امروز دوشنبه  ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

تاریخچه شکل‎گیری پرچم ایران در مستند «رمز الوطن» شبکه العالم

مشاهده ۳۱۸
۱۳۹۸/۱۱/۰۷- ۱۴:۱۳
مستند «رمز الوطن» با نام ایرانی «نشان ملی» با معرفی تاریخچه نحوه شکل‎گیری پرچم ایران، در شبکه العالم تولید شده و برای مخاطبان عرب زبان پخش می‎شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مستند «رمز الوطن» گذر کوتاهی به تاریخچه تغییر و تحولات در طرح و رنگ پرچم ایران طی دوره‌های مختلف تاریخی داشته است که در آن با استناد به مدارک تاریخی و اسناد تصویری و تحلیلی و مصاحبه با مورخان و اساتید دانشگاه از جمله خسرو معتضد و میر جلال کزازی به روند پیدایش پرچم ملی ایران از زمان قاجار و دوره مشروطیت تا تکامل آن در شرایط کنونی می‎پردازد.
در این مستند بدان توجه داده می‌شود که بعد از انقلاب اسلامی‌ با دستور امام خمینی (ره) آثار مربوط به طاغوت معدوم شده و فراخوانی عمومی‌ برای ارائه طرح پرچم کشور داده می‌شود که بدین ترتیب طرح حمید ندیمی‌ پذیرفته شده و کلمه‎الله در مرکز پرچم جایگزین می‌شود و دو ردیف الله‎اکبر به تعداد هر ردیف 11 عدد نشان از ماه پیروزی انقلاب اسلامی و مجموع آن نماد 22 بهمن، روز به ثمر نشستن انقلاب، نقش می‌بندد. علاوه بر پخش گزارشی از کارگاه پرچم سازی و فرایند تولید پرچم، دوربین العالم به کلاس‎های درس پایه دوم ابتدایی رفته و هنگام تدریس درس «پرچم» در کتاب فارسی، توضیحات معلم به دانش‎آموزان را ثبت کرده است.
تصاویری زیبا از استفاده از پرچم برافراشته ایران در فضاهای شهری و مکان‌های مختلف در مناسب‎های عمومی، زینت‎بخش این مستند است.
در ادامه مصاحبه ایی با فریسا نیکومنش راد، رکورد دار گینس در خصوص انگیزه‎اش برای استفاده از پرچم ایران در غواصی در عمق زیاد و نیز پرواز با پارا گلایدرمن انجام شده که پخش می‎شود.
مستند «رمز الوطن» به تهیه‎کنندگی و کارگردانی محمد فهمی، تصویر برداری، حسین ایل پکی، کاظم بختیاری، حسین اسماعیلی، جلیل قزوینه و تدوین نیما محسنی و اجرای اعلا قاسمی‌، به مدت 25 دقیقه، شنبه 12بهمن ساعت 21 از شبکه العالم نمایش داده می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما