امروز يك شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۰

ویژه برنامه‌های شبکه رادیویی زیارت در دهه ولایت و امامت

مشاهده ۷۴۱
۱۳۹۹/۰۵/۰۸- ۱۴:۴۸
شبکه رادیویی زیارت با هدف تبیین اهمیت جایگاه امامت و ولایت در آموزه‌های شیعی، بیش از 5000 دقیقه برنامه تولید کرده و برای پخش در نظر گرفته است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه‌های دهه ولایت و امامت با هدف تبیین اهمیت جایگاه امامت و ولایت در آموزه‌های شیعی و ایجاد بستری شاد و بانشاط و امیدبخش در شرایط سخت جامعه امروز و به‎ویژه برای نسل جوان تدارک دیده شده است این ویژه برنامه‎ها، همچنین به‎منظور انعکاس جشن‌ها و کمک‎های مومنانه باهدف فرهنگ مواسات و فرهنگ‎سازی اطعام برای روز عید غدیر و سایر فعالیت‌های عام المنفعه تولید می‎شود.
اهم برنامه‌های تولیدی شبکه زیارت در این ایام بدین شرح است:
«نجوای عارفان» عنوان ویژه برنامه زنده‎ای است که در روز عرفه از استودیوی امام رضا علیه السلام شبکه زیارت مستقر در حرم مطهر پخش می‎شود. این برنامه با ساختار ترکیبی نمایشی و به تهیه‎کنندگی امیررضا رئوف تولید می‎شود. «نجوای عارفان» که با هدف آشنایی مخاطبان با آداب و فلسفة روز عرفه، وجه تسمیة این روز، اعمال روز عرفه و دعوت به انجام اعمال این روز، آشنایی مخاطبان با اعمال غیر حجاج در روز عرفه تهیه و پخش می‌شود از ساعت  16:30 تا 20:30 به‎مدت 240 دقیقه روی آنتن می‎رود. این ویژه برنامه با بخش های متنوعی همچون موسیقی با کلام و بی‎کلام، گزارش از سطح شهر، مداحی، بهره‎گیری از کلام کارشناسان، کلام بزرگان، نمایش، بخش‎های متنوع ترکیبی، پخش مراسم روز عرفه، اطلاع‎رسانی از برنامه‌های حرم مطهر، انعکاس پیامک‎ها و دل نوشته‌ها و تلفن‌های مخاطبان تقدیم شنوندگان می‎شود. کارشناسان برنامه «نجوای عارفان» حجج الاسلام اسلامی فر و هوشنگی هستند.
«عید بندگی» نیز عنوان ویژه برنامه عید سعید قربان رادیوزیارت است. این برنامه که به تهیه‎کنندگی امیر حسن روحانی تولید و پخش می‌شود در حقیقت مجله ترکیبی است که به‎مدت١٢٠ دقیقه در روز عید سعید قربان از این شبکه پخش می‎شود. «عید بندگی» نیز از بخش‎های مختلف و متنوعی همچون گزارش‎های شاد از سطح شهر، نمایش، کلام بزرگان، لحظه ارادت، سخن کارشناسان درباره موضوع عید قربان، قرائت قرآن، پخش زنده اذان از حرم مطهر، ادعیه، مداحی و سرود، بخش ویژه امام زمان عج و... تشکیل شده است. این برنامه تلاش دارد تا با ارائه تاریخچه قربانی و قربانی کردن در اسلام و سایر ادیان آسمانی، به معرفی چرایی عید قربان و جایگاه آن در اسلام بپردازد و بر آن اساس از تلاش برای سربلندی از آزمون‎های الهی و تبیین نمونه‌ها و مصادیق امروزی سخن گوید.

«عید ولایت» نیز عنوان ویژه برنامه‎ای از گروه زیارت و فرهنگ رضوی رادیو زیارت ا ست. این برنامه که با ساختارترکیبی نمایشی و به‎صورت زنده پخش می‌شود تلاش می‌کند تا با بیان واقعه غدیر و فلسفه این روز، اهمیت عید غدیر، غدیر از نگاه ائمه معصومین به‎ویژه امام علی (ع) و امام رضا (ع) را تشریح کند. همچنین «عید ولایت» می‌کوشد با پخش اعمال روز عید غدیر به دهه ولایت پرداخته و جایگاه غدیر را در آیات و احادیث پررنگ تر کرده و فضایل این روز و وظایف مومنان در عید غدیر را تبیین کند. «عید ولایت» به‎مدت 180 دقیقه در روز عید غدیر خم و از ساعت 10 تا 13 از رادیوزیارت به‎صورت زنده پخش می‌شود. این برنامه از بخش‎های مختلفی همچون موسیقی با کلام و بی‎کلام، گزارش متنوعی درباره عروس و دامادهایی که مخارج ازدواجشان را هدیه کرده‎اند و سبک جدید دیدار از سادات، معرفی کتاب الغدیر، مداحی، سخن کارشناس، کلام بزرگان، نمایش، بخش های ترکیبی، اعلام برنامه‌های حرم مطهر،قرائت پیامک و خواندن تلفن مخاطبان قرائت کلام الله مجید و پخش اذان و ادعیه تشکیل شده است. در «عید ولایت» از نظرات کارشناسانی همچون حجج الاسلام اسلامی فر و هوشنگی بهره برده می‌شود. شایان توجه است با توجه به حساسیت مسئله غدیر و اهمیت این واقعه مهم تاریخی، از منابع مهم تاریخی همچون کتاب «الغدیر»، حدیث غدیر، آیات مربوط به واقعه غدیر همچون آیة تبلیغ، آیة اکمال و آیة سأل سائل استفاده می‌شود. این ویژه برنامه به تهیه‎کنندگی امیررضا رئوف تهیه و پخش خواهد شد.

علاوه بر این برنامه‌ها که به‎طور مشخص برای ایام فوق طراحی و تولید می‌شود، سایر برنامه‌های شاخص و خاص شبکه همچون «منای دل»، «پیشوای هدایت»، «سقاخانه»، «صبح زیارت»، «صحن زندگی» و «پرسش» نیز با رویکردی متناسب با دهه ولایت روی آنتن می‎روند.
همچنین علاوه بر این برنامه‌ها، واحد تامین و پخش شبکه رادیویی زیارت، به مدت 1200 دقیقهاقدام به برنامه‌ریزی برای پخش برنامه‌های تامینی با موضوع دهه ولایت کرده است که از این دست برنامه‎ها می‎توان به «این روزها»، «خورشید هدایت»، «دریا در غدیر»، «جام ولا»، «نغمه عشق »، «آینه حقیقت»، «منشور امیر»، «راه نام»، «عقیق»، «راه رستگاران»، «طریقت»، «غدیریه» و «عیدانه»اشاره کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما