امروز دوشنبه  ۱۸ آذر ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

فصل گرم نمایشی سیما

مشاهده ۷۰۵
۱۳۹۷/۱۰/۰۸- ۱۳:۰۲

فصل گرم نمایشی سیما

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی در یادداشتی از گرمای آنتن تلویزیون در شب‌ های زمستان سخن گفته است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی در این یادداشت آمده است:

این روزها واکنش مخاطبان به عنوان اصلی‌ترین سرمایه رسانه‌ملی و همچنین رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی حاکی از آن است که فضای نمایشی تلویزیون در هفته‌های اخیر، وضعیت متفاوتی یافته است. حتی برخی آن را نشانه‌هایی از دوران طلایی سریال‌سازی سیما در دهه 70 و اوائل دهه 80 عنوان کردند. در آن دوران آثاری روی آنتن می‌رفت که به «خیابان خلوت کن» مشهور شده بودند. سریال‌هایی که به خاطر پرداختن به موضوعات جدید و بکر و همچنین روایت قصه‌های پرکشمکش، اکثریت قریب به‌اتفاق مردم را به خودشان معطوف می‌کردند و به بخشی از صحبت‌های روزانه مردم تبدیل می‌شدند. البته با این تفاوت که آن زمان نه خبری از رقبای جدی تلویزیون بود و نه چنین تهاجم تمام‌عیار فرهنگی و رسانه‌ای دشمن و بدخواهان ملت را تجربه کرده بودیم.

خوشبختانه امسال همزمان با آغاز فصل سرما، بخش نمایشی سیما نویدبخش آغاز فصلی گرم و پررونق در حوزه سریال‌هاست. مجموعه‌های نمایشی این شب‌های سیما، ضمن برخورداری از تنوع موضوعی و محتوایی، با ذائقه عامه مردم نیز همخوانی دارد. طوری که اغلب خانواده‌های ایرانی، شب‌های بلند زمستانی خود را با این مجموعه‌ها می‌گذرانند. علاوه بر جذابیت و محتوا، نحوه چینش و ترتیب سریال‌های شبکه‌ها و مهندسی کنداکتور یا جدول زمانی پخش باعث شده، مخاطبان از ساعت 8 و سی دقیقه شب تا پاسی از شب حدود ساعت 23 از شبکه‌ای به شبکه دیگر سریال‌ها را تعقیب کنند.یکی از تمهیداتی که باعث افزایش قدرت نفوذ نظام‌های رسانه‌ای می‌شود، ترکیب هوشمندانه برنامه‌ها در اجزا و عناصر مختلف است. اتفاقی که این روزها و شب‌ها از سوی معاونت سیما اعمال می‌شود. یکی از اصول چینش برنامه‌ها این است که اولین برنامه یا برنامه‌ای که در پربیننده‌ترین زمان روی آنتن می‌رود، قابلیت بالایی در جذب مخاطب داشته باشد. تجربه نشان می‌دهد که اگر سلسله سریال‌ها که به طور شبانه و پی‌در‌پی پخش می‌شوند، با درخشش آغاز شود، میل مخاطب برای دیدن آثار بعدی نیز برانگیخته خواهد شد. به این ترتیب، «بانوی عمارت» که آغازگر نمایش سریال‌های شبانه است انتخابی مناسب برای همراه کردن مخاطبان در بدو کار بود تا بتواند بینندگان سیما را برای تماشای سریال‌های بعدی نیز ترغیب نماید. این سریال با برخورداری از روایتی پر فراز و نشیب و با در هم آمیختن یک درام عاشقانه با روایتی تاریخی، موجب رضایت مخاطب عام و خاص شده است. سریال شب‌های زمستانی شبکه سوم سیما به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد، فضاسازی چشم‌نوازی دارد و داستانی پر از اتفاقات و ماجراهای غافلگیرکننده را در این فضا ترسیم می‌نماید. بلافاصله پس از این سریال، مجموعه «بی‌قرار» از شبکه دو روی آنتن می‌رفت. پس از دیدن یک مجموعه تاریخی، یک درام خانوادگی و توأم با تراژدی موجب تغییر ذائقه مخاطب می‌گردد. اتفافات غیرقابل پیش‌بینی یکی از جاذبه‌های اصلی سریال بود که مخاطبان را به دنبال خود می‌کشاند. پس از آن نیز باز هم مخاطب شاهد سریالی با فضا و موضوعی متفاوت است. سریال «مینو» شبکه یک، سریالی که عاشقانه‌ای را در بستر جنگ و حصر خرمشهر به تصویر کشیده است.

با اتمام سریال «بی‌قرار» از این هفته شاهد پخش یک اثر جدید با عنوان «بچه‌مهندس2» خواهیم بود. فصل اول این سریال در ماه مبارک رمضان با استقبال مخاطبان مواجه شده بود.

تاکتیک درست رسانه‌ای یعنی به محض پایان یک مجموعه پرمخاطب، اثری جدید جایگزین آن شود. معمولا فاصله افتادن بین پخش یک سریال موجب رویگردانی مخاطب از یک شبکه می‌شود. اینکه بدون هیچ فاصله زمانی پس از پایان پخش «بی‌قرار»، فصل دوم «بچه مهندس» در کنداکتور پخش قرار گرفته، حاصل تلاش بی وقفه و برنامه‌ریزی همکاران سیمافیلم و گروه‌های فیلم و سریال شبکه است.لازم به گفتن است که در حال حاضر بیش از 100 پروژه فیلم و سریال در ایستگاه‌های مختلف تولید داریم. همچنین در هفته‌های گذشته با حمایت ویژه ریاست سازمان شاهد گشوده شدن گره ساخت دو سریال الف ویژه حضرت موسی(ع) و سلمان‌فارسی پس از ده سال وقفه بودیم و آغاز رسمی‌پیش‌تولید آن‌ها نیز نوید رونق دوباره سریال‌های تاریخی الف ویژه را می‌دهد. استمرار همراهی بینندگان با تلویزیون و دنبال کردن پخش سریال‌های شبکه‌ها بهترین هدیه برای مدیران سیما است و خستگی را از تن همه ما می‌زداید.

 روند افزایش مخاطب و گرمابخشی به فضای سیما، از آنجا اهمیت دارد که ویژه برنامه‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب نیز پخش شده و یا در نوبت پخش است. برنامه‌هایی نظیر«ایران 20»، «اولین‌ها»، «ملت قهرمان»، «چهل برگ» و دیگر قالب‌ها نظیر مستند روی آنتن است.این امر حاکی از آن است که معاونت سیما علاوه بر تمرکز بر ساخت سریال به عنوان یکی از محصولات پر طرفدار سبد رسانه‌ای باید به برنامه سازی برای دیگر مناسبت‌ها و رویدادها در قالب‌های مختلف نیز اهتمام بورزد به این امید که رضایتمندی مخاطب را به همراه داشته باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما