امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
با حضور مردم و هنرمندان؛
با حضور مردم و هنرمندان؛

آیین نکوداشت زنده‌یاد پروانه معصومی‌ برگزار شد

مشاهده ۸۰۷
۱۴۰۲/۰۹/۱۳- ۱۲:۳۸
تعداد بازدید:807

آیین نکوداشت و مراسم ترحیم هنرمند توانا زنده‌یاد پروانه معصومی که هفته گذشته ششم آذرماه روی در نقاب خاک کشید، با حضور مردم و جمعی از هنرمندان عصر یکشنبه 12 آذرماه در مسجد بلال سازمان صداوسیما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما در حاشیه این مراسم با بیان اینکه سرکار خانم معصومی از هنرمندانی بوده است که در طول تاریخ طولانی فعالیت هنری‌اش هیچ گاه رسالت، باورها و اعتقادات فرهنگی و هنری‌اش را فراموش نکرد گفت: این هنرمند مصداق روشن آیه شریف قرآن است که می‌فرماید «فَسَتَعْلَمُونَ مَنْ أَصْحابُ الصِّراطِ السَّوِیِّ وَ مَنِ اهْتَدی» مبنی بر آنکه در پایان مسیر مشخص می‌شود که چه کسانی در مسیر مستقیم و هدایت قدم برداشتند و چه کسانی هدایت شدند.

وی افزود: سرکار خانم معصومی از جمله مصادیق این آیه شریفه است که هیچ‌گاه در فرازونشیب‌های عمر کاری‌اش اعتقادات، باورها و ارزش‌هایش را فراموش نکرد، خداوند رحمتش کند.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن عرض تسلیت بابت فقدان خانم معصومی و تسلیت به جامعه هنری و خانواده ایشان گفت: این بانوی هنرمند حق زیادی بر گردن جامعه هنری داشت و در طول زندگی آثار بی‌نظیری در حوزه هنر خلق کرد و فقدان ایشان مایه تاثر است. وی یک شخصیت اجتماعی ممتازی داشت، در اتفاقات مهم در کنار مردم بود، به اعتقادت مردم احترام می‌گذاشت و دفاع می‌کرد و نگرانی از واکنش‌ها نداشت. جبران این ضایعه آسان نیست و امیدوارم با نشر سلوک این بانو برای اهالی هنر قدمی در جامعه هنری برداریم.

همچنین سیدمحمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به اینکه خانم معصومی از سال 1350 فعالیت سینمایی خودش را آغاز کرد و حدود 50 سال در عرصه سینما و تلویزیون نقش‌آفرینی کرد  گفت: ایشان شخصیت وزینی داشت و نقش مادر و بانو را به خوبی ایفا می‌کرد و علاقه‌ای که به کشور و مردم خودش داشت روشن بود. خانم معصومی در سریال‌های ماندگاری بازی و جوایزی دریافت کرد و جایگاه خاصی در سینمای ایران داشت. آثاری که به خصوص در مجموعه‌های نمایشی مذهبی ایفا کرده ذخیره آخرتش باشد.

انسیه خزعلی، معاون امور زنان رئیس جمهور هم با بیان اینکه همه به ایشان احترام می‌گذارند، نه فقط به خاطر بازیگری و هنرمند بودن ایشان، بلکه برای حریم‌هایی که در زندگی رعایت کرد و به انسانیت توجه داشت گفت: امیدوارم که به عنوان الگویی برای همه هنرمندان و کسانی که دوست دارند در جامعه تاثیرگذار باشند مورد توجه قرار گیرد.

در این مراسم پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما، سیدمحمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور، انسیه خزعلی، معاون امور زنان رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خزایی، رئیس سازمان سینمایی کشور، محسن برمهانی، معاون سیما، بخشی‌زاده معاون صدا، سیدتقی سهرابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما، حسین قرایی مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی، مهدی نقویان، رئیس مرکز سیمافیلم، سیدمحمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم، حامد بامروت‌نژاد، مدیر شبکه دو سیما، حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیو صبا و جمعی از مدیران و فعالان فرهنگی حضور داشتند.

پدرام کریمی، افشین نخعی، بهمن دان، جواد شمقدری، مسعود ده‌نمکی، منوچهر هادی، مهران مهام، ابوالقاسم طالبی، مهدی فرجی، داریوش یاری و راحله امینیان نیز از هنرمندانی بودند که در این مراسم شرکت کردند.

بنابراین گزارش، پروانه معصومی، زاده سال ۱۳۲۳ در تهران، بازیگری را از سال ۱۳۵۰ و از سینما آغاز کرد. او نخستین سیمرغش برای نقش اول زن جشنواره فیلم فجر را به‌مناسبت بازی در «گل‌های داوودی» دریافت و نقش‌هایی خاطره‌انگیز در فیلم‌هایی چون «ناخدا خورشید» و «طوبی» و... از او به یادگار مانده است.

نام او در تلویزیون نیز با نقش‌آفرینی در آثاری به‌یادماندنی چون «کوچک جنگلی»، «پلیس جوان»، «مسافر ری»، «امام علی(ع)»، «مینو» ، «یوسف پیامبر» و... درخشید و به بخشی از خاطره جمعی بینندگان رسانه ملی بدل شد.

رئیس رسانه ملی نیز پیش‌تر در پیام تسلیتی فقدان تأسف‌بار خانم پروانه معصومی، هنرمند الگو و پیشکسوت عرصه سینما و تلویزیون را مایه تألم و اندوه خود و همکارانش در رسانه ملی و جامعه هنری کشور دانسته و نوشته بود که رجای واثق دارم روحیه مردمی و سیره انقلابی آن بانوی توانمند، استوار و خوش‌نام، در کنار نقش‌آفرینی‌های هنرمندانه‌اش در آثار ماندگار سینما و تلویزیون ایران که این شب‌ها با پخش سریال همیشه دیدنیِ «یوسف پیامبر» نمودی دوباره دارد، مسیر او تا ابدیت را با «گل‌های داوودی» آذین خواهد بست و با امید به کرامت «امام علی(ع)»، نورانی و سرشار از شوق و امید خواهد ساخت.

امتیاز شما