امروز پنج شنبه  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ساخت موسیقی اختصاصی خبرگزاری ایران پرس؛
ساخت موسیقی اختصاصی خبرگزاری ایران پرس؛

تلفیقی از موسیقی ایرانی و کلاسیک جهانی

مشاهده ۴۷۲
۱۴۰۰/۰۹/۱۵- ۱۳:۲۰
تعداد بازدید:472

موسیقی اختصاصی خبرگزاری بین المللی تصویری ایران پرس به سفارش معاونت برون مرزی صدا و سیما و به تهیه کنندگی و کارگردانی «محمدرضا حسنعلی پورمقدم» ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، خبرگزاری تصویری ایران پرس به علت کارکرد و ماهیت بین المللی، نیازمند ساخت موسیقی است که در میان کاربران داخلی و خارجی از مقبولیت برخوردار باشد به همین دلیل، موسیقی حاضر تلفیقی از نواها و نغمه‌های اصیل ایرانی و کلاسیک و بین المللی است.
موسیقی حاضر به اهتمام دفتر موسیقی و سرود سازمان و با حضور جمعی از اساتید و نوازندگان تولید شده است.
محمد مهدی نراقیان مدیر دفتر موسیقی سازمان صدا وسیما در این خصوص گفت: برای تولید این موسیقی از المان‌ها و ملودی‌های ایرانی بهره گرفته شده است که برای مخاطبان بین المللی نیز آشنا باشد.
امید رهبران آهنگساز و تنظیم کننده این ملودی نیز گفت: چون موسیقی خبرگزاری ایران پرس قرار است بی کلام باشد، در ساخت این قطعه از سازهای «ویولون»، «ویلونسل» و «کنترباس»، در قسمت ارکستر «زهی» استفاده شده و در قسمت ارکستر بادی از سازهای «ترومپت فلوگل هورن» و «هورن» استفاده شده است.
وی افزود: در سازهای کوبه ای هم از ساز درام و ساز دف و صداهای سینتی سایزر در ابتدا و انتها استفاده شده است.
آهنگساز و تنظیم کننده ملودی موسیقی ایران پرس همچنین گفت: نوازندگان ساعات زیادی تمرین کردند تا نوای سازشان بر جان مخاطبان بنشیند.
حسن فراهانی نوازنده سازهای بادی و برنجی نیز در این زمینه گفت: اصولا موسیقی‌هایی که برای این ژانر ساخته می‌شود، آرم استیشن است که برای تحت تاثیر قراردادن شنونده یا بیننده برای پیگیری خبر است.
او گفت: تاثیر سازهای برنجی یا برس سکشن ( Brass section) در این نوع موسیقی خیلی پررنگ و خیلی پر اهمیت است و موسیقی ساخته شده یک کار ارکسترال و بین المللی است.
فراهانی ادامه داد: تم موسیقی، سازبندی و تنظیم ملودی همگی کار کلاسیک جهانی است و برای همراهی با این ملودی، ساز دف انتخاب شده است زیرا دف، سازی ایرانی و نمادی از عرفان ایرانی است که قدرت و شجاعت را به مخاطب القا می‌کند.
بابک بنی حسینی نوازنده دف نیز در این باره گفت: استفاده از ارکستر زهی، بادی و کوبه ای، حس حماسه، حس شعف و شوق شنیدن را به مخاطب القا می‌کند و از این رو تلاش شده است این ملودی طوری ساخته شود که حس صداقت و راستی نیز در آن هویدا باشد.
وی افزود: درساخت این ملودی تلاش شده تا همه مهارت و دانسته‌ها برای یک ارایه خوب و کامل به مخاطب به کارگرفته شود.

امتیاز شما