امروز جمعه  ۱ شهريور ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

دستگیری‌هاشمی، نشانه انفعال آمریکا در برابر فعالیت های بین المللی رسانه ملی

مشاهده ۵۷۳
۱۳۹۷/۱۱/۰۲- ۱۳:۲۱

دستگیری‌هاشمی، نشانه انفعال آمریکا در برابر فعالیت های بین المللی رسانه ملی

مرتضی غرقی مدیراسبق دفتر نمایندگی صداوسیما در نیویورک بازداشت مرضیه‌هاشمی را نشانه انفعال آمریکا در برابر فعالیت‌های بین المللی رسانه ملی دانست.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این یادداشت آمده است: اواخـرهفتـــه گذشته با انتشارخبر دستگیری خبرنگار و مجری پرس‌تی‌وی توسط پلیس آمریکا، جامعه رسانه‌ای ایران دچار شوک شد. چرا که پلیس امنیتی آمریکا بدون تفهیم اتهام، یک مجری زن شبکه پرس‌تی‌وی را با دست وپای زنجیر شده در سلول انفرادی زندانی کرده است.
این اقدام رفتاری شرم‌آور برای کشوری است که همواره مخالفان خود را به نقض حقوق بشر و نبود آزادی‌های رسانه‌ای متهم می‌کند. این اقدام نه تنها غیرانسانی بلکه نقض قوانین بین‌المللی است. شاید برای کسانی که تجربه زندگی در آمریکا را نداشته و آمریکا را تنها از قاب شبکه‌های تبلیغاتی این کشور می‌شناسند این رفتار آمریکا قابل درک نباشد اما قطعا کسانی که در این کشور زندگی کرده و با رفتارهای دولت و سیستم امنیتی این کشور آشنا هستند بر این نکته واقفند که هرکس بخواهد چهره ای  واقعی و متفاوت از آنچه آنها می‌خواهند به جامعه جهانی ارائه کند - که باطن لیبرال دمکراسی آمریکا را زیر سوال ببرد- دچار چنین وضعیتی خواهد شد. سالهاست در جامعه بین‌المللی، مبنای اطلاع‌رسانی براساس جریان آزاد اطلاعات تعریف شده است اما آمریکا در عمل این تعریف را نپذیرفته و با تحریف اطلاعات و پمپاژ یک سویه آن به جوامع کمتر توسعه یافته تلاش کرده تا سلطه فرهنگی و اقتصادی خود را بر جامعه جهانی گسترش دهد و امروز، شبکه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران در مقابل این نگاه آمریکا ایستاده‌اند تا جریان یک‌سویه اطلاعات آمریکایی را براساس جریان آزاد اطلاعاتی تعریف شده شکل دهند. فشار سیاسی برای  تعطیلی ماهواره‌های برون‌مرزی و تحریم‌های اعمال شده بر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از آن جمله است و اکنون دستگیری خانم مرضیه‌هاشمی نمونه‌ای کوچک از برخورد منفعلانه آمریکا در مقابل فعالیت‌های خبری شبکه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران است.
از سوی دیگر رفتار غیرانسانی پلیس آمریکا با وی و فرزندانش غیرقابل قبول است زیرا طبق قوانین داخلی آمریکا اگر یک مسلمان به هر دلیلی دستگیر شود باید در زندان با او طبق قوانین مذهبی‌اش رفتار شود. برداشتن اجباری حجاب خانم هاشمی و در اختیار نگذاشتن غذای حلال در زندان از جمله نادیده گرفتن حقوق اولیه خانم هاشمی است. به علاوه قرار دادن غل و زنجیر بر دست و پای فردی که قبلا سابقه جنایی یا فرار از زندان نداشته است و قرار دادن او در سلول انفرادی و شکنجه‌های روحی و بازجویی‌های ممتد از جمله موارد نقض حقوق‌بشری است که آمریکایی‌ها مرتکب شده‌اند. اکنون نهادهای مسئول به‌ویژه وزارت خارجه نباید در دفاع از حقوق این مجری و فعال رسانه‌ای که کاملا بی‌گناه است کمترین تردیدی به خود راه دهد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما