امروز پنج شنبه  ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

نگاهی بر جایگاه انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی (ره) در شبه قاره

مشاهده ۳۲۵
۱۳۹۹/۰۳/۱۳- ۰۷:۵۵
مستند «جایگاه انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی (ره) در شبه قاره»، ابعاد شخصیتی امام راحل و تاثیر آن را بر مردم شبه قاره تشریح می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، هر ساله با فرا رسیدن سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) فرصتی مناسب برای بازگشایی و تبیین آرمان‌های امام راحل، مواضع انقلابی ایشان، ابعاد شخصیتی و دینی آن رهبر کبیر انقلاب و نیز تاثیرگذاری بر مردم نقاط مختلف جهان و شناساندن آن به نسل جدید در جهان است. مستند «جایگاه انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی (ره) در «شبه قاره» نگاهی دارد به تاثیر شخصیت حضرت امام خمینی بر مردم شبه قاره. این برنامه ابتدا به اقبال عمومی مردم کشمیر در تبعیت از امام خمینی به عنوان مرجع تقلید بعد از آیت الله سید محسن حکیم می‌پردازد. راوی با حضور در مکان‌های مختلف ضمن معرفی مراکزی که به برکت وجود امام به وجود آمده، به تاثیرات دینی، فرهنگی، سیاسی انقلابی و اجتماعی ایشان در منطقه می‌پردازد. همچنین راوی به سراغ شخصیت‎هایی می‎رود و در خصوص امام خمینی (ره) با آنان گفت‎وگو می‌کند و عشق و علاقه آنان به امام را به نمایش می‎گذارد. در این مستند بر شخصیت امام خمینی به عنوان یک مصلح جهانی، حامی مستضعفین، یک فقیه عارف و شاعر در عین حال یک سیاستمدار متقی و در نهایت رهبری بصیر، دور اندیش، روشنفکر و با نفوذ سیاسی در منطقه شبه قاره تاکید شده است.
گسترش استکبار ستیزی در شبه قاره بعد از انقلاب اسلامی ایران، حمایت‎های مردم شبه قاره از فتوای امام خمینی در خصوص سلمان رشدی و نیز روز قدس و حمایت از مردم فلسطین، نفوذ فکری و معنوی امام خمینی و انقلاب اسلامی در منطقه شبه قاره به ویژه کشمیر و تاثیرگذاری بر اقشار مختلف، تلاش امام در ایجاد وحدت بین ادیان و مذاهب مختلف به ویژه سنی و شیعه و پیشنهاد هفته‎ای به نام وحدت و تاثیر این تلاش در منطقه شبه قاره از مواردی است که در این برنامه بررسی می‎شود.
شکل‎گیری گروه‎های سلفی برای مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی و اسلام واقعی در شبه قاره، فعالیت‎های انجام شده در دانشگاه‌های شبه قاره برای شناساندن تفکر و اندیشه امام خمینی و انقلاب اسلامی، شوق و اشتیاق مردم به ویژه جوانان مسلمان به مباحث اسلامی و افزایش روز افزون طلاب در شبه قاره بعد از بروز انقلاب اسلامی ایران و حضور گسترده آنان در حوزه‌های علمیه ایران، از دیگر مباحثی است که در قسمت‎های مختلف این مستند به آن پرداخته می‎شود.
مستند «جایگاه انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی (ره) در شبه قاره» تولید شبکه سحر به کارگردانی افسانه مهربانی در شش قسمت 30 دقیقه‎ای از امشب 12 خرداد، هر شب ساعت 21 به وقت تهران روی کانال اردوی شبکه جهانی سحر می‎رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما