امروز سه شنبه  ۲۷ مهر ۱۴۰۰
دکتر علی عسکری در آیین اختتامیه هجدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی:
دکتر علی عسکری در آیین اختتامیه هجدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی:

رسانه ملی در خدمت زیارت نیابتی

مشاهده ۳۰۹
۱۴۰۰/۰۶/۲۶- ۰۲:۳۷
تعداد بازدید:309
رئیس رسانه ملی از تدارک گسترده رادیویی، تلویزیونی و پهن‌باند بر بستر تلوبیون برای خدمت به زیارت نیابتی عتبات عالیات در ایام اربعین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر علی عسکری پنجشنبه شب در آیین اختتامیه هجدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی با قدردانی از محمدمهدی رحمتی، رئیس مرکز بسیج سازمان و مرتضی صفری، مدیرکل مرکز صداوسیمای آذربایجان شرقی برای برگزاری این اجلاس گفت: کرونا امکان برگزاری این اجلاس را در سال گذشته سلب کرد، اما خدا را شاکرم که امسال با زحمات برادران عزیزم این گردهمایی برگزار شد.

وی با درود و احترام به همه اهالی آذربایجان، این هموطنان را مرزبانان ایمان، اهل بیت (ع)، اسلام و تشیع و همچنین وطن توصیف کرد و ایشان را مردمانی غیور، سلحشور، پرکار و اهل علم، ولایتمدار، انقلابی و شهیدپرور خواند.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه در مدت برگزاری این اجلاس، شور و عظمت آن علاوه بر آذربایجان شرقی، ابعاد سراسری و ملی به خود گرفت، تصریح کرد: عزاداری آذربایجانی‌ها دارای ویژگی‌های قابل توجهی در سطح ملی است؛ حتی اگر برخی زبان آذری را متوجه نمی‌شوند، اما مداحی‌ها به این زبان چنان دل‌انگیز و پرشور است که وقتی شنیده می‌شود دل‌ها را به پرواز درمی‌آورد و اشک عاشقان اهل بیت ( ع ) را بی‌اختیار جاری می‌کند.

دکتر علی عسکری با بیان اینکه محرم امسال هم به دلیل کرونا مردم نمی‌توانستند حضور پرشوری در مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) داشته باشند، ادامه داد: به همین خاطر صداوسیما حسینیه تلویزیونی ایران را ایجاد کرد تا همچون سال گذشته، امسال هم بسیاری از مردم با رادیو و تلویزیون عزاداری کنند.

وی با اشاره به محدودیت‌های کرونایی که مانع از حضور پرشور مردم در مجالس عزاداری می‌شد، اعلام کرد: امسال حدود 53 درصد مردم در ایام محرم از طریق رادیو و تلویزیون عزاداری کردند.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه دشمن در این ایام تلاش داشت دوگانه‌ای بین دین و سلامت ایجاد کند، افزود: اما با تاکید بر اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی بین عزاداران، این توطئه دشمن خنثی شد. بسیاری از مراسم با رعایت شیوه‌نامه‌ها اجرا شد و این مجالس از رسانه ملی به نمایش در آمد تا این توطئه خنثی شود.

دکتر علی عسکری با اشاره به اهداف اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گفت: در کنار تجلیل از پیرغلامان عزیز از ایران و جهان تلاش شد تعدادی از مداحان و خادمان حسینی جوان کشف و معرفی شوند که این هم کار خوبی بود، زیرا نشان می‌دهد چرخه انقلابی و مداحی کشور ادامه‌دار است و جوانان برومندی هستند که عرصه را پر می‌کنند.

وی با اشاره به تدارک رسانه ملی برای ایام اربعین هم تصریح کرد: ما در تدارک مقدمات این ایام هستیم، زیرا مردم بسیاری به دلیل محدودیت‌های کرونایی نمی‌توانند مانند سال‌های پیش زیارت اربعین را به جا بیاورند. در اینجا هم رسانه ملی تلاش کرده است تا هم از طریق تلویزیون و هم از طریق رادیو بتواند شور و حال متناسب با این ایام و این آتش اشتیاق به پیاده‌روی اربعین را حفظ کند و مردمی را که نمی‌توانند در این زیارت حضور یابند، در معرض بارقه‌های معنوی اباعبدالله (ع) قرار دهد.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه شبکه‌های مختلف سیما برنامه‌های متعدد «به تو از دور سلام» را تدارک دیده‌اند و زمینه نیابت زیارت را فراهم کرده‌اند تا کسانی که به عتبات عالیات در عراق مشرف می‌شوند، قبول کنند نایب الزیاره هموطنان شوند، گفت: در فضای رادیو، تلویزیون و همچنین پهن باند از طریق تلوبیون شبکه‌ای را مخصوص اربعین راه‌اندازی کرده‌ایم که به زیارت نیابتی خدمتی کرده باشیم.

دکتر علی عسکری در ادامه سخنانش پیرغلامان و مداحان و خادمان حسینی را ثروت و سرمایه‌ای برای گسترش فرهنگ حسینی و عاشورایی توصیف کرد که با استفاده از هنر، رسانه و حماسه می‌توانند شکوه و عظمت فداکاری اباعبدالله (ع) را نمایان کنند.

وی تصریح کرد: خادمان و پیرغلامان در عرصه و میدان هنر و رسانه حقیقت اباعبدالله (ع)، فداکاری، مناقب و مصائب اهل بیت (ه) را بیان می‌کنند و باعث پاکیزگی قلب و رشد انسان‌ها و جامعه می‌شوند. این خدمتی است که مادحان و پیرغلامان به مردم می‌کنند و این هنر، هنری متعهد، متعالی، حماسی و انقلابی است.

رئیس رسانه ملی هنر مبتذل و انتشار آن با رسانه‌های مختلف را ابزار دشمن برای زدودن معنویت و تخریب ایمان و معنویت بشری به ویژه در ایران خواند و گفت: ما باید از هنر و حماسه به خوبی استفاده و جوانان خود را در برابر این هجمه دشمن مصون کنیم. این جنگی تمام عیار است و ما باید در این جنگ با تمسک به ریشه اصیل خود، به حفظ جوانان خود اقدام کنیم.

دکتر علی عسکری گفت: همه مادحان، پیرغلامان، مسجدی‌ها و گروه‌های جهادی باید بدانند که در جنگ بزرگ فرهنگی هستیم و در این عرصه باید جدی پای کار و مصمم باشیم.

وی توجه به عبرت‌های عاشورا را یکی از عناصر کلیدی در این مسیر دانست و خواستار آن شد تا با زبان و بیان هنری این عبرت‌ها برای جوانان تبیین شود.

رئیس رسانه ملی با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در خصوص عبرت‌های عاشورا، به سرفصل‌هایی از عبرت‌های عاشورا همچون «کوتاهی مردم از نصرت حق، بی‌وفایی نسبت به پیمان، عهدشکنی از روی ترس و دنیاطلبی، ترک صحنه جدال حق و باطل، ترک وظیفه نهی از منکر، فریب خوردن به خاطر تبلیغات باطل، جهل عمومی جامعه، مرعوب شدن در برابر سلطه باطل، بی‌تفاوتی، سکوت و سازش و ترک وظیفه از سوی چهره‌های شاخص جامعه، تبعیت نکردن از حق، ضعیف‌شدن فرهنگ شهادت‌طلبی، وابستگی و دلبستگی به دنیا، نشناختن موقعیت عمل و دیر جنبیدن برای اقدام به موقع» اشاره کرد و گفت: باید به این عبرت‌ها توجه کنیم و همه با هم این پیام را به جامعه برسانیم، زیرا این عبرت‌های عاشورایی راهنمای انسان‌ها در مبارزه با کفر و استکبار است.

دکتر علی عسکری سخنان خود را با این ابیات به پایان برد:

گودال قتلگاه پر از بوی سیب بود/ بر خاکِ داغ صورت شیب الخضیب بود
بر جای بوسه‌های نبی خنجر عدو/ خنجر نمی‌برید و برایش عجیب بود
مولا چه عاشقانه به معراج رفته بود/ وقتی که زیر چکمه‌ی آن نا نجیب بود
پیچیده بود ناله ی زینب ولی چه سود/ تنها سلاح خواهرش «امّن یجیب» بود
زینب نظاره کن به زیر سم اسب‌ها/ ای کاش که مسیح تو هم بر صلیب بود

پشتوانه علمی در مکتب عزاداری تبریز 

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با افتخارآفرین خواندن انتخاب تبریز برای میزبانی هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان گفت: این میزبانی افتخاری برای ماست.

وی تصریح کرد: در روزگار نه چندان دور، تبریز خاستگاه و زیستگاه بزرگ‌مردان، سخنوران و عاشقانی بوده که همچون ستاره پر نور در آسمان مدح و مرثیه می درخشیدند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم خاطرنشان کرد: زنده نگه‌داشتن نهضت کربلا مرهون همت بزرگ مردان عاشق و دل‌سوختگانی است که بر سریر عزت تکیه زدند و از معشوق دست نکشیدند.

وی افزود: این عزاداری‌ها آسان به دست نیامده‌اند.این عشق زمانی خودش را نشان داد که در برهه‌های خفقان و دوران رضاخانی، عاشقان حسین(ع) علیرغم اذیت شدن برای برپایی این مراسم تعصب دینی خود را نشان دادند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به ویژگی‌های عزاداری در این استان گفت: عزاداری‌های خطه آذربایجان ویژگی‌های خاصی دارد که آن را می‌توان در ابداع نوع عزاداری، اشعار و نوحه‌ها مشاهده کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به محدودیت‌های کرونا برای حضور عزاداران در بازار و خیابان گفت: متاسفانه دو سال است که امکان برپایی باشکوه عزاداری تبریز فراهم نشده ‌است، اما این امر جایش را به مواسات و همدلی میان مردم و عزاداران داده که در نوع خود قابل اهمیت است.

وی ادامه داد:‌ شکوفایی انقلاب اسلامی و حماسه سرایی جاودانه کربلا در دوران دفاع مقدس و دفاع حرم باعث شکوفایی نهضت کربلا شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تشریح ویژگی‌های عزاداری تبریز گفت:کیفیت و ادبیات غنی مکتب عزاداری تبریز دارای پشتوانه علمی است و شعرای حماسه حسینی مکتب محوری را اصل اساسی می‌دانند.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با یادی از شاعر گرانقدر تبریز، محمدحسین شهریار گفت: در آستانه سالگرد این شاعر بزرگ باید از مراثی و ارادت وی به اهل بیت (ع) نیز یاد کنیم.

 تبریز اولین پایگاه تشیع

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به افتخار خادمی اباعبدالله حسین (ع) گفت: تبریز را اولین پایگاه تشیع جهان اسلام می‌ نامند. گودکان ما بلوغشان را با تعزیه و عزاداری امام حسین(ع) سپری می‌کنند و ارادت شان به اهل‌بیت(ع) تا ابد باقی خواهد ماند.

پورمحمدی تصریح کرد: تلاش کردیم این اجلاس را درخور شأن درگاه باعظمت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برگزار کنیم و امیدواریم شهر تبریز به‌عنوان خاستگاه تشیع در ایران با قدمتی که در برپایی آیین‌های سوگواری دارد میزبان شایسته‌ای برای پیرغلامان شده باشد. وی با اشاره به شعار اجلاس هجدهم گفت: شعار امسال با مضمون «حسینه یرلر آغلار گویلر آغلار/ بتول و مرتضی پیغمبر آغلار» بود که سرشار از معنی و مفهوم برای ماست و شعری آشنا برای همه آذری زبانان است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به همراهی دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهاد‌های مذهبی مرتبط با این اجلاس خاطرنشان کرد: از همه دستگاه‌ها و کسانی که به این رویداد بزرگ برای معرفی و تجلیل از پیشکسوتان و خادمان درگاه اباعبدالله کمک کردند قدردانی می‌کنم.

غلام تو شاه جهان است

در این مراسم همچنین از خانواده ۶ مداح شهید دفاع مقدس، چهار واعظ، مداح و شاعر عاشورایی معاصر آذربایجان شرقی نیز قدردانی شد. همین‌طور در مراسم اختتامیه این اجلاس ۱۵ پیرغلام برگزیده از استان‌های مختلف کشور و هشت مداح از کشورهای هند، پاکستان، ترکیه، کنیا، عراق و ماداگاسکار تجلیل شدند. در بخش دیگری از این مراسم در کنار رونمایی از نخستین فرش قرآنی بافته شده در دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تمبر اختصاصی اجلاس توسط دکتر علی عسکری، استاندار و نماینده ولی فقیه استان رونمایی شد.

نوزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان به کرمانشاه رسید

در مراسم اختتامیه هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی بازوند، استاندار کرمانشاه به همراه افشین امیری، مدیرکل صداوسیمای مرکز کرمانشاه پرچم اجلاس نوزدهم را تحویل گرفتند تا سال آینده کرمانشاه قدمگاه زائران حسینی میزبان این اجلاسیه باشد. پایان مراسم با مداحی سعید حدادیان همراه بود.

دکتر علی عسکری در پایان این مراسم با حضور در کنار عوامل رادیو اربعین با شنوندگان رادیو گفت و‌گو کرد.

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما