امروز چهارشنبه  ۵ تير ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

گفت‌وگو با مهدی نقویان، کارگردان مجموعه «خارج از دید 2»

از مقاومت صداوسیما مقابل فشار‌ها تشکر می‌کنم

مشاهده ۲۸۳
۱۳۹۷/۱۰/۱۵- ۱۲:۵۹
تعداد بازدید:283
گفت‌وگو با مهدی نقویان، کارگردان مجموعه «خارج از دید 2»

از مقاومت صداوسیما مقابل فشار‌ها تشکر می‌کنم

کارگردان مجموعه مستند «خارج از دید» در گفت‌وگویی از اهداف ساخت این برنامه و اقبال این مستند نزد مخاطبان سخن گفت.

فصل دوم مجموعه مستند "خارج از دید" این شب‌ها با موضوع «نفوذ» به کارگردانی مهدی نفویان از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود. و تلاش دشمن را برای نفوذ به لایه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی کشور را به تصویر می‌کشد.مهدی نقویان کارگردان این مجموعه در گفت‌وگو با «جوان» از تولید این مجموعه و  فشار بر صدا و سیما برای پخش نشدن این مجموعه سخن گفته است. او سال گذشته نیز فصل اول این مستند را با موضوع فتنه سال 1388 روی آنتن برده است . نقویان درباره  تفوت این دو مستند می‌گوید:

این دو مستند از نظر سیر تاریخی در امتداد هم هستند. فتنه سال ۸۸ که اتفاق افتاد، دشمنان و عوامل داخلی آن‌ها نتوانستند با آشوب و اغتشاش خیابانی به اهدافشان برسند. آن‌ها پس از جمع شدن بساط فتنه با حضور حماسی مردم در ۹ دی، بحث نفوذ را خیلی جدی‌تر از قبل دنبال کردند، هرچند موضوع نفوذ از قبل هم در دستور کار آنان بود، حتی می‌توانم بگویم از آغاز انقلاب اسلامی و قبل از پیروزی انقلاب هم این موضوع مورد توجه بود، اما در دهه ۸۰ و بعد هم در دهه ۹۰ در اولویت قرار گرفت. با توجه به موضوع تحریم‌ها و امیدواری‌ای که به اثرگذاری آن داشتند، ابتدا نفوذ در حوزه‌های اقتصادی مطرح شد، سپس فضای فرهنگی کشور را هدف گرفتند و نفوذ در حوزه‌های مختلف را با برنامه‌ریزی دقیق خود پیش بردند، اما جریانی در داخل کشور این مسئله را جدی نگرفت و نمی‌گیرد، حتی آن را توهم توطئه می‌نامد. ما آمدیم در مجموعه خارج از دید ۲، مصادیق نفوذ را مرور و تبیین کردیم که ۱۰ قسمت آن آماده و در هفته جاری از شبکه ۳ سیما پخش شد.

کارگردان خارج از دید در زمینه ویژگی تولید و پخش چنین مجموعه‌ای در تلویزیون می‌گوید:

یکی از وظایف رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی پرداختن به شبهات و پاسخ دادن به آنهاست که اگر پاسخ داده نشوند موجب شکاف اجتماعی می‌شوند، مخصوصا شبهات درباره  فتنه که بالاخره خیلی از مردم ایران درگیر آن بودند. خانواده‌های بسیاری درگیر آن بودند. رسانه‌های مقابل ما به صورت جدی به این موضوعات می‌پردازند و به آن دامن می‌زنند. آن‌ها با تمام توان وارد این عرصه شده‌اند،

نگاه ما هم این است که اگر آتشی زیر خاکستر وجود دارد باید خاموش کرد، نباید منتظر بنشینیم تا در آینده و با فراهم شدن موقعیت جدید تبدیل به آتش شود. راهش هم این است که ابعاد مسئله با کار رسانه‌ای برای عموم مردم طرح و تبیین شود تا همه بدانند چه اتفاقی در کشور افتاده است. اگر شبهه‌ای هم وجود دارد، رفع گردد. اگر به شبهات پاسخ ندهیم، هر چه زمان بگذرد شبهه بیشتر و عمیق‌تر خواهد شد.

او اضافه می‌کند: هر قسمت «خارج از دید ۲» در مورد مصادیق مختلف است. در قسمت‌های مختلف به موضوع نفوذ در عرصه مسائل زنان، نفوذ در خانواده آدم‌های سیاسی، نفوذ در محافل دینی، نفوذ اقتصادی و حتی نفوذ در حوزه رسانه پرداخته‌ایم.

با همه فشار‌هایی که وجود داشت تلویزیون برای پخش خارج از دید ۲ وارد میدان شد و باید بگویم که با اقدام سیما، سختی کار از تن ما خارج شد. زمان خوبی هم به آن اختصاص دادند، بعد از اخبار ساعت ۲۲ شبکه ۳ پخش شد، پخش مجدد یا بازپخش هم در شبکه مستند گذاشتند. همین جا من از رئیس سازمان صدا و سیما و معاونان ایشان تشکر می‌کنم. از آقای فروغی مدیر شبکه ۳ هم تشکر ویژه دارم. اطلاع دارم که مسئولان برای پخش این مجموعه چه فشار‌هایی را تحمل و مقاومت کردند. در اینجا می‌خواهم از همه آن‌ها تشکر کنم.

گفت‌و گو از جوان آنلاین

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما