امروز دوشنبه  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

آمادگی رسانه ملی برای کمک به ارتقای روابط ایران و هند

مشاهده ۴۹۷
۱۴۰۱/۰۹/۰۸- ۰۹:۳۸

رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران طرح هنرمندانه و هوشمندانه توانمندی‌های ایران و هند در رسانه ملی را به‌ منظور تقویت و ارتقای بیشتر سطح روابط دو کشور ضروری خواند و از آمادگی صداوسیما برای تسریع و کمک به این فرایند خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی عصر روز دوشنبه، هفتم آذر، در جریان سفر به هند برای شرکت در اجلاس اتحادیه رادیووتلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه، در محل سفارت کشورمان در دهلی نو، با سفیر و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو دیدار کرد و گفت: معرفی توانمندی‌ها و بازار ایران به فعالان اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای هند و بالعکس، می‌تواند به ارتقای روابط دوجانبه اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای منجر شود.

وی از عزم رسانه ملی برای طرح مطالبات تجار و بازرگانان ایرانی ساکن در هند و نیز فعالان مرتبط با طرف‌های هندی نیز سخن گفت و افزود: با تولید و پخش گزارش‌ها و برنامه‌های متنوع در زمینه مطالبات تجار ایرانی و نیز چالش‌های موجود در تکمیل طرح‌های اقتصادی دو کشور، مشکلات را تا دستیابی به نتیجه نهایی پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان صداوسیما در ادامه با بیان اینکه شکل‌گیری فضای مجازی و توسعه شبکه‌های اجتماعی چالش پیش روی رسانه‌های مرجع و رسمی در تمام کشورهاست، گفت: در سرتاسر جهان، نفوذ، مرجعیت خبری و مصرف رسانه‌ای شبکه‌های بزرگ تلویزیونی تنزل پیدا کرده و به مصرف شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی سوق یافته است.

وی به حملات پیاپی و گسترده به رسانه ملی و برقراری تحریم‌های اخیر از سوی کانادا، اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه شبکه پرس تی‌وی و مدیران و خبرنگاران این سازمان اشاره کرد و افزود: این حملات نشان از تاثیرگذاری و عملکرد موفق‌ صداوسیما دارد.  جبلی با اشاره به تحریم روسای صداوسیما گفت: دشمنان می‌دانند اگر صداوسیما خوب کار کند، نقشه‌هایشان نقش برآب می‌شود؛ از این رو به هر نحو ممکن با اثرگذاری رسانه ملی مبارزه می‌کنند.

رئیس سازمان صداوسیما به زمینه‌های بروز تأخیر در ارائه روایت اول از برخی حوادث 70 روز گذشته نیز پرداخت و گفت: اگر صداوسیما به‌ موقع وارد میدان اطلاع‌رسانی بشود، می‌توان بحران‌ها را مدیریت و به حل مشکلات کمک کرد.

وی اضافه کرد: در وقایع اخیر، اگر قدرت، امکانات و اطلاعات لازم به‌موقع در اختیار صداوسیما قرار می‌گرفت، بسیاری از این بحران‌ها یا پیش نمی‌آمد و یا مدیریت بهتری می‌شد.

رئیس سازمان صداوسیما در پایان تأکید کرد: لازم است برای اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی و فرهنگی دولت، یک پیوست رسانه‌ای در نظر گرفته شود تا پیامدهای مختلف آن‌ها به حداقل برسد.

رئیس رسانه ملی علاوه بر حضور در افتتاحیه پنجاه‌ونهمین دوره مجمع عمومی اجلاس ABU ، قرار است طی دیدارهایی، با رؤسای شبکه‌های رادیووتلویزیونی چند کشور نیز گفت‌وگو کند.

اتحادیه رادیووتلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ABU) در سال ۱۹۶۴ و ابتدا با ۱۷۰عضو از ۵۳ کشور جهان آغاز به کار کرد.

این اتحادیه به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اتحادیه‌های رسانه‌ای در سطح جهان فعالیت می‌کند و مأموریت آن، تقویت همکاری، هماهنگی، فعالیت‌های مشترک و رایزنی در حوزه‌های برنامه ای، فنی، آموزشی، حقوقی و نیروی انسانی اعضای اتحادیه به‌ منظور تقویت و توسعه رادیووتلویزیون‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

اتحادیه ABU با سه میلیارد مخاطب در کشورهای منطقه بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین تشکل رادیووتلویزیونی در جهان به شمار می‌رود.

در چند روز گذشته و پیش از آغاز مجمع عمومی، چندین نشست از جمله کمیته فنی و آموزشی برگزار شد. در جلسه کمیته فنی، داوران پس از ارزیابی و بررسی مقالات تخصصی ارسال شده از ۷۲ کشور عضو، بهترین‌های این دوره را معرفی کردند که دو مقاله ارسالی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در این بخش برتر شناخته و به ارائه کنندگان آنها جوایزی اهدا شد.

 

امتیاز شما