امروز شنبه  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

حمایت کامل کنسولی و قضایی از اتباع ایرانی در خارج کشور

مشاهده ۹۵
۱۴۰۱/۰۹/۰۷- ۱۵:۳۸

"مجید رضاپناه"رئیس اداره­ ی حمایت­های کنسولی و قضایی وزارت امور خارجه در استودیوی مشاور حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، "صیانت از حقوق اتباع ایرانی و حمایت­های قضایی و کنسولی" موضوع این هفته­ ی برنامه ­ی "مشاور"بود. این برنامه که در فصل جدید، هر یکشنبه از ساعت 20:10 به­ وقت ایران به­ مدت 50 دقیقه به­ صورت زنده از شبکه­ ی جام جم پخش می­ شود؛ این هفته میزبان "مجید رضاپناه"رئیس اداره­ ی حمایت­های کنسولی و قضایی وزارت امور خارجه بود.

مهمان برنامه سخنانش را با اهمیت مهاجرت و وظیفه­ مندی دولت در خصوص یکسان­ بودن حمایت از اتباع ایرانی در داخل وخارج کشور آغاز کرد و در خصوص دلیل نام­گذاری این اداره­ ی متبوع خود و مأموریت­های آن چنین توضیح داد: "اداره­ ی حمایت­ های کنسولی و قضایی، همان اداره ­ای­ است که هم­ میهنان آن را با نام اداره­ ی اجتماعی وزارت خارجه می ­شناسند. نام جدید متناسب با شرح وظایف و به دلایل سیاسی و حقوقی انتخاب شده و با عنوان ادارات مشابه در وزارت خارجه­ ی کشورهای دیگر همسانی دارد. اگر چه در بخش کنسولی همه­ ی ادارات نقش حمایتی دارند؛ ولی این اداره به­ طور مشخص مسئول و موظف به حمایت کامل و فراتر، از اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور است."

رضاپناه عناوینی چون"حمایت از زندانیان ایرانی خارج کشور"، "برگزاری انتخابات ریاست جمهوری"، "رسیدگی به اختلافات مالی اتباع ایرانی"، "انتقال محکومان به داخل کشور"،"اعزام بیماران صعب­ العلاج به خارج کشور" و .... مواردی از این­ دست را بخشی از حمایت­ های کنسولی و قضایی برشمرد و بیشتر دقایق برنامه را به توضیح در خصوص نحوه­ ی کسب اطلاع و شیوه­ ی یاری­ رسانی به متهمان و محکومان ایرانی محبوس در زندان­ های سایر کشورها اختصاص داد.

وی گفت: "اتباع ایرانی هنگام بازداشت به هر اتهامی در مواجهه با پلیس در خارج از مرزهای ایران حق دارند که حتی قبل از حرف­ زدن، با اجازه­ ی پلیس با سفارت تماس بگیرند. برابر کنوانسیون ­های بین ­المللی، پلیس مجبور به پذیرش این خواسته­ است و حق مخالفت ندارد. از این لحظه وظیفه­ ی سفارت شروع می ­شود؛ همچنین وقتی سفارت از طریق رسانه­ ها از موضوع با خبر شود یا یکی از بستگان متهم در داخل کشور از اداره ­ی ما درخواست دسترسی کنسولی داشته ­باشد. تظلم ­خواهی و شکایت تبعه ­ی ما با ارسال یادداشت رسمی‌شروع می­ شود و با کمک جهت استخدام وکیل، مذاکره با مقامات قضایی و پیگیری تا تعیین تکلیف نهایی ادامه پیدا می­ کند. علاوه بر این کشور ما با 21 کشور موافقت­نامه ­ی تبادل زندانی دارد که بر اساس آن زندانی با گذراندن یک سوم از مدت محکومیت خود می ­تواند به زندان­های داخل منتقل ­شود و پس از آن در مورد گذراندن بقیه­ ی مدت محکومیت و شرایط عفو تابع مقررات داخلی ­است."
رئیس اداره­ ی حمایت­ های کنسولی و قضایی توضیح داد: که بنیاد تعاون زندانیان، کمیته امداد و اخیرأ شهرداری تهران با معرفی این اداره،کمک به خانواده­ی این قبیل زندانیان در داخل کشور را در دستور کار دارند. در وزارت خارجه بودجه­ ای برای این حمایت­ ها در خارج کشوراختصاص داده نشده و هزینه­ های استخدام وکیل، عوارض قانونی یا پرداخت هزینه ­ی زندگی محکومان در زندان­های خودگردان کشورهایی مثل ترکیه بر عهده­ ی خود زندانیان است. وی در پایان گفت: آرمان ما این است که روزی همه­ ی این خدمات و همه­ ی هزینه­ ها با بودجه ­ی اختصاص یافته به صورت رایگان برای این هم­ میهنان به انجام برسد.

 

امتیاز شما