امروز دوشنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۲

امضای تفاهمنامه همکاری میان مدیر شبکه جهانی جام جم و استاندار خراسان شمالی

مشاهده ۲۶۸
۱۴۰۱/۰۵/۲۵- ۱۰:۱۹

با هدف برقراری ارتباط میان ایرانیان خارج کشور با استان‌های زادگاه خود و در ادامه نشست های هم افزایی شبکه جهانی جام جم با استانداری‌های استان‌های مختلف ایران، تفاهمنامه همکاری مشترک میان مدیر شبکه جهانی جام جم و استاندار خراسان شمالی به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در ابتدای این نشست آقای دکتر ملکی مدیر شبکه جهانی جام جم ضمن بیان تاریخچه ای از شبکه و برنامه‌های آن، اهمیت ایرانیان خارج کشور به عنوان سفرای فرهنگی ایران در جهان را مورد تأکید قرار داد و گفت :  هموطنان ما در خارج کشور که جمعیت آنها 10 میلیون نفر تخمین زده  میشود که به دلیل جایگاه برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی می توانند نقش مؤثری در تحقق اهداف دیپلماسی عمومی‌کشور ایفا کنند.

وی میزان سرمایه ایرانیان خارج کشور را بالغ بر 4 هزار میلیارد دلار عنوان کرد و گفت : چنانچه با برنامه سازی مناسب و معرفی بسته‌های سرمایه گذاری تنها 2 درصد از این منابع مالی جذب اقتصاد ملی و استانی شوند علاوه بر ایجاد حدود 8 میلیون فرصت شغلی، می توان اقتصاد همه استان‌ها را در حوزه‌های مختلف رونق چشمگیری بخشید.

مدیر شبکه جهانی جام جم همچنین به توان علمی ایرانیان خارج کشور اشاره کرد و گفت : با برقراری ارتباط میان دانشگاه‌های مختلف کشور با اساتید و نخبگان ایرانی مقیم خارج کشور امکان بهره مندی دانشجویان ایران از آخرین دستاوردهای علمی و فناوری دنیا فراهم می‌شود. ملکی ضمن اشاره به ظرفیت های بالفعل و بالقوه استان خراسان شمالی در عرصه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، معدنی و گردشگری و نیز رنگین کمان اقوام و فرهنگ ها در این خطه، رسالت شبکه در دو حوزه «هویت محوری» و «عدالت گستری» بر مبنای سند تحول رسانه ملی را مهم و جدی خواند و آمادگی شبکه جهانی جام جم را برای تولید مستندهای دیدنی، برنامه‌های گفتگو محور و ترکیبی و میان برنامه‌های جذاب در خصوص ظرفیت های اقتصادی، جغرافیایی و تاریخی استان خراسان شمالی و نمایش زیبایی‌های قومیت های متعدد موجود در این استان اعلام کرد.
  در ادامه دکتر محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی نیز ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، شبکه جهانی جام جم را رسانه ای مهم برای معرفی پتانسیل های استان دانست که زمینه ساز ترغیب سرمایه گذاران خارجی و به ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور در این استان خواهد بود. به گفته وی در گذشته سبک برقراری تعاملات با اعزام سفرا برای معرفی ظرفیت های کشور صورت می‌گرفت اما در حال حاضر این ارتباطات از طریق استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های بین المللی کشور انجام می‌پذیرد. وی با بیان اینکه خراسان شمالی از ظرفیت های بالقوه ای در حوزه‌های مختلف برخوردار است افزود : برای معرفی این پتانسیل ها نیازمند اطلاع رسانی شایسته و مستمر برای ایرانیان خارج از کشور برای جذب سرمایه و مشارکت  آنان در جهت توسعه و آبادانی استان هستیم. لذا شبکه جهانی جام جم یک ابزار مهم در برقراری این ارتباطات خواهد بود.
 دکتر حسین نژاد وجود ظرفیت های متنوع گردشگری، کشاورزی و صنایعی همچون کارخانه‌های آلومینا، فولاد، لوله گستر یا معادن همچون آلبلاغ و آماده بودن هشتاد مجوز سرمایه گذاری بی نام را از مهم ترین ظرفیت های استان برشمرد و گفت: بدون شک از طریق رسانه جهانی جام جم به عنوان یک رسانه رسمی و شناخته شده؛ شاهد جذب سرمایه گذاران خارج از کشور خواهیم بود.
گفتنی است در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری جهت طراحی، تولید و پخش برنامه‌های مستند و ترکیبی تلویزیونی به منظور معرفی استان و ظرفیت های سرمایه گذاری در آن به امضا رسید.

تصاویر

امتیاز شما