امروز سه شنبه  ۸ فروردين ۱۴۰۲
گفت‌وگو با مجری برنامه زندگی پس از زندگی در برنامه 162#
گفت‌وگو با مجری برنامه زندگی پس از زندگی در برنامه 162#

برنامه‌ای با موضوع تجربه‌های نزدیک به مرگ

مشاهده ۱۰۱۷
۱۳۹۹/۰۲/۱۶- ۱۸:۳۱
تعداد بازدید:1017

برنامه زنده 162# در سومین گفت‌وگو، میزبان عباس موزون، نویسنده و کارگردان، تهیه کننده برنامه «زندگی پس از زندگی» بود. این ویژه برنامه که هر شب ساعت ۱۹ از شبکه 4 به روی آنتن می رود درخصوص مرگ موقت افرادی است که در شرایط مرگ کلینیکی قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عباس موزون در پاسخ به مجری این برنامه، درباره ایده و طرح « زندگی پس از زندگی» گفت: این ایده از زمان 16 تا 24 سالگی که در حوزه عکاسی و تئاتر کار می‌کردم شکل گرفت اما در آن زمان فقط در این باره مطالعه می‌کردم تا اینکه با ورود اینترنت، تحقیقات من از حوزه کتابخانه فراتر رفت. پس از آن، با محمد زمانی آشنا شدم و  این آشنایی بالاخره منجر به نگارش  کتاب و برگزاری نخستین همایش تجربه مرگ در دانشگاه یزد شد.
وی افزود:4 تا 5 همایش رایگان برگزار کردیم و با افرادی که چنین تجربیاتی داشتند آشنا شدیم و همزمان نیز ارتباط با انجمن ‌های خارج از کشور را توسعه دادیم. در سفرهایی که داشتم باید کسانی‌ را که در این زمینه تجربه‌گری داشتند پیدا می‌کردم و آن‌ها را به شرکت در این کار  راضی می‌کردم.
این نویسنده درباره علت تبدیل این مجموعه پژوهش‌ها به برنامه تلویزیونی گفت: من آن زمان در فکر نوشتن کتابی بودم البته برای تولید نیز فضاسنجی کرده بودم ولی در پاسخ گفتند این مطلب خط قرمز است و نظرها  منفی بود. 2 سال و نیم وقتم را روی کتاب گذاشتم. پس از آن، یک تجربه‌گر خاص با من تماس گرفت و درباره تجربه مرگ موقت خود خبر داد و گفت خواب دیده که چرا این اتفاق را به کسی نمی‌گوید. او گفت به پیشنهاد همسرش با کانالی مرتبط با موضوع تجربه نزدیک به مرگ آشنا شده و پس از تماس با مدیر کانال، در نهایت ارتباط من و این تجربه‌گر شکل گرفت و باعث ساخت چنین کاری شد.
این نویسنده خاطر نشان کرد: پیشبرد و تصویب این طرح دشوار بود و کسی هم نداشتم که کمک کند، برای همین مجبور شدم زمینی را که در شهرستان داشتم بفروشم و پول آن را برای این کار هزینه کردم. در مدت 2 سال هیچ درآمدی نداشتم و فقط هزینه می‌کردم. تا آنکه یک سال پیش، شبکه افق از این طرح مطلع شد و با من تماس گرفتند و گفتند یک قسمت کامل آن ساخته شود. پس از آن دوباره در تولید این کار فاصله افتاد و مدتی بعد آقای نوروزی مدیر گروه شبکه 4 که قبلا در شبکه افق بود از طرح پرسیدند و قرار شد این کار را برای ماه مبارک رمضان با تدوین فشرده آماده کنیم.
موزون در پایان ابراز امیدواری کرد برنامه زندگی پس از زندگی در طول سال نیز ادامه داشته باشد.

امتیاز شما