امروز يك شنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۱

قدردانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از تولید و پخش برنامه حسینیه معلی

مشاهده ۱۹۵
۱۴۰۱/۰۵/۲۳- ۱۶:۱۹

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما از تولید و پخش برنامه «حسینیه معلی» قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی ؛ در بخشی از نامه سعید رضا عاملی خطاب به پیمان جبلی آمده است: حسینیه معلی  با حضور توانمند آقای حامد سلطانی و داوری اساتید و مرثیه سرایان بزرک ایران اسلامی آقایان سعید حدادیان، سید مجید بنی فاطمه، محمد صمیمی، و مهدی رسولی، کلاس درسی برای فرهنگ مرثیه‌سرایی و بازنمایی ابعاد ناشناخته سلحشوری‌ها، غم‌واره‌های حزن‌انگیز، رشادت‌ها و حماسه بزرگ عاشورایی بود. این برنامه جذاب توانسته است توجه ملت شریف ایران را به خود جلب کند که در نوع خود نوآوری بسیار پسندیده و ارزشمندی محسوب می‌شود. از تهیه‌کننده و کارگردان محترم و همه عوامل تولید و همه مشارکت­‌کنندگان و گروه داوری این برنامه نیز تشکر و قدر دانی می نمایم. این برنامه که با هدف شناساندن استعدادهای ناشناخته و ترویج و توسعه فرهنگ عاشورایی و فراهم آوردن زمینه برای بازنمایی تنوع فرهنگ عاشورایی در میان همه اقوام با گویش‌ها، زبان‌ها و لحن‌های متنوع جهت عرض ارادت طراحی شده بود، ظرفیت جدیدی را فراهم کرد که جا دارد با تنوع­ بخشی بیشتر زمینه را برای شناخت عمیق تاریخی و پیوندهای مرثیه سرایی با معارف الهی، مفاهیم بلند قرآن کریم و تعالیم و سنت و سیره انبیای الهی و خاتم پیامبران و همچنین تعالیم اخلاقی ائمه معصومین ( علیهم السلام) ، عمق و وسعت بیشتری پیدا کند.

 در ادامه این نامه آمده است: فن و مهارت و روش­‌های موسیقایی مواجهه با عناصر والا و برجستگی‌های تمدنی حماسه بزرگ عاشورا، کلاس درس بزرگ و هنر معنوی و الهی است که صاحب میراثی عظیم و تاریخی است. میراث تمدنی عاشورایی نزدیک به ۱۴ قرن سابقه دلدادگی و هنرورزی از طریق انواع متنوعی از هنرهای والا را در خود جمع کرده است که جا دارد محمل عرضه حرفه ای و هنرمندانه در قالب گونه‌­‌های متنوع هنر والای عاشورایی قرار گیرد.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش پایانی نامه آورده است: بین‌­المللی شدن حسینیه معلی و انعکاس مرثیه‌سرایی و مدیحه‌ سرایی ملت‌های مختلف با تنوع زبانی و فرهنگی گسترده در سطح جهان می‌تواند ابعاد جهانی فرهنگ عاشورایی و فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام را منعکس کند. چنان که سلام فرمانده به‌عنوان نمونه و نمادی از تعلق همه اقوام و ملت‌های جهان به مهدویت و فرهنگ انتظار و علاقه همه مردم جهان به پیوند خوردن عاشقانه با نمادهای الهی و مظاهر انسان کامل است. جمع‌خوانی و سرودهای دسته ­جمعی که بازگوکننده زیبایی‌های بازگوکننده زیبایی‌های با هم بودن، برای خدا زیستن و دلدادگی به ارزش‌های متعالی است، می‌تواند بخش دیگری از نمایش والای هنر معنوی و الهی باشد.

سعید رضا عاملی در پایان این نامه برای ریاست سازمان و همه خبرنگاران و اساتید عرصه بازنمایی زیبایی‌ها و ارزش های ماندگار الهی آرزوی موفقیت کرد. 

ویژه برنامه تلویزیونی «حسینیه معلی»  در دهه اول محرم از شبکه سوم سیما پخش و با استقبال گسترده مخاطبان نیز مواجه شد .

این برنامه با اجرای حامد سلطانی و داوری و کارشناسی مداحان مشهور اهل بیت (علیهم السلام ) سید مجید بنی فاطمه، حاج سعید حدادیان، حاج مهدی رسولی و محمد صمیمی روی آنتن رفت. 

تصاویر

امتیاز شما