امروز يك شنبه  ۶ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

مروری بر پربیننده‌ترین برنامه‌های ترکیبی سیما(بخش اول)

مشاهده ۱۲۰۰
۱۳۹۷/۱۱/۰۲- ۱۶:۱۹
معاونت سیما، پربیننده‌ترین برنامه‌های ترکیبی سیما در سال 97 را معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، هر چند که مردم معمولا به تماشای برنامه‌های نمایشی و سریال‌های تلویزیونی بیشتر علاقه‌مند هستند، اما برخی از برنامه‌های گفت‌وگو محور نیز همواره در بین پربیننده‌ترین‌های سیما حضور داشته‌اند.

به بهانه برگزاری پنجمین جشنواره جام‌جم، از آنجا که یکی از بخش‌های این جشنواره، برنامه‌های ترکیبی است، به برخی از برنامه‌های مهم و پربیننده سیما در سال 97 در این حوزه می‌پردازیم.

شبکه یک «پایش» همیشه جای یک برنامه با موضوع چالش های اقتصادی که از دیدگاه مردم به فراز و نشیب ها و مسائل این حوزه بپردازد خالی بود. «پایش» که این روزها با اجرای خوب محمد دلاوری روی آنتن شبکه یک سیما می رود، این خلأ را پر کرده است. این برنامه به رغم موضوعی جدی چون اقتصاد، در فضایی گرم و صمیمانه با بخش‌ها و آیتم‌های مختلف شکل گرفته است. این برنامه از طرفی به تریبونی صادق برای بازگویی دغدغه‌های معیشتی اقشار مختلف مردم نیز تبدیل شده است.

«آفتاب شرقی» از معدود برنامه‌هایی است که در ساعتی کم‌بیننده و در میانه روز پخش می‌شود، اما بینندگان و علاقه‌مندان فراوانی دارد.

این برنامه که محصول گروه معارف شبکه اول سیماست، با حضور کارشناسان و علمای تراز اول دینی، به پرسش‌ها و شبهات مختلف مردم در این حوزه پاسخ می‌دهد. همچنین شرح و تفسیر متون دینی و تبیین جنبه‌های مختلف شرع مقدس، «آفتاب شرقی» را به عنوان برنامه‌ای نورانی و پربار از نظر علمی، در چشم مخاطب نشانده است.

«صبح بخیر ایران» از قدیمی‌ترین برنامه‌های صبحگاهی سیما که هنوز هم بسیاری از مردم کارهای روزمره خود را با آن آغاز می‌کنند «صبح بخیر ایران» است.

این برنامه با حضور چند مجری، بخش‌ها و آیتم‌های مختلف و متنوعی دارد و تقریبا به همه موضوعات روزمره مردم می‌پردازد. بررسی موضوعات حقوقی، بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی و ... باعث شده است تا بسیاری از مردم، هر روز صبح، شبکه یک و این برنامه را به عنوان یک صبحانه فرهنگی و رسانه‌ای انتخاب کنند.

برنامه «زنده باد زندگی» شبکه دو نیز به موضوعات مهم و اساسی اجتماعی و خانوادگی می‌پردازد.

همچنین میهمانانی که به این برنامه دعوت می‌شوند، افرادی هستند که تجربیات خاص و عبرت‌آموز و کاربردی را پشت سرگذاشته‎اند و می‌توانند مخاطب را با روایت این تجربیات، شگفت‌زده و آگاه‌تر سازند.

«زنده باد زندگی» که اواخر شب از شبکه دو سیما پخش می‌شود، در سری جدید خود متناسب با نیاز این روزهای جامعه، روی موضوعات و مسائل اقتصادی متمرکز شده است.

برنامه «در حلقه رندان» نیز طی سال‌های اخیر، از جمله برنامه‌های فاخر طنزآمیز در سیما بوده است.

«در حلقه رندان» یکی از این برنامه‌هاست که از شبکه دو سیما پخش می‌شود و طنز ادبی را محور قرار داده است. این برنامه با حضور شخصیت های مطرح و مشهور طنز، با زبانی شیرین و به طور غیرمستقیم، به مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی می‌پردازد.همچنین تنوع آیتم‌ها از جمله گفت‌وگوی ویژه با میهمان، خواندن متون و اشعار طنز، ترجمه تحت الفظی قطعات ادبی به زبان انگلیسی و ... به این برنامه جلوه و رنگی زیبا و متفاوت بخشیده است.

«اقیانوس آرام» نیز یکی از متفاوت‌ترین برنامه‌های شبکه دو سیما برای نوجوانان است.

چرا که علاوه بر موضوع و مخاطب، خود نوجوانان نیز در تولید و اجرای برنامه مشارکت پررنگی دارند. «اقیانوس آرام» که از شبکه دو سیما پخش می‌شود، در هر قسمت، بخش‌های مختلفی دارد؛ ازجمله حضور میهمان که اغلب از شخصیت‌های مطرح حوزه‌های مختلف ورزشی، هنری، علمی و اجتماعی، بخش مباحثه بین نوجوانان حاضر در برنامه و بخش حضور میهمان نوجوان. «اقیانوس آرام» در قالبی جذاب و تأثیرگذار و متنوع و با زبانی متناسب با نسل امروز، به مسائل و دغدغه‌های گوناگون نوجوانان می‌پردازد.

شبکه سه با برنامه «حالا خورشید» که یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های صبحگاهی سیما در سال‌های اخیر بوده است ضمن انتقال انرژی و انگیزه مثبت به مخاطب و همچنین امیدبخشی به جامعه به مباحث چالش برانگیز اجتماعی هم می‌پردازد. هدف اصلی از تهیه و پخش این برنامه، تحلیل اخبار و رویدادهای روز است، اما به جای اخبارگویی به شکل معمول، در قالبی نو و شکیل و همچنین با حضور یک مجری پرتحرک به نام رضا رشیدپور، به نوع متفاوتی از یک مجله خبری و اجتماعی تبدیل شده است. معمولا گفت‌وگوهای مهم و اصلی در صداوسیما در برنامه‌های شبانگاهی پخش می‌شود. اما «حالا خورشید» به قدری در جامعه نفوذ پیدا کرده است که به عنوان یک برنامه صبحگاهی، توانسته افتخار برخی از گفت وگوهای مهم تاریخ صداوسیما را به نام خودش ثبت کند. مثل برنامه‌ای که به مناسبت سالگرد عملیات کربلای 5 با حضور محسن رضایی و گفت‌وگوی تلفنی با سرلشکر قاسم سلیمانی پخش شد و به بسیاری از ابهامات و پرسش‌ها درباره این عملیات پاسخ داد.

«90» هم یکی از برنامه‌های ورزشی در قالب ترکیبی است که طی دو دهه اخیر همواره در بین مخاطبان پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه سه سیما بوده است.

این برنامه هم مثل هر برنامه ترکیبی موفق دیگری، بخش زیادی از توفیق خود را مدیون اجراست. عادل فردوسی پور طی 20 سال اخیر به یک برند در کار اجرای برنامه ورزشی تبدیل شده است. البته محور قرار گرفتن فوتبال به عنوان یک برنامه پرطرفدار و سرگرم‌کننده هم، عامل دیگر جاذبه این برنامه بوده است. به ویژه اینکه هر قسمت از برنامه «90» به بازنمایی حواشی و جنجال‌های فوتبال می‌پردازد و البته در کنار بخش‌ها، تحلیل و آسیب‌شناسی فوتبال کشور هم در دستور کار این برنامه قرار دارد.

«ماه عسل» نیز میهمان محبوب مردم طی 11 سال اخیر، در ماه مبارک رمضان بوده است.

این برنامه گفت‌وگو محور با اجرای احسان علیخانی، فضای خاصی را برای مخاطبانش در لحظات قبل از افطار ایجاد می‎کند. آنچه باعث شده تا «ماه عسل» محبوبیت و مخاطب بسیاری بیابد، پرداختن متفاوت و جدید این برنامه به مسائل معنوی و اجتماعی است. یعنی حضور میهمانانی با تجربیاتی خاص و شگفت آور، مخاطب را با شکل‌های جدیدی از زندگی مواجه می‌کند که در خلال آشنایی با آن، به سلوکی اخلاقی و معنوی و در عین حال آگاهی اجتماعی دست می‌یابد. یکی از ویژگی‌های مثبت «ماه عسل» نفوذ به لایه‌های عمیق مردمی است. یعنی به جای چهره‌های مشهور، مردم عادی، قهرمانان این برنامه می‌شوند.

برنامه «چهل و هشت» یکی از برنامه‌های گفت وگو محور شبکه چهار سیماست که به طور اختصاصی به مسائل انقلاب و دفاع مقدس می‌پردازد.

حضور «مسعود ده نمکی» به عنوان یک ژورنالیست و فیلم‌ساز پرسابقه و جریان‌ساز که به تاریخ جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی نیز تسلط دارد، باعث شده است این برنامه تبدیل به یکی از آثار قابل توجه سیما شود. همچنین حضور فرماندهان برجسته و بزرگ دوران دفاع مقدس و چهره‌های درخشان انقلاب، از ویژگی‌های خاص برنامه «چهل و هشت» است که از شبکه چهار سیما پخش شد.

«شوکران» شبکه چهار سیما، بدون تردید، یکی از بحث برانگیزترین برنامه‌های گفت‌وگو محور سیما طی سال‌های اخیر بوده است.

این برنامه با اجرای پیام فضلی‌نژاد، برای طرح آزادانه و بی‌پرده پرسش‌های اساسی در حوزه‌های سیاسی و اندیشه‌ای، منحصر به فرد شد. شبکه چهار سیما فضایی آزاد را برای حضور اندیشمندان، هنرمندان و متفکران سیاسی و فلسفی فراهم کرد تا بتوان با طرح چالش‌های مکتوم و کمتر گفته شده، به روشنگری در حوزه مسائل سیاسی، دینی، اجتماعی و فرهنگی دست زد.

شبکه پنج سیما هم با برنامه «به خانه بر می‌گردیم» یکی از عصرانه‌های دلپذیر تلویزیون به ویژه برای خانم‌های خانه‌دار، محسوب می‌شود.

برنامه «به خانه بر می‌گردیم» یک مجله تصویری پربار با بخش‌های مختلف و متنوع است که با حضور مجریان توانمند و صاحب سبک، به این برنامه شخصیتی ویژه داده است. آیتم‌های آشپزی، آموزش، سلامت، مهارت، هنری و... مهم‌ترین سرفصل‌های این برنامه است که با دکوراسیون زیبا و چشم نواز برنامه، «به خانه بر می‌گردیم» را به یک برنامه ترکیبی دلنشین در تلویزیون تبدیل کرده است.

«دوستت دارم مادر، دوستت دارم پدر» شبکه پنج سیما نیز با تمرکز بر عمیق‌ترین و پاک‌ترین عواطف انسانی، تقدیم مخاطبان می‌شود.

این برنامه با اجرای مجری دوست داشتنی و پیشکسوت صداوسیما، کاظم احمدزاده از شبکه پنج سیما پخش می‌شود و همان طور که از نامش پیداست، به عشق بین والدین و فرزندان می‎پردازد. «دوستت دارم مادر، دوستت دارم پدر» در فصول قبلی با حضور چهره‌های مشهور و ارتباط آن‌ها با والدینشان تولید می‌شد، اما در فصل جدید، قشرهای مختلف و مردم عادی، مشارکت‌کنندگان این برنامه بودند.

«تهران 20» شبکه پنج نیز با موضوع بررسی زندگی در کلانشهرها و پرداختن به  چالش‌های خاصشان، یکی از برنامه‌های ویژه سیما به شمار می‌آید.

برنامه «تهران 20» که به طور زنده از شبکه پنج سیما پخش می‌شود در هر قسمت یکی از موضوعات اجتماعی و شهروندی مرتبط با زندگی مردم در تهران را بررسی می‌کند. از جمله این موضوعات می توان به ترافیک، آلودگی هوا، حقوق شهروندی، حاشیه‌نشینی، آموزش و پرورش و ... اشاره کرد. این برنامه همچنین دارای بخش‌ها و آیتم‌های متنوعی چون گفت‌وگو با مسئولان و کارشناسان خبر، مستند، گزارش مردمی، پیگیری مطالبات مردم و ... است.

برنامه «نیمرخ» شبکه قرآن و معارف سیما هم یکی دیگر از برنامه‌های ویژه سیما برای مخاطب نوجوان به‌شمار می‌آید.

این برنامه با ساختاری نمایشی در دو گروه دختران و پسران تولید می‌شود و موضوعاتی از جمله نحوه برخورد و استفاده از فنآوری‌های جدید را موضوع محوری خود قرار داده است. ضمن آنکه با توجه به تخصصی بودن شبکه قرآن و معارف سیما، رویکرد قرآنی برنامه «نیم رخ» نیز از مختصات اصلی این برنامه به‌شمار می‌آید و به مسائل روز نوجوانان در قالبی نو پرداخته می‌شود.

«سید احرار» نیز از برنامه‌های موفق و متفاوت سیما به مناسبت ایام عزاداری دهه اول محرم «سید احرار» نام داشت که از شبکه قرآن پخش می‌شد.

این برنامه به طور زنده، ضمن پاسداشت سیدالشهدا(ع) و شهدای کربلا به ترویج هیئت خانگی می‌پرداخت. «سید احرار» هر شب میزبان یکی از هنرمندان، روحانیون یا مداحان اهل بیت بود و در بخش‎های متنوعی چون نمایش، پخش تصاویر و ویدیوهای ارسالی هم‌وطنان مقیم داخل و خارج از کشور، ذکر خاطرات محرمی از شهدای چهل سال انقلاب اسلامی، ارتباط تصویری با اساتید و کارشناسان مذهبی خارج از کشور و ... به مضمون مقدس خود توجه داشت.

شبکه آموزش هم با برنامه «راهش اینه» در حوزه اقتصاد و کارآفرینی، مخاطبان را با شناخت فرصت‌های گوناگون کسب و کار و کارآفرینی و افزایش امید و ایجاد انگیزه برای کسب درآمد و راه اندازی کسب وکار در جامعه آشنا می‌کند.

«راهش اینه» در هر قسمت، ابتدا داستان یک کسب و کار را نمایش می‌دهد و در بخش دیگر به سوالات مردم در این زمینه پاسخ می‌دهد.

«صبحی دیگر» از دیگر برنامه‌های صبحگاهی سیما با بخش‌ها و آیتم های مناسب با شروع روز و همچنین متناسب برای خانواده‌هاست که هر روز صبح از شبکه آموزش پخش می‌شود.

این برنامه نیز با حضور کارشناسان، در حوزه‌های مختلف فرهنگی، دینی، اجتماعی، هنری و ... مباحثی کاربردی و آموزشی را مطرح می‌کند.

«فصل داغ فوتبال» از برنامه‌های ورزشی پربیننده شبکه ورزش سیماست که به طور اختصاصی به متن و حواشی مسابقات و رقابت‌های موسمی فوتبال می‌پردازد.

این برنامه متناسب با رقابت‌های مختلف، با مجریان و کارشناسان متفاوتی به طور زنده از شبکه ورزش پخش می‌شود. به طور مثال، در دوران جام‌جهانی، به طور خاص به این تورنمنت توجه داشت و اخیرا نیز به پخش و تحلیل مسابقات جام ملت‌های آسیا اختصاص یافته است.

«مثبت والیبال» جزو معدود برنامه‌های تلویزیونی است که به طور اختصاصی به ورزش والیبال می‌پردازد و از شبکه ورزش پخش می‌شود.

بررسی هفتگی وقایع و نتایج لیگ برتر والیبال با حضور کارشناسان زبده و ورزشکاران و تمامی مسائل و حواشی والیبال کشور و جهان از موضوعات محوری این برنامه است.

«فوتبال 120» با پخش خلاصه بازی‌های لیگ‌های معتبر جهان، باعث شده تا «فوتبال 120» با علاقه و اشتیاق با فوتبال‌دوستان و همچنین سایر مخاطبان سیما همراه شود.

این برنامه همچنین به بررسی اتفاقات مهم و نتایج هفتگی لیگ های معتبر فوتبال دنیا از جمله لیگ اسپانیا، ایتالیا، انگلستان، آلمان می‌پردازد.

«خندوانه» یکی از پر بیننده ترین برنامه‌های ترکیبی تلویزیون در سال های اخیر است که از شبکه نسیم پخش می‌شود.

این برنامه با اجرای رامبد جوان، در آیتم‌های مختلف و با حضور پرشور مردم به عنوان میهمانان همیشگی برنامه، سعی در ایجاد فضایی پرنشاط و تمرین خنده به عنوان یک فرهنگ دارد. همچنین گفت‌وگو با میهمانان ویژه و خنداننده‌شو نیز از بخش‌های قابل توجه برنامه «خندوانه» است.

دیگر برنامه پر بیننده شبکه نسیم در سال 97 «دورهمی» بود.

برنامه‌ای با اجرای کمدین محبوب و موفق سینما و تلویزیون، مهران مدیری که گرچه گفت‌وگو محور بود، اما با حضور چهره‌های مشهور در عرصه‌های مختلف، فضایی شاد و طنزآمیز را ایجاد می‌کرد. ضمن اینکه بخش نمایشی این برنامه نیز با حضور کمدین‌های توانمند، درخور توجه بود.

شبکه نسیم طی سال‌های اخیر با طراحی و تولید برنامه «کتاب باز» مخاطب عام را هم با طعم خوش کتاب آشنا کرد.

این برنامه با اجرای سروش صحت، بازیگر و کمدین مطرح سینما و تلویزیون، هر هفته با حضور یک هنرمند یا بازیگر برجسته، ضمن پرداختن به فرهنگ مطالعه، فضایی سرگرم‌کننده‌ را برای مخاطبان ایجاد می‌کند.

یکی از برنامه‌های تأمل‌برانگیز و متفاوت سیما در سال‌های اخیر «نیمه پنهان ماه» شبکه افق سیما بوده است.

این برنامه قهرمان اصلی این برنامه، را همسران شهدا مطرح می‌کند. برنامه‌ای که بانوانی از نسل‌ها، اقشار و قومیت‌های مختلف را پذیراست و خاطرات و ناگفته‌هایی درباره شهیدان انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم را از زبان آن‌ها بیان می‌کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما