امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳
در «چاپخانه» رادیو فرهنگ
در «چاپخانه» رادیو فرهنگ

معرفی «در پس وهم و خیال» و «یک دو سه پرواز»

مشاهده ۱۵۳
۱۴۰۱/۱۱/۰۹- ۰۸:۵۴
تعداد بازدید:153

دوکتاب «یک دو سه پرواز» و «در پس وهم و خیال» یکشنبه ۹ بهمن ماه در برنامه «چاپخانه» رادیو فرهنگ معرفی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «چاپخانه» برنامه‌ای از گروه کتاب با موضوع معرفی تازه‌های نشر و گفتگو با نویسندگان و مترجمان است که در برنامه این هفته ضمن گفتگو با نویسندگان دو اثر «یک دو سه پرواز» و «در پس وهم و خیال» آثارشان معرفی می‌شوند. در بخش نخست برنامه «محمدرسول تبیک» به عنوان کارشناس مجری برنامه با پروانه بیات نویسنده کتاب «یک دو‌سه پرواز » گفتگو می‌کند‌. کتاب «یک، دو، سه، پرواز» نوشته پروانه بیات با تصویرگری پریسا رسولی برای گروه سنی ب از سوی انتشارات سروش در ۲۰ صفحه خشتی مصور رنگی منتشر شده است .
در بخشی از کتاب آمده است: «حال پرستوک کم‌کم بهتر شد. او یادش آمد که چطور موقع پرواز، یکهو چند باز شکاری از دور به همۀ پرستوها حمله کرده بودند. پرستوها مجبور به فرار شده بودند به‌جز او، که تازه پرواز کردن را یاد گرفته بود، برای همین زخمی‌بر زمین افتاده بود!»
در بخش دوم برنامه «صادق وفایی » کارشناس مجری برنامه با«پیام پاک‌باطن» نویسنده مجموعه داستان «در پس وهم و خیال» گفتگو می‌کند.
مجموعه‌ داستان «در پسِ وهم و خیال» نوشته پیام پاک‌باطن در ۱۵۲ صفحه توسط نشر خزه منتشر شده است. «در پس وهم و خیال»، «اجباری»، «به همین سادگی!»، «چادر سیاه »، «دانه‌های انار»، «رفیق قدیمی»، «گیتی»، «گل‌های سرخ روتختی»، «نیمه‌شب اتفاق افتاد!»، «برو بمیر!»، «پرواز شماره‌ی ۵۱۳ PC»، «کافه تریا»، «جان که بادنجان نیست!»، «حق، همیشه با شماست!»، «ریگ» و «ابدیت!»، ۱۶ عنوان داستان مجموعه‌ داستان «در پسِ وهم و خیال» هستند.
همچنین در معرفی ناشر از این مجموعه چنین آمده : پاک‌باطن در داستان «در پسِ وهم و خیال» که عنوانش را به کل کتاب داده، نقبی به تاریخ معاصر می‌زند. اما در داستان‌های دیگر کتاب به موضوعات روز و آشوب‌های زمانه خود می‌پردازد. حتی موضوع ویروس کرونا را دستمایه یکی از قصه‌های کتاب کرده است. با این حال کوشیده است که روایت‌هایش تاریخ مصرف نداشته باشند و با نقبی به درون شخصیت‌ها به خلق داستان‌هایی بپردازد که در آینده هم بتوان به آن‌ها رجوع کرد. مقوله مرگ در همه داستان‌های کتاب «در پسِ وهم و خیال» حضوری پررنگ دارد، اما نگاه طنزآمیز نویسنده باعث شده است که فضای قصه‌هایش عبوس و غمگین نباشند.

برنامه«چاپخانه» با گویندگی لیدا وحیدی و تهیه کنندگی زهرا نصرالهی، یکشنبه‌ها ساعت ۲۱ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

امتیاز شما