امروز شنبه  ۲ مهر ۱۴۰۱
در نشست ستادحفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سیما مطرح شد
در نشست ستادحفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سیما مطرح شد

برنامه‌های جدید تلویزیونی با محوریت زبان فارسی در راه است

مشاهده ۷۴۷
۱۳۹۹/۰۴/۱۷- ۱۲:۴۹
تعداد بازدید:747

نخستین نشست ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی در سال ۹۹ با حضور نمایندگان شبکه های سیما با ریاست دکتر احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش و رئیس این ستاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر احمدی افزادی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم رضا یوسفی محله، دبیر پیشین ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی که چندی پیش به‌منظور حضور میدانی، دلسوزانه و مداوم با ابتلا به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت، از اهمیت نقش کلیدی این ستاد باهدف حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سخن گفت.
مدیر شبکه آموزش با تبیین اهداف این ستاد در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در تشریح تلاش‎های رسانه ملی برای گسترش و ترویج زبان فارسی تصریح کرد: این ستاد، اقدام در این زمینه را به طور جدی شروع کرده است. وی با بیان اینکه از مهر و آبان 98 ابتدا بررسی در حوزه رسانه و داشته‌های ما در این زمینه آغاز شد گفت: در گام‌ اول تلاش کردیم تا ظرفیت‌های موجود برای اهداف این ستاد را در برنامه‌های شاخص و زمان‌بندی جداول پخش شبکه‌های مختلف صداوسیما جانمایی کنیم.
مدیر شبکه آموزش از برنامه‌های شاخص شبکه‌ها در این زمینه یاد کرد و افزود: شبکه سه با برنامه ««قند پارسی»، شبکه چهار با برنامه «چهار دقیقه با فارسی»، شبکه پنج با برنامه «فارسی را پاس بداریم»، شبکه نسیم با برنامه «کافه کتاب»، شبکه آموزش با برنامه «پارسی شکر است و نقل» برای کمک به اهداف ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی اقدام کرده‌اند.
در پایان این نشست مصوب شد با ارتباط موثر با فرهنگستان زبان فارسی، شبکه‌های مختلف سیما برای جایگزینی بهتر واژه‌های پارسی به جای واژه‌های نامانوس غیر پارسی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

امتیاز شما