امروز سه شنبه  ۸ فروردين ۱۴۰۲
در نشست خبری جشنواره رسانه‌ای صبح مطرح شد:
در نشست خبری جشنواره رسانه‌ای صبح مطرح شد:

رقابت رسانه‌ای با نگاه فرا مرزی

مشاهده ۲۷۳
۱۴۰۱/۱۱/۱۴- ۱۹:۱۷
تعداد بازدید:273

نخستین جشنواره رسانه‌ای صبح با هدف رقابت آثار و تولیدهای معاونت برون‌مرزی در چهار بخش برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، ابراهیم علی‌برزی، دبیر جشنواره صبح، در نشست خبری جزئیات و اهداف برگزاری این جشنواره و سر فصل‌های آن را اعلام کرد.

مدیر شبکه جهانی سحر با اشاره به ضرورت برگزاری جشنواره‌ای با محوریت تولیدات برون‌ مرزی گفت: هر جشنواره ای برای خود اهدافی را ترسیم می‌کند و مهمترین هدف جشنواره رسانه ای صبح شناساندن گروه بزرگی از برنامه سازان و توجه به تولیدات رسانه‌ای متنوع در معاونت برون مرزی است.

وی با بیان اینکه بیش از 15 شبکه تلویزیونی و 30 شبکه رادیویی در معاونت برون‌مرزی حضور دارند اظهار داشت: آثار فاخری در عرصه رسانه‌ای از این شبکه‌ها تولید می‌شود که بسیاری از هنرمندان در داخل و خارج از سازمان از آن بی اطلاع هستند. حق مطلب زمانی ادا می‌شود که ما آن‌ها را در دسترس عموم قرار دهیم.

فرصتی برای حضور هنرمندان خارج از کشور

علی‌برزی جشنواره صبح را فرصتی برای هنرمندان داخل و خارج از کشور دانست و افزود: جشنواره رسانه ای صبح فرصت خوبی است که مخاطبان و هنرمندان این مجموعه بزرگ را بشناسند. معاونت برون مرزی در تولید آثار هنری در فضای بین‌المللی کاملا شناخته شده‌ است و امیدواریم این توانمندی دیده شود.

دبیر جشنواره صبح ادامه داد: از دیگر اهداف این جشنواره ایجاد فرصت برای شناسایی عرصه‌های تولید هنری برای هنرمندان داخل کشور است. علاوه بر آن شناسایی و ایجاد امکان تولید آثار هنری برای هنرمندانی که خارج از کشور هستند و شاید با مجموعه رسانه ملی و معاونت برون مرزی آشنایی نداشته باشند هم در این جشنواره فراهم می‌شود.

مدیر شبکه سحر تصریح کرد: معاونت برون مرزی با ارتباطات بسیار خوبی که با فعالان رسانه ای خارج از کشور دارد تلاش کرده تا خبرنگاران و حتی سیاستمداران را به سمت این جشنواره بکشاند. وی با اشاره به اهمیت گسترش مرزهای رسانه‌ای ادامه داد: جشنواره صبح قالب خوبی است تا بتوانیم با افرادی که به لحاظ سیاسی با ما همفکر هستند، ارتباط برقرار کنیم.

به گفته علی‌برزی شاید خیلی‌ها تصور کنند که در غوغا سالاری رسانه ای غرب علیه ایران و فعالیت‌هایی که جبهه مقاومت دارد، کمتر کسی مثل ما فکر می‌کند اما بسیاری از فعالان رسانه ای با ما همسو هستند و این جشنواره فرصتی است تا فعالان جبهه مقاومت کنار هم قرار بگیرند.

کمیته ایده‌های نو

دبیر جشنواره صبح در خصوص بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: جشنواره رسانه ای صبح دو بخش دارد. بخش اول به برنامه‌های تولید شده در داخل سازمان اختصاص دارد که پس از داوری جوایزی به آنها تعلق می‌گیرد. وی بخش دوم را بخش ایده‌های نو نامید و افزود: در این بخش آثار هنرمندان و برنامه سازان خارج از معاونت برون‌مرزی یا خارج از سازمان صداوسیما بررسی می‌شود.

مدیر شبکه سحر داشتن نگاه فرامرزی را مهمترین شرط پذیرش این تولیدات عنوان کرد و اظهار داشت: مخاطب اصلی ما مخاطب برون مرزی با زبان و فرهنگ‌های مختلف است و باید این آثار نگاه فرامرزی و بین‌المللی داشته باشد. علی‌برزی ادامه داد: در تلاش هستیم برنامه سازانی از این دست را که نگاه فرا مرزی دارند به جشنواره جذب کنیم. سه کمیته رادیویی، تلویزیونی و فضای مجازی در کنار کمیته ایده‌های نو در این جشنواره فعالیت می‌کنند.

دبیر جشنواره صبح افزود: حدود 100 خبرنگار با معاونت برون‌مرزی در ارتباط هستند که حضور آن‌ها در جشنواره مغتنم است.وی با بیان اینکه این جشنواره فرصتی برای حضور خبرنگاران آزاد که با این معاونت همکاری می‌کنند است تصریح کرد: بخشی از جشنواره دعوت از همکاران و خبرنگاران خارج از کشور است که تاکنون برای صداوسیما کار کرده بودند اما اینجا را از نزدیک ندیده اند. تاکنون ده‌ها خبرنگار بومی‌برای معاونت برون مرزی کار کردند که تلاش کردیم همه آنهایی که طرح یا برنامه برای مخاطب برون مرزی دارند را جذب کنیم.

مدیر شبکه سحر با اشاره به محوریت برنامه‌های تبیینی در این جشنواره گفت: ما منادی پیشرفت و فعالیت‌های شایسته ای هستیم که در درون کشور و عرصه اقتصادی اتفاق افتاده است و چیزی از نگاه برنامه سازان ما پوشیده نمی ماند. در واقع شبکه سحر و معاونت برون مرزی در تمام طول سال به جهاد تبیین مشغول است که این مسئله در دهه فجر ضریب بیشتری پیدا می‌کند. علی‌برزی جشنواره صبح را فرصتی برای برنامه‌های تبیینی با ارزشگذاری بهتر دانست. وی عنوان کرد: موضوعات در این جشنواره آزاد است و تنها این مسئله اهمیت دارد که برنامه مناسب مخاطب فرا مرزی باشد.دبیر جشنواره صبح با اشاره به سرفصل‌های جشنواره اظهار داشت: در این جشنواره از ساختارهای برنامه سازی و کلیه بخش‌هایی که در فضای مجازی می‌توان منتشر کرد بهره خواهیم برد.

مدیر شبکه سحر با اشاره به قالب‌های مختلف شامل نماهنگ، گرافیک، انیمیشن و ... به عنوان قالب‌های این جشنواره بیان کرد: علاقمندان می‌توانند آثار خودشان را تا 25 بهمن ماه ارسال کنند. داوری از هفته اول و دوم اسفند آغاز می‌شود و برگزیدگان در تاریخ 21 اسفند معرفی خواهند شد.وی در پایان به این نکته اشاره کرد: شرکت در این جشنواره محدودیت زبانی ندارد.

 

امتیاز شما