امروز شنبه  ۱۲ فروردين ۱۴۰۲
تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برای دهه فجر انقلاب اسلامی
تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برای دهه فجر انقلاب اسلامی

این صدای انقلاب اسلامی ایران است

مشاهده ۳۸۲
۱۴۰۱/۱۱/۰۹- ۱۳:۳۲
تعداد بازدید:382

در چهل‌ و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌های مختلفی از شبکه‌های سیما و صدا پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه‌های ترکیبی، گفت‌وگو محور، مستند، فیلم سینمایی و ... از جمله برنامه‌هایی است که در ایام الله دهه فجر روی آنتن این شبکه‌ها می‌رود. مرور رخدادهای ایام پیروزی انقلاب، بازخوانی مبارزات انقلابیون با حکومت منحوس پهلوی و تبیین آرمان‌های انقلاب در چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب، رویکرد شبکه‌هاى سیما در این ایام خواهد بود.

شبکه‌های رادیویی نیز در بهار آزادی بهمن ماه  با  تولید و پخش برنامه‌های گوناگون، یاد و خاطره رشاشدت‌های مردم انقلابی ایران اسلامی را زنده می‌کنند و با محورها و موضوعاتی چون بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی، تبیین آرمان‌های ملت انقلابی، معرفی کتاب‌های صوتی، دعوت از بزرگان و پخش سخنرانی، بررسی اسناد لانه جاسوسی و نقش استکبار جهانی، بیان خاطرات و ناگفته‌ها و موارد متعددی از این دست به استقبال دهه فجر می‌روند.

در ادامه بخشی از برنامه‌های رسانه ملی را در دهه فجر انقلاب اسلامی مرور می‌کنیم.

سیما

شبکه یک

 مستند«روزهای انقلاب» به مصاحبه و گفت‌وگو با عکاسان و فیلم‌برداران دوران انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشورمان اختصاص دارد. «ایران امروز» عنوان برنامه‌ای گفت‌وگو محور است که به بررسی و تحلیل وقایع روز ایران (گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... بر اساس داشته‌های هویتی و دینی) می‌پردازد.

«جشن‌های انقلاب» به بازنمایی جشن‌های پیروزی انقلاب در مکان‌های نمادین پیشرفت کشور در استان‌های مختلف اختصاص دارد. پویانمایی«خاطرات پیشرفت» داستان‌هایی کوتاه از پیشرفت ایران اسلامی را به تصویر درآورده‌ است.

برنامه «سرودهای انقلابی» مستندی درباره سرودها و موسیقی‌های انقلابی است. مستند گزارشی«رویانا (مثبت رویان» در باره رویدادهای علمی و فناوری و پیشرفت‌های کشور پخش خواهدشد.

برنامه گفت‌وگو محور «ایران فکر» درباره گفت‌وگوی اندیشه‌ورزانه در زمینه گفتمان انقلاب اسلامی است. برنامه‌های تامینی «بانگ آزادی» و «انقلاب و مسجد» نیز در این ایام روی آنتن می روند.

 شبکه دو

 «پاورقی» متناسب با سال 1355 و مباحث آن طراحی شده‌است. برنامه ترکیبی«سند باد» برنامه‌ای گفت‌وگومحور است که با  اتباع خارجی درباره ایران صحبت کرده‌است و در این ایام به فجر انقلاب اسلامی می‌پردازد. برنامه«برسد به دست امام» نیز در این ایام روی آنتن می‌رود.

 شبکه سه

 دوازده مجموعه مستند که به روایت قصه‌های جذاب مردمی از وقایع و تصاویر انقلاب اختصاص دارد روی آنتن شبکه سه خواهدرفت. «بدون توقف» برنامه‌ای ترکیبی است که با حضور علی لاریجانی  به مباحث انقلاب می‌پردازد و سه مستند هر کدام به مدت 40  دقیقه به نقد پهلوی، روایت جنایت‌ها و خیانت‌های پهلوی می‌پردازد.

 شبکه چهار

 برنامه ترکیبی «اینجا فرداست» در  10  قسمت به مرور قرن گذشته در تقاطع با انقلاب اسلامی، بررسی عملکرد حاکمیت پهلوی، اسناد و مدارک کم‌تر دیده شده، تحلیل مفاهیم و موضوعات مرتبط با گام دوم مثل جمعیت، سبک زندگی و ... اختصاص دارد.

«زاویه» به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه علوم انسانی می‌پردازد. «نیم فاصله» به ابعاد انقلاب سال 1357 در گفت‎وگو با اندیشمندان و استادان دانشگاه‌های جهان اختصاص دارد.

«شیوه» دستاوردهای سیاسی و مدنی انقلاب اسلامی را بررسی می‌کند. برنامه زنده‌«چشم انداز» هر روز ساعت 16:00 به دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی می‌پردازد و مستندهای تک و چند قسمتی ویژه شخصیت‌ها و رخدادهای مرتبط با انقلاب اسلامی‌با عناوین «در برابر طوفان2»، «دست‌های خالی»، «صدای انقلاب»، «رنگ صبح»، «بسته 57»، «انقلاب در قاب مستند» و ... در این دهه روی آنتن می‌رود.

 شبکه پنج

 ویژه برنامه «پرچم بالاست» در هفت قسمت 45 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی و اجرای هومن ستوده در ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود. قرار است این ویژه برنامه دستاوردها و پیشرفت‌های کشور را در بعد از انقلاب و به‌خصوص توفیقات مثال زدنی در عرصه‌های علمی، فناوری و ... را در سال‌های اخیر به تصویر بکشد. همچنین برنامه«پرچم بالاست» در هر قسمت به معرفی یکی از شهدا و چهره‌های ماندگار صنعت موشکی، پهپادی، پدافندی، پزشکی، علم و فناوری و... می‌پردازد.

مستند سیاسی «خیریه اشرف» با محوریت واکاوی فساد مالی سازمان منافقین از ابتدای بهمن ساعت 22:00 از قاب شبکه پنج سیما روی آنتن رفته‌است.

مستند تامینی «پاسخ به تاریخ» به واکاوی و راستی‌آزمایی روایت‌هایی از دوران سلطنت پهلوی که در فضای عمومی و مجازی مطرح شده‌است، می‌پردازد. همچنین مستند «پرتره» نیز در ایام انقلاب از شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود.

 شبکه آموزش

 «پویش ایران 1430» پویشی است که با پخش ویدئوهای ارسالی مردم با موضوع امیدبخشی در این ایام روی آنتن می‌رود. برنامه«واکنش سریع» شامل بخش‌های مرتبط با تاریخچه انقلاب اسلامی، چهره‌های موثر و همچنین دستاوردهای انقلاب اسلامی تولید و پخش خواهدشد. در برنامه«رویش» به مسائل مربوط به کشاورزی قبل و بعد از انقلاب پرداخته خواهدشد. در این برنامه همچنین به قانون اصلاحات ارضی و خطراتی که برای کشاورزی کشور به وجود آورد، اشاراتی خواهدشد. «رادیکال» نیز دستاوردهای علمی‌کشور را در حوزه فضا، پزشکی، فناوری و ... معرفی می‌کند و با چهره‌های موثر در این حوزه، گفت‌وگو خواهدکرد.

شبکه افق

 «ایران‌نامه» با مقایسه امکانات و پیشرفت‌های شهرهای مختلف کشور در 40 سال گذشته، پخش می‌شود. «خاطرات محله ما» خرده‌قصه‌هایی از نوجوان‌هایی است که از دوران انقلاب خاطراتی را بیان می‌کنند.

 شبکه مستند

 مستند «اقتصاد پهلوی» در این دهه روی آنتن شبکه مستند می‌رود. این مستند به مسائل مالی و حوزه‌هایی همچون کلیات بودجه، تورم، بی عدالتی و نابرابری اقتصادی در دوران پهلوی اختصاص دارد. دو مستند «تجهیزات نظامی» و«جاسوسان صنعتی» نیز در این ایام روی آنتن می‌رود.

 شبکه جام جم

 برنامه«ایران سربلند» در 12 قسمت به مقایسه تطبیقی بین پیشرفت‌های کشور در 12 حوزه موضوعی قبل و بعد انقلاب می‌پردازد و چشم‌انداز آینده در آن موضوع را طبق آمار و اطلاعات رسمی سازمان‌های جهانی روایت می‌کند.

مستند«تاریخ‌سازان» در 10 قسمت به بازسازی وقایع مهم تاریخ انقلاب با استفاده از صدای شاهد و اصلی و قرار دادن صدا روی تصاویر بازسازی شده از همان موقعیت و اشخاص و بازگویی واقعیت رخدادهای تاریخ انقلاب می‌پردازد.

مستند«مه زاد» با محوریت  معرفی زنان موفق در عرصه علمی و به تصویر کشیدن جایگاه زنان در جمهوری اسلامی و اهتمام نظام به فراهم کردن زمینه رشد و پیشرفت اجتماعی و علمی‌بانوان ایرانی روی آنتن شبکه جام‌جم می‌رود.

«شکوفه باران» جشنی با حضور عروسک‌ها و بازیگران حوزه کودک در ایام دهه فجر و برپایی استیج در روز راه‌پیمایی 22 بهمن در مسیر خیابان انقلاب و اجرای برنامه برای کودکان حاضر در مراسم سالگرد انقلاب  خواهدبود.

«نیمکت» به مفاهیم گام دوم انقلاب برای گروه سنی نوجوان و ساده‌سازی آن بر مبنای داستانی در موقعیت‌های مختلف اختصاص دارد. «یادداشت‌های گمشده» هم به خاطرات اسدالله علم در باره فساد در دربار می‌پردازد.

مستند کوتاه«بدون شرح» کاری از گروه سیاسی در باره عملکرد حکومت پهلوی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از زبان مقامات حکومت به صورت میان برنامه پخش می‌شود. ویژه برنامه«رواق» با محوریت ابعاد فرهنگی- اجتماعی انقلاب اسلامی و دستاوردها فرهنگی - دینی برای مخاطبان در نظر گرفته شده‌است.

 مرکز پویانمایی صبا

 مرکز پویانمایی صبا به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، تولیدات مناسبتی خود را در هفت عنوان پویانمایی در 114 قسمت و در مدت زمان 13 ساعت برای نمایش در این دهه به شبکه‌های مختلف سیما ارسال کرده‌ است.

مجموعه‌های پویانمایی«پاییز گرم»، «تلخند»، «پاییز گرم (سینمایی)»، «طلایه»، «روزگار حماسه»، «میرزا جان» و دیگر نماهنگ‌های مناسبتی دهه فجر عناوین ارسالی است.

مجموعه «پاییز گرم» در 12 قسمت 20 دقیقه‌ای با روش سه بعدی رایانه‌ای طراحی و تولید شده به ماجراهای کودکی روستایی در پاییز سال 1375 می‌پردازد که برای یافتن پدرش راهی تهران می‌شود. این کودک روستایی در تهران با ماجراها و اتفاقاتی غیره منتظره مواجه می‌شود. ماجراهایی که با پیچ و خم‌ها و حوادث گوناگون به انقلاب اسلامی و 22 بهمن ختم می‌شود.

«تلخند» به صورت میان برنامه تفریحی و سرگرمی در 29 قسمت یک دقیقه‌ای با روش کات اوت تولید شده‌است. مجموعه«میرزا جان» در 16 قسمت 16 دقیقه‌ای با روش دوبعدی تولید شده و به حوادث و رویدادهای مهم دروان رضا شاه پهلوی و نیز مشکلات اجتماعی و سیاسی آن دوران می‌پردازد.

 صدا:

رادیو انقلاب، طنین صدای ملت ایران

 در چند سال گذشته تاکنون معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران در اقدامی راهبردی شبکه رادیویی انقلاب را تاسیس کرده‌است که به صورت ویژه به معرفی، تبین و بررسی همه جانبه انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد. این شبکه رادیویی در حالی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد که راویتگر جریان پر افتخاری است که به زعم بسیاری از اندیشمندان و صاحب‌نظران مهم‌ترین و بزرگ‌ترین واقعه عصر حاضر در صحنه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

تبیین آرمان‌ها، اصول، ارزش‌ها و تقویت گفتمان‌های این انقلاب در چهل‌وچهارمین سالگشت پیروزی آن، مهم‌ترین مأموریت‌های رادیو انقلاب در دوره تحولی جدید رسانه ملی در  این شبکه  است که در سایه شعار راهبردی «جهاد تبین» نقشی بسیار مهم در آگاه‌سازی آحاد مختلف جامعه دارد.

دیگر شبکه‌های رادیویی تدارک گسترده‌ای برای این ایام دیده‌اند که گزیده‌ای از آن‌ها را از نظر می‌گذرانیم.

 رادیو پیام

«پیام فجر» به پخش سخنان بزرگان در خصوص انقلاب اسلامی ایران اختصاص دارد و برنامه «سکانس انقلاب» به بررسی فیلم‌های شاخص سینما و تلویزیون درباره انقلاب می‌پردازد.

 رادیو صبا

 برنامه«شهر فرنگ» با موضوع  طنز و فکاهه از دوران ستم‌شاهی و همچنین برنامه«صباهنگ» با محتوی ترانه‌های انقلابی و صحبت با خواننده و آهنگسازهای انقلابی یادآور خاطرات شیرین پیروزی انقلاب می‌شود.

 رادیو تهران

 «گفتاورد» و«سینمای خانگی» برنامه‌های این شبکه هستند که به استقبال این ایام می‌روند. این برنامه‌ها به ترتیب با موضوع تبیین آرمان ملت ایران برای استقلال در حوزه سیاسی و فرهنگی و همچنین معرفی هنر انقلابی  همراه مخاطبان رادیویی پایتخت می‌شود.

 رادیو ورزش

 برنامه‌های«ایران خاک دلیران» و «اولین‌های ورزش» به ترتیب به بررسی فعالیت‌های استان‌های کشور در حوزه ورزش در دهه فجر و اولین مدال‌آوران ورزش ایران بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی می‌پردازند. «بانوی ایرانی» نیز نام برنامه‌ای است که در آن به افتخارات زنان در حوزه ورزش پس از انقلاب اسلامی اشاره می‌کند و از کانال ورزش بانوان پخش می‌شود.

 رادیو ایران

 برنامه‌های«روز شمار انقلاب» و«خانواده‌ای به نام ایران» در دهه فجر یادآور لحظات شور و حماسه مردم انقلابی خواهدبود. در این برنامه‌ها علاوه بر معرفی روزهای پر افتخار آن زمان به معرفی نقش  و حضور مردم شهرهای مختلف در پیروزی انقلاب اسلامی  پرداخته می‌شود.

 ایرانصدا

 این شبکه در ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تدارک ویژه‌ای دیده‌ است و با برنامه «صدای پای انقلاب» به موضوعاتی نظیر استقلال، خودکفایی و همچنین علم و فناوری، دین‌خواهی، توجه به اصول دینی که از معیارهای اساسی جمهوری اسلامی است، می‌پردازد و آن‌ها را برای کودکان تبیین می‌کند. همچنین در پایگاه کتاب گویا به مناسبت دهه فجر کتاب گویای«تاریخ تحولات سیاسی ایران» را با موضوع تاریخ تحولات سیاسی ایران از صدر اسلام تاکنون منتشر کرده‌است.

 رادیو اقتصاد

 ویژه برنامه«مسیر پیشرفت» ظرفیت‌های خوب اقتصادی در استان‌های مختلف کشور، تحولات و دستاوردهای مختلف اقتصادی انقلاب اسلامی  را در حوزه‌های مهم صنعت، خدمات و کشاورزی بیان می‌کند. در  این برنامه اقدامات و تصمیمات مهم مسئولان کشور در حوزه‌های مختلف، تببین و بازار کار و اشتغال و کارآفرینی و سرمایه‌هایی که موجب توسعه استانی شده شناسایی می‌شود.

 رادیو جوان

 در برنامه«ماموریت در ایران» به صورت مستند به بررسی اسناد لانه جاسوسی و ارتباط افراد با این آن می‌پردازد. هر قسمت از این مجموعه به بررسی یکی از اسناد منتشر شده از زمان تسخیر لانه جاسوسی تاکنون اشاره دارد. برنامه«خوانش» دیگر ویژه‌برنامه رادیو جوان در دهه فجر است که به بررسی شبهات و موضوعاتی می‌پردازد ‌که برای تطهیر جنایات پهلوی در رسانه‌ها عنوان می‌شود.

 رادیو نمایش

 در این ایام رادیو نمایش با راه‌اندازی پویشی به نام«سیمرغ» از مخاطبان درخواست می‌شود که خاطرات شخصی خود یا پدر و مادرشان را از انقلاب اسلامی در قالب تک‌‌گویی نمایشی یا واگویه ضبط و ارسال کنند  تا این آثار در ایام دهه فجر از شبکه رادیویی نمایش پخش شود. در پایان به آثار برگزیده نیز جوایزی تعلق می‌گیرد.

«مسیر سیمرغ»  نیز نام ویژه‌ برنامه‌ای 10 قسمتی به تهیه‌کنندگی ریحانه یزدان‌دوست است که از رادیو نمایش پخش می‌شود و تاریخ هنر انقلاب اسلامی را در خلال چهار دهه اخیر ورق خواهدزد. در این ویژه‌برنامه با هنرمندان شاخص در همه زمینه‌های هنرهای هفت‌گانه به‌ویژه هنرهای نمایشی، سینما و تئاتر گفت‌و‌گو می‌شود .

 رادیو فرهنگ

 برنامه «سرزمین من» این شبکه هم به روایت تاریخ انقلاب، شنیدنی‌های تاریخ انقلاب اسلامی و روزشمار دهه فجر به خاطرات انقلاب از زبان انقلابیون می‌پردازد.

در ویژه‌ برنامه «عطر بهاران» با مسئولان نظام جمهوری اسلامی در باره دستاوردهای 43 ساله انقلاب گفت‌وگو می‌شود.

برنامه« ایران سربلند» نیز یاد و خاطرات گرمابخش شب‌های انقلاب را در سرمای زمستان سال ۱۳۵۷  یادآوری می‌کند و از شبکه رادیویی معارف پخش می‌شود.

 رادیو گفت‌وگو

 این رادیو نیز مانند دیگر شبکه‌های رادیویی برای ایام پیروزی انقلاب تدارک گسترده‌ای دید ه‌است.  برنامه «عصر انقلاب»، از نگاه اندیشمندان داخلی و خارجی به بررسی ابعاد مختلف سیاسی انقلاب اسلامی از جهاد تبین تا نشر انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد.

در برنامه «امواج  شبهه» هم به رفتار شناسی رسانه‌های بیگانه - که ماموریتشان واکاوی رسانه‌های بیگانه در خصوص تطهیر حکومت پهلوی است -پرداخته‌ می‌شود.

 

 

 

 

امتیاز شما