امروز يك شنبه  ۱۷ فروردين ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

از خوانش‌های مکرر متن‌های برنامه تقویم تاریخ تا رقابت سازنده در جشنواره بین‌المللی رادیو

مشاهده ۵۰۲
۱۳۹۷/۱۲/۰۵- ۱۲:۴۸
استاد عبدالله فجری گیلاوند همکاری کاری خود را با رادیو در سال 1360 به عنوان گوینده خبر آغاز کرد. وی توانست در طول مدت فعالیت کاری خود در برنامه‌های مختلف رادیویی حاضر شود که مهم‌ترین آن «برنامه تقویم تاریخ» است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، فجری گیلاوند، گوینده باسابقه برنامه «تقویم تاریخ» گفت: در همان سال‌های آغازین همکاری با رادیو، همزمان کارمند شرکت هواپیمایی هما نیز بودم و به این خاطر نمی‌توانستم تمام وقت در اختیار رادیو باشم. به همین خاطر بعد از چند سال که تجربیات مختلفی را در این رسانه به دست آوردم، پیشنهاد گویندگی برنامه «تقویم تاریخ» داده شد. در آن زمان و بعد از انجام تست‌های متعدد، صدای بنده برای این برنامه ماندگار پذیرفته و همکاری برای تولید آن آغاز شد.از همان ابتدا به خاطر حساسیت‌های خاصی که داشتم، سعی می‌کردم به بهترین نحو ممکن «تقویم تاریخ» را اجرا کنم. شاید برای خیلی‌ها جالب باشد که بدانند در آن سال‌ها ملاحظه و دقت بنده به نحوی بود که دو روز قبل از اجرای برنامه، متن‌ها را از نویسنده برنامه می‌گرفتم و به دفعات آن را مطالعه می‌کردم تا هنگام اجرا کوچکترین مشکلی ایجاد نشود. وی درباره خاطرات مختلف کاری خود در رادیو گفت: یکی از تلخ ترین خاطراتی که هنگام کار در رادیو اتفاق افتاد، مربوط به زمانی است که خبر فوت مادر همسرم را به بنده دادند که برایم بسیار تاسف‌بار و غمبار بود. همچنین خبر آزادسازی خرمشهر و بازخوانی هر ساله این اتفاق تاریخی برایم بسیار غرور و شادی آفرین است، زیرا آن روز میان مردم بودم و از نزدیک شاهد این شادمانی ماندگار بودم که چگونه رزمندگان اسلام توانسته، این حماسه مهم را رقم بزنند. 

فجری گیلاوند درباره جایگاه رادیو در میان سایر رسانه‌ها گفت: این رسانه به خاطر اینکه به راحتی در اختیار عموم قرار می‌گیرد، همیشه از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. به همین خاطر باید فرآیند اطلاع‌رسانی این رسانه به نحوی باشد که شنونده آن را در اولویت خود قر ار دهد. از سویی باید توجه کرد که کار در رادیو بسیار دشوار است، زیرا یک مجری یا بازیگر رادیویی چون تنها از طریق صدا و در نهایت توان ایجاد تصویر در اذهان مخاطبان می‌تواند شنونده‌های خود را همراه کند، نیازمند هنر و تسلط کافی است. این پیشکسوت رادیو افزود: رادیو نقش مهمی را در همه جا می تواند ایفا کند و هر چقدر بتوان قدرت انتشار اخبار موثق را با اتکا به مزیت دسترس بودن این رسانه، در کنار برنامه‌سازی صحیح و اصولی مدنظر قرار داد، شاهد افزایش مخاطبان رادیویی می‌شویم. وی درباره جشنواره بین المللی رادیو گفت: وقتی جشنواره بین‌المللی رادیو برگزار می‌شود و از کشورهای مختلف، فعالین حوزه رادیو برای این گردهمایی کم نظیر جمع می‌شوند، تا به رقابت بپردازند، فضایی کاملا مناسب برای هم افزایی‌ها ایجاد می‌شود. در این جشنواره احساس غرور ملی به گونه‌ای است که برنامه‌ساز خود را در کوران رقابت حرفه‌ای بین‌المللی احساس می‌کند و اهمیت کار را بیشتر از هر زمانی می‌بیند. به عبارت بهتر حس انگیزشی که برنامه سازان رادیو در جشنواره بین المللی رادیو دارند، بسیار موثر و زیاد است.

گوینده برنامه «تقویم تاریخ» درخصوص حجم بالای مقالات علمی ارائه شده به اجلاس جهانی صدا گفت: هر چقدر افراد فعال در رادیو دایره مطالعات خود را افزایش دهند، اِشراف و آگاهی نسبت به رسانه بیشتر می‌شود و با فکر بسیار بازتری، روند برنامه‌سازی ادامه می‌یابد. در زمان‌های گذشته وقتی برنامه‌ای از رادیو پخش می‌شد، شاید تصویر واضحی از محتوای آن توسط کودکان و نوجوانان در ذهن نقش نمی‌بست، اما امروز به موازات افزایش سواد رسانه‌ای، فضا تغییر کرده است و باید به دنبال محتوای قوی و تکنیک‌های جدید باشیم که این حجم اطلاعات علمی می‌تواند تا حدود قابل توجهی کمک شایانی کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما