امروز يك شنبه  ۲۸ شهريور ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

راه‌اندازی شبکه «فراتر»، تضمین آتیه رسانه ملی با ایجاد انگیزه برای شتاب در افزایش کیفیت فنی

مشاهده ۱۷۲
۱۴۰۰/۰۵/۰۵- ۱۲:۲۸
عدالت، در توسعه زیرساخت‌های رسانه ملی و دریافت توسط مردم با ملاحظه شرایط اقتصادی جامعه، شرط اساسی توسعه تلقی می‌شود. از سوی دیگر حرکت در مسیر پیشرفت و دسترسی به فناوری‌های روز و حتی فراتر، برای برودکسترهای حاکمیتی امری حیاتی و ضروری است؛ زیرا آینده اقتصاد و صنعت را در جامعه تحت تاثیر قرار می‌دهد. لذا هنر، در مدیریت صحیح آن است که به نحوی تصمیم‌گیری و عمل شود تا هیچ‌یک دیگری را از میدان به در نکند. از این رو معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی سیاست و حرکت صحیح و دقیقی را در این زمینه با ملاک قرار دادن ملاحظات مد نظر رئیس رسانه ملی در دستور کار قرار داده که راه‌اندازی اولین شبکه 4k فارسی زبان دنیا به نام شبکه تلویزیونی «فراتر» یا «IRIB UHD» یکی از مهم‌ترین این اقدامات است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این خصوص مهندس ابوالفضل صالحی مشاور معاون توسعه و فناوری رسانه و مدیر راه اندازی شبکه 4k توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می خوانید:

این شبکه تلویزیونی پس از مطالعات فراوان متخصصین رسانه ملی، با کیفیت UHD (2160P) یا به اصطلاح 4k با فناوری رنگیWCG و HDR-HLG، با فناوری صدای محیطی چند کاناله و فناوری فشرده‌سازی HEVC Main 10 (10 بیتی) و نرخ فریم 50 در ثانیه راه‌اندازی شده که بالاترین سطح استانداردهای حال حاضر پخش برودکست را در جهان داراست. همچنین شبکه فراتر مجهز به فناوری بومی تلویزیون ترکیبی یا HBBTV نیز است که ضمن ایجاد بسترهای تعامل با مخاطبین، جذابیت‌های آن را دوچندان می‌کند.

در ابتدا این شبکه با زحمات بی‌‌دریغ و جهادی همکاران اداره کل فناوری فضایی و ماهواره‎ای با امکانات موجود راه‌اندازی و بعد از آن با تلاش‌های شبانه روزی ادارات‌کل فنی صدا و تصویر، فنی پخش و ارتباطات زمینی، رژی این شبکه در ساختمان پخش به صورت بومی راه‌اندازی شد و از آنجا که سال 1399 به فرموده مقام معظم رهبری، سال جهش تولید نام‌گذاری شد، معاونت توسعه و فناوری رسانه با اتکا به خداوند متعال و نیز تکیه به دانش متخصصین داخلی توانست اصلی‌ترین سامانه‌های لازم برای راه‌اندازی این شبکه را به صورت بومی توسعه داده و شاید اکنون با افتخار بتوان این شبکه را یک محصول بومی و ملی دانست.

از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی شبکه فراتر، تضمین آتیه رسانه ملی با ایجاد انگیزه برای شتاب در افزایش کیفیت فنی دارایی‌های محتوایی رسانه ملی، همچنین ارتقای سطح فناوری در صنعت تولید گیرنده‌های تلویزیون در داخل کشور و نیز ایجاد بستری چابک و مدرن برای بکارگیری آخرین دستاوردهای صنعت صداوتصویر در جهان مانند صدای نسل آینده (NGA) و فناوری‌های نوین تولید محتوی مانند واقعیت ترکیبی (MR,XR) را می‌توان برشمرد.

یکی از مهمترین مسائل این شبکه تعیین استراتژی الزامات رسیدن به حداکثر کیفیت است که این شبکه با دستمایه قرار دادن سند استاندارد فنی تولید و تحویل برنامه تلویزیونیUHD با وضوح (حوزه تولید و آرشیو) که با زحمت اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی معاونت توسعه و فناوری تهیه شده، در تلاش است که با پیگیری‌های مستمر محتوای الف و ب را به سمت تولید فراتر از اچ دی سوق دهد. همچنین با مطالعات عمیق‌تر برای حفظ کیفیت فنی شبکه در حوزه تامین برنامه و تولید از مرحله آماده سازی تا پخش اقدام به تهیه کتاب راهنمای تحویل محتوای UHD برای شبکه فراتر کرده است.

یکی از بزرگترین چالش های راه اندازی این شبکه پخش HDR و WCG بود که با توجه به جدید بودن فناوری چرخش از استاندارد BT.709 به BT.2020 در ابتدا امری دشوار متصور بود که با مطالعه و پیاده سازی چرخه آماده سازی این محتوا این چالش تبدیل به یک فرصت برای جذب مخاطب شد.

هم اکنون شبکه فراتر با تلاش متخصصین معاونت توسعه و فناوری رسانه از طریق ماهواره بدر ۵ و همچنین به صورت زمینی در تمامی ۳۱ مرکز استان با تلویزیون یا گیرنده‌های 4k قابل دریافت است.

مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به تارنمای شبکه به نشانی IRIBUHD.IR و یا نشانی @IRIBUHD در فضای مجازی مراجعه کنند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما