امروز پنج شنبه  ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در رادیو فرهنگ

مشاهده ۲۰۵
۱۴۰۰/۰۲/۲۲- ۱۴:۲۹
برنامه «حکیم توس» به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، ۲۵ اردیبهشت به موضوع نقش فردوسی در پاسداشت زبان فارسی می‌ پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رادیو فرهنگ به مناسبت بزرگداشت نام و یاد شاعر بزرگ حماسه سرای ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، ویژه برنامه «حکیم توس» را به مدت چهار ساعت تقدیم شنوندگان می‌کند.

مرتضی صداقت گو‌، مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ درباره این برنامه گفت: برنامه «حکیم توس» از بخش های متنوع با محور معرفی فردوسی و آشنایی با اثر او‌ و‌ نقشی که در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی ایفا کرده، تشکیل شده است.
وی به شاهنامه خوانی به عنوان سنتی دیرینه در بین اهل ادب اشاره کرد و گفت: از دیرباز داستان‌ های شاهنامه به عنوان اثری حماسی-اخلاقی در بین مردم به شکل نقالی و پرده خوانی رواج داشته است، در این برنامه نیز صدای استادان بزرگ ادبیات فارسی، از گذشته تا امروز که اجرا و‌ خوانشی از شاهنامه داشته اند، پخش می‌ شود.
مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ تصریح کرد: پس از اسلام و با ورود ادبیات عرب به ایران، اندک‌‍‏ اندک بسیاری از واژگان و ترکیب ‏‌های اصیل فارسی، به دست فراموشی سپرده می ‏‌شد، ولی حکیم توس، با به نظم در آوردن شاهنامه، تا حد زیادی جلو این کار را گرفت. از این رو، در این برنامه از صحبت های کارشناسان غیرایرانی فارسی زبان درباره فردوسی و نقش وی در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی بهره مندمی‌شویم.
صداقت گو‌ درباره مهمانان و کارشناسان برنامه «حکیم توس» اظهار کرد: دکتر محتبی مینوی، دکتر ایرج افشار، استاد مهدی اخوان ثالث، دکتر مرتضی کاخی، دکتر خالقی مطلق، دکتر الهی قمشه ای، دکتر میرجلال الدین کزازی، دکتر اسلامی ندوشن، دکتر رودیکا النا از کشور رومانی، دکتر گلبخت خدای نوا از قزاقستان، دکتر نوراف از تاجیکستان، دکتر اخلاق احمد آهن از هند، دکتر بآتریس سالاس مترجم شاهنامه به اسپانیایی، دکتر سلیم مظهر از پاکستان و ... از استادانی هستند که درباره فردوسی در برنامه صحبت می‌کنند.

ویژه برنامه «حکیم توس» شنبه ۲۵ اردیبهشت از ساعت 15 تا 19 ، به تهیه کنندگی مریم مردانی روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز به صورت زنده از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما