که با در گذشت پدرش در کارش ایجاد شده بود از سال ۱۳۵۸ ه. ش کارگاهی را که از چهار نسل قبل از خود به میراث برده بود بار دیگر دایر نمودند و هم اکنون تمامی ۲۵ مرحله کار تولید سفالینه‌های گل سنگی منقوش زیر لعابی را که بسیار پیچیده است, خودشان انجام می دهند و در تزیین آنها از نقوش اسلیمی،هندسی، نمادها و سمبل های ایرانی و برخی نقوش اساطیری کهن مانند خورشید خانم ,شیر بالدار و…استفاده می‌کنند. نطنز شش هزار سال تاریخ سفالگری دارد و قرن‏ها زادگاه سفالیه سازی با لعاب های فیروزه‏ ای آسمان نقش پروازی سیاه زیرلعابی وجلاکاری و شاید مینایی سده‌های میانه بوده است و چیره دست ترین کاشی سازان را برای اصفهان صفوی پرورش می داده است. تا چند دهه پیش بیش از سی کارگاه پررونق کوچک و بزرگ در نطنز وجود داشت و یکی از مراکز ساخت و صدور انواع قطعات سرامیکی بوده است اما امروز تنها یک کارگاه از سلسله سرامیک سازان سنتی در آن باقیست که آن هم کارگاه عبادی می‌باشد.

برنامه «حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه‌ها ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما