امروز چهارشنبه  ۸ آذر ۱۴۰۲

«دیدی نو» مسابقه ای برای کتاب نخوان‌ها!

مشاهده ۴۸۷
۱۴۰۱/۰۹/۰۸- ۱۵:۱۱

مسابقه «دیدی نو» که مدتی است در قاب شبکه نسیم جای گرفته، در تلاش است فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی را در خانواده‌ها نهادینه کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی؛ مهدی نیک روش کارگردان «دیدی نو» درباره ساختار و قالب این برنامه گفت: برنامه به صورت مسابقه طراحی شده و خانواده‌ها در گروه‌های مختلف با توجه به بخش های طراحی شده در این مسابقه شرکت می‌کنند. ترویج موضوع کتابخوانی براساس روش های تاثیرگذار و هم سو با ذائقه مخاطب، مهم ترین ویژگی این مسابقه از دیدگاه فرم و قالب است.
نیک روش افزود: فصل نخست برنامه 38 قسمت 55 دقیقه ای است که به صورت آیتم های مسابقه ای و رقابتی طراحی شده است.
وی با بیان این که بیشتر شرکت کنندگان مسابقه افرادی هستند که از فضای مطالعه و کتاب تقریبا دوراند، تصریح کرد: همین موضوع، این برنامه را از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند. تمام تلاش ما این است که افراد و گروه‌هایی از این نوع را تشویق و ترغیب به مطالعه کنیم و این مهم ترین ویژگی برنامه ما در مقایسه با برنامه‌های دیگر در حوزه کتاب و مطالعه است.
مهدی نیک روش خاطرنشان کرد: کتاب ها توسط یک گروه محتوایی در ژانرهای مختلفی همچون ادبیات پایداری، ادبیات کلاسیک، سوژه‌های علمی - تخیلی، کتاب های حوزه کودک و نوجوان و ... . انتخاب و معرفی می‌شوند.
وی ادامه داد: برای انتخاب کتاب، ملاک سال انتشار نیست، کتاب هایی که در برنامه معرفی می‌شوند ممکن است از ادبیات کلاسیک بهره برده باشد و یا از تاریخ چاپ آن مدت زمان کوتاهی گذشته باشد . ما خط کشی خاصی برای انتخاب کتاب نداریم. هدف و ماموریت نخست ما ، معرفی کتاب با ابزارهای دم دستی بدون توجه به سطح اجتماعی افراد و پس از آن ترغیب به کتاب خواندن است و به همین دلیل همه ژانرهای کتاب را معرفی می‌کنیم.
مهدی نیک روش تصریح کرد: تمام تلاش برنامه سازان «دیدی نو» این است که بتوانند بین مطالعه و خانواده پل بزنند و مطالعه را از آن حالت فردی بودنش خارج کنند و نشان بدهند که کتاب می تواند عامل نزدیکی فکری اعضای خانواده باشد.
ما در این فصل به سراغ کتاب هایی با متون نثر رفتیم و بین ادبیات ایران و جهان و حتی بین نویسندگان تفاوتی قائل نشدیم و این مساله را حتی در طراحی دکور برنامه لحاظ کردیم به طوری که از کتاب نهج البلاغه حضرت علی(ع) تا شاهنامه فردوسی و کتاب جنایات و مکافات داستایوفسکی و .. .در دکور برنامه گنجانده شده است.
کارگردان برنامه تاکید کرد: «تماشاخانه» ، «نواخانه» و «نگارخانه» سه بخش رقابتی این مسابقه بر اساس محورهای تئاتر، نمایش رادیویی و تصویرگری است و از آنجایی که شرکت کنندگان در «دیدی نو» از نظر اطلاعات و ارائه مفاهیم در یک سطح نیستند، برنامه تیم داوری ندارد. ما 20 مخاطب و 3 مهمان ویژه در استودیو داریم که در خصوص بخش هایی که شرکت کنندگان در مسابقه اجرا می‌کنند، نظر می دهند و در کنار این بزرگواران، مجری هم نظر خود را اعلام می‌کند.
در هر بخش 24 رای داده می‌شود و در نظر داریم ان شالله در فصل بعدی، برندگان هر بخش را به برنامه دعوت می‌کنیم تا با هم بار دیگر رقابت کنند.
وی تصریح کرد: در نمایش رادیویی شرکت کنندگان بخشی از کتاب را به صورت نمایش رادیویی اجرا می‌کنند که این بخش ظرافت های خاص خودش را دارد که در این بخش شرکت کنندگان می توانند برای جذابیت از افکت صدا کنند.
بخش دیگر «تماشاخانه» است که در این بخش، در یک نمایش کوتاه ، یک کتاب را معرفی کنند.
در بخش «نگارخانه» هم با تصاویری که در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می‌شود باید یک طرح سه بعدی با توجه به برداشت شان بسازند.
کارگردان برنامه ادامه داد: ما این فرصت را می دهیم که هر گروه از شرکت کنندگان هر آنچه از کتاب برداشت کردند ارائه دهند. البته در این مسیر راهنمایی می‌شوند تا بتوانند مفهوم را در سه بخش مسابقه ارائه کنند.
مسابقه تلویزیونی «دیدی نو» به تهیه کنندگی مهران میرصالحی و اجرای شهرام شکیبا چهارشنبه و پنج شنبه هر هفته ساعت 18:30 دقیقه از شبکه نسیم پخش می‌شود.امتیاز شما