امروز دوشنبه  ۷ آذر ۱۴۰۱

از ققنوس با ادبیات تا هفت اقلیم هنر دفاع مقدس در رادیو فرهنگ

مشاهده ۵۶۴
۱۴۰۱/۰۶/۳۰- ۱۵:۳۰

گروه هنر و ادب رادیو‌ فرهنگ هنرهایی نظیر ادبیات، هنرهای ترسیمی ، تجسمی ، موسیقی، نمایشی ‌سینما در حوزه دفاع مقدس را در ویژه برنامه‌های خود مورد نقد و بررسی قرار می دهد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در آستانه گرامیداشت هفته دفاع مقدس گروه هنر و ادب رادیو فرهنگ برای پرداختن به دفاع مقدس در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی و فرهنگسازی برای نسل جوان که یک ضرورت انکار ناپذیر است، ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده است .

مرتضی صداقت گو‌ مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در خصوص این برنامه‌ها بیان داشت :با توجه به ضرورت پرداختن به هنر جنگ و دفاع مقدس و بازنمایی دفاع مقدس در آثار هنری، برنامه «هفت اقلیم » به طور ویژه در این ایام ساعت ۱۷:۰۰ روی آنتن می رود که شنبه‌ها به سه حوزه صنایع دستی ، میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص دارد که در هفته گرامیداشت دفاع مقدس به معرفی مناطق جنگی و اماکن و شاخص های نمادین یادگار دفاع مقدس و‌ موزه شهدا پرداخته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تئاتر دفاع مقدس به علت ماهیت خاص جنگ ایران و عراق، شکل ویژه ای دارد و با تئاترهای موجود در جهان تفاوت زیاد دارد و به لحاظ گستردگی و سرمایه گذاری، مدون ترین جریان تئاتر کشور است گفت: یکشنبه نیز که مختص هنرهای نمایشی و تئاتر است به تئاتر دفاع مقدس به عنوان ژانر قابل توجه ای پرداخته می‌شود و ضمن بیان جایگاه و اهمّیت تئاتر در دورۀ جنگ تحمیلی، تئاتر دفاع‌ مقدّس و تاریخچۀ آن را بررسی کرده و تئاترهای این حوزه را معرفی و بازخوانی می‌کند.
صداقت گو‌ هفت اقلیم دوشنبه‌ها را ویژه موضوع « موسیقی» عنوان کرد و افزود: در این برنامه به سراغ سمفونی‌ها و آثار موسیقی فاخر باکلام و بی کلام در حوزه دفاع مقدس رفته ایم و ضمن پخش این آثار ، کارکردهای اجتماعی و تاریخی آثار موسیقایی در دوران دفاع مقدس"، "ارزش‌های موسیقایی آثار تولید شده در این، "خاطرات دست‌اندرکاران از مراحل ساخت اجرا و پخش آن آثار در دوران دفاع مقدس" و...بررسی می‌شود.
مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ با تاکید بر این مساله که دفاع مقدس انگیزه‌ای برای بروز خلاقیت‌هایی در حوزه هنرهای تجسمی‌شد که تا آن زمان تجربه نشده بود به تشریح محورهای موضوعی برنامه هفت اقلیم سه شنبه‌ها پرداخت و گفت: در برنامه هفت اقلیم به شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، خوشنویسی ، مجسمه سازی و ... در بخش دفاع مقدس پرداخته می‌شود و چهارشنبه‌ها نیز هنر و دفاع مقدس به طور کلی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی به پخش برنامه « سینما فرهنگ» اشاره داشت و افزود: پنجشنبه‌ها سینمای دفاع مقدس در قالب برنامه « سینما فرهنگ» به معرفی و نقد و بررسی اثار سینمایی حوزه دفاع مقدس اختصاص دارد . در این برنامه که ساعت ۲۰.۰۰ پخش می‌شود فیلم های بلند سینمایی، فیلم کوتاه، مستند، سریال های تلویزیونی و ... مورد توجه قرار می‌گیرد و نمایش های آیینی محور بررسی است.
صداقت گو با بیان اینکه برنامه «وطن فارسی» از این پس با نام « ققنوس» روی آنتن می رود به بخش های مختلف این برنامه در گرامیداشت هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در این مجله ادبی رادیویی که هرروز ساعت‌۱۶:۰۰ پخش می‌شود از زوایای مختلف به ادبیات دفاع مقدس از جمله شعر و داستان ، متون نمایشی و ترجمه اثار دفاع مقدس که در کشورهای دیگر مورد استقبال قرار گرفته و ... پرداخته می‌شود و آثار اقتباس شده در حوزه سینما و شعر و داستان معرفی می‌شوند.
وی ادامه داد: بررسی شعر پایداری و دفاع مقدس با حضور شاعران و پخش و بررسی سرودهای این حوزه با تاکید ‌بر اشعار و ترانه‌ها و بررسی اثرگذاری آنها در دوران دفاع مقدس از دیگر محورهای موضوعی برنامه «ققنوس» است.
رادیو فرهنگ رادیوی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز بشنوید .

امتیاز شما