امروز دوشنبه  ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
گزارش خبرگزاری تصویری ایران پرس از؛
گزارش خبرگزاری تصویری ایران پرس از؛

آیین بزرگداشت "ایران پژوه برجسته ترکیه ای" در آنکارا

مشاهده ۱۲۲
۱۴۰۲/۱۲/۰۲- ۱۶:۴۶
تعداد بازدید:122

آیین بزرگداشت استاد فقید «عبدالباقی گلپینارلی» مورخ، نویسنده، ایران پژوه و مترجم آثار مشاهیر فارسی زبان و مترجم و مفسر قرآن کریم و نهج البلاغه به زبان ترکی استانبولی به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه حاجت تپه آنکارا برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مراسم بزرگداشت "ایران پژوه برجسته ترکیه ای" استاد فقید «عبدالباقی گلپینارلی» مورخ، نویسنده، ایران پژوه و مترجم آثار مشاهیر فارسی زبان و مترجم و مفسر قرآن کریم و نهج البلاغه به زبان ترکی استانبولی با حضور شخصیت های دینی، علمی و اساتید دانشگاه و دانشجویان در دانشکده ادبیات دانشگاه حاجت تپه آنکارا به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه حاجت تپه آنکارا برگزار شد.

  «محمدحسن حبیب الله زاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با تجلیل از خدمات ارزنده "عبدالباقی گلپینارلی" در زمان حیاتش به فرهنگ و ادبیات ایران و ترکیه گفت: تسلط مثال زدنی مرحوم گلپینارلی به ادبیات، فرهنگ و تاریخ ایران، او را در خلق آثار بی بدیل و برجسته، بی نظیر کرده است.

"محمود شالویی" رئیس انجمن مفاخر فرهنگی ایران نیز در این آیین با تشریح آثار فاخر استاد گلپینارلی، بر ضرورت شناساندن هرچه بیشتر مفاخر علمی و ادبی ایران و ترکیه به جامعه و نسل جوان دو کشور تاکید کرد.

«سیدقاسم ناظمی»،رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه هم "عبدالباقی گلپینارلی" را استاد برجسته ادبیات عرفانی و ادبیات ایران و ترکیه عنوان کرد و گفت: گلپینارلی با ترجمه آثار فاخری مانند مثنوی نقش مهمی را در شناساندن مفاخر زبان فارسی به مردم ترکیه ایفا کرده است.

همچنین «محمت اوز» رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه حاجت تپه آنکارا درباره جایگاه استاد فقید گلپینارلی گفت: آثار عبدالباقی گلپینارلی از لحاظ روابط فرهنگی ایران و ترکیه اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بسیاری از آثار این استاد فقید، ترجمه فرهنگ و ادبیات مشاهیر فارسی زبان به زبان ترکیه ای است و ایشان شخصیت برجسته ای در دنیای علم، فرهنگ و ادبیات است.

عبدالباقی گلپینارلی از معدود مترجمان ترکیه ای است که قرآن کریم و نهج البلاغه را به زبان ترکی استانبولی ترجمه کرده است.

https://farsi.iranpress.com/آیین-بزرگداشت-ایران-پژوه-برجسته-ترکیه-ای-در-آنکارا

امتیاز شما