امروز دوشنبه  ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

طرح HD سازی در شبکه‌ های استانی و برون‌ مرزی

مشاهده ۱۲۸۶
۱۳۹۹/۰۹/۰۸- ۰۹:۲۲
مدیرکل ارتباطات زمینی معاونت توسعه و فناوری رسانه از ضرورت HD شدن شبکه‌ های تلویزیون و تأثیر آن بر پخش برنامه‌ های زنده سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مدیرکل ارتباطات زمینی صدا و سیما به ضرورت و کیفیت بالای HD شبکه‌ های تلویزیون و تأثیر آن بر پخش برنامه‌ های زنده تأکید کرد.
محسن بلادیان مدیرکل ارتباطات زمینی معاونت توسعه و فناوری رسانه ملّی در گفت و گویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درخصوص ضرورت HD سازی در سازمان صدا و سیما اظهار داشت: توقع مردم از رسانه ملّی برای پخش با کیفیت بیشتر و همچنین ارتقاء کیفیت محتوا‌های تولیدی (فیلم، مستند و وقایع ورزشی) در سطح جهانی، منجر به حرکت در جهت گذر از SD به HD در رسانه ملی شد.

وی افزود: دریافت صدا و تصویر با کیفیت از رسانه ملّی مطالبه به حق مردم است و همه تلاش خدمتگزاران صداوسیما این است که در کنار تولید محتوای پاک و مناسب، برنامه‌های رسانه ملّی با بهترین کیفیت و براساس آخرین فناوری‌های روز دنیا برای مخاطبان قابل دریافت شود.

بلادیان با اشاره به تأثیر این روند روی سلیقه بصری مخاطبان متذکر شد: این ظرفیت یکی از مطالبات مخاطبان تلویزیون بوده است، چرا که تصاویر را با 4 برابر کیفیت فعلی در اختیار بینندگان قرار ‌دهد. شفافیت و دقت بالای تصاویر، نمایش رنگ بیشتر و بهتر و افزایش وسعت طول و عرض تصویر، از ویژگی‌هایی است که ظرفیت HD شدن به وجود می‌آورد.

مدیرکل ارتباطات زمینی درباره روند HD سازی شبکه‌ها بیان کرد: HD  سازی شبکه اول سیما به عنوان شبکه‌ ملی که فراگیرتر از شبکه‌های دیگر استاز اهمیت برخودار بود، شبکه‌های سه و ورزش از شبکه‌هایی‌اند که به این کیفیت تصویر بیش از شبکه‌های دیگر احتیاج دارند زیرا در فضای ورزشی، رنگ‌ها و پویایی تصاویر از اهمیت برخوردار است که در کیفیت HD وضوح بیشتری دارند.

وی متذکر شد:  HD سازی شبکه خبر که جنبه بین‌المللی نیز دارد می‌تواند در جذب مخاطبان نقش بسیاری داشته باشد. شبکه پویا و نهال به دلیل پخش انیمیشن‌های زیاد، به این ظرفیت به شدت احتیاج دارند. در واقع تلاش‌هایی که انیمیشن‌سازان داخلی و خارجی در دستور کار دارند در این قالب HD دیدنی‌تر خواهد بود. شبکه‌های دیگر  مخصوصاً شبکه‌های برون‌مرزی نیز به همین طریق افزایش کیفیت پخش آنها منجر به افزایش بیننده و تأثیرگذاری بر مخاطبانشان خواهد شد.

بلادیان با اشاره به مسیر پخش از SD به HD شدن گفت: تحقق یک جهش از پخش SD به HD تحولی  قابل توجه در فناوری رسانه ملّی است و مستلزم فراهم شدن ملزومات و بسترهایی زیادی است HD شدن شبکه‌های تلویزیونی هزینه زیادی را به صداوسیما متحمل می‌کند.

مدیرکل ارتباطات زمینی تصریح کرد:  تبدیل شدن یک شبکه از SD به HD مثل این  است که ما هیچ شبکه‌ای نداریم و یک شبکه جدید می‌خواهیم ایجاد کنیم،  HDشدن کار دشواری است و از هیچکدام از تجهیزات موجود نمی‌توان در راستای HD شدن بهره‌برداری کرد. حتی تجهیزات موجودی که در استودیو نصب شده است.

به گفته این مدیر فنی واقعیت این است که در بحث زیرساختی مثل این است که هیچ چیزی وجود ندارد و یک زیرساخت جدید باید ایجاد شود به همین دلیل این پروسه بسیار سنگین است. و به دلیل تحریم‌های گسترده‌ای که کشور ما با آن مواجه است، این تغییر وضعیت‌ها  مستلزم هزینه‌های بسیار و زمان‌بر شده است.

بلادیان بومی‌سازی فناوری‌های فنی را مهمترین هدف این اداره کل دانست و گفت: با تلاش‌های کارشناسان معاونت توسعه و فناوری رسانه و اتکاء به توانمندی‌های شرکت های داخلی در سال جهش تولید در این پروژه موفق به بومی‌سازی بسیاری از فناوری‌های و کسب دانش فنی شده‌ایم.

مدیرکل ارتباطات زمینی دریافت تصاویر با فرمت HD در پخش تصاویر را حق مخاطب تلویزیونی دانست و گفت: همان‌طور که گفته شد پخش تلویزیونی با فرمت HD یکی از جدیدترین فرمت های پخش تلویزیونی است که در آن کیفیت تصویر از 720 در 486 پیکسل در هر قاب تصویری به 720 در 1280 پیکسل افزایش می‌یابد و در بیشتر کشورهای دنیا مخاطبان باید برای تماشای تلویزیون با این کیفیت هزینه ای را بپردازند اما رسانه ملّی سیگنال‌رسانی عمومی‌با این کیفیت را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد.

وی سهم  این اداره کل را در HD سازی چنین تشریح کرد: اداره کل ارتباطات زمینی به عنوان زیر ساخت سیگنال‌رسانی زمینی می‌بایست بستر انتقال سیگنال‌های HD از نودال به فرستنده‌های تلویزیونی را فراهم کند؛ به همین منظور سیستم های کدینگ HD سایر تجهیزات مخصوص این فرمت را تأمین و ارتباطات مورد نیاز را بنا به درخواست اداره کل فنی پخش طراحی و نصب و راه‌اندازی کرده است. اهمیت برقراری ارتباط و حفظ کیفیت در طول مسیر انتقال اگر کمتر از تولید و پخش تصاویر HD نباشد کمتر هم نیست.

بلادیان تصریح کرد: برای سیگنال رسانی زمینی از کدینگ MPEG4  و پایانه دیجیتال  MPEG4 استفاده می‌شد. با توجه به نیاز  به پهنای باند زیاد برای انتقال سیگنال HD و محدودیت پهنای باند و با پیشرفت تکنولوژی کدینگ HEVC  به جای MPEG4 که تکنولوژی به روزتری بود انتخاب شد .  

استاندارد HEVC در حقیقت یک فرمت ویدیویی برای تصاویر فشرده شده است و روش کدگشایی این فرمت را معرفی می‌کند. ویدیوهای فشرده شده با این فرمت، قابلیت ذخیره‌سازی به صورت فایل و یا جاری شدن به صورت بسته داده‌ها را بر بستر اینترنت و به ویژه، ارسال از طریق خدمات پخش همگانی یا برودکست‌ها را دارند. 

به همین خاطر نیاز به پایانه دیجیتال HEVC Head End بود که تأمین آن هزینه‌های زیاد و زمان‌بر بود به همین خاطر با ابتکار کارشناسان اداره کل ارتباطات زمینی، مینی هداند (پایانه دیجیتال) طراحی و در سال 1397 پیاده‌سازی شد که مشکل پهنای باند تا حدودی حل شد و امکان HD سازی شبکه‌ها فراهم شد. البته خرید پایانه دیجیتال حرفه‌ای HEVC‌ نیز برنامه‌ریزی شد.

به گفته مدیرکل ارتباطات زمینی از سال 1398 تاکنون اداره‌کل ارتباطات زمینی به شبکه‌های ملی یک، سه، ورزش، نسیم، نمایش، خبر، العالم، مستند، تماشا، IFILM ، ایران کالا ، پویا ، افق و استودیوها خبری سازمان از جمله خبرِ ساختمان شیشه‌ای، ساختمان بیداری اسلامی سیگنال‌رسانی HD با کدینگ HEVC انجام داده است.

وی گستره این طرح مهم را در مراکز استان‌ها مهم ارزیابی کرد و گفت: اداره کل ارتباطات زمینی با توسعه زیرساخت‌های لازم، توانسته است عملیات انتقال کلیه شبکه‌های ملی را در جام جم در بستر فیبرنوری پیش ببرد. همچنین به منظور ارتباط با مراکز صدا و سیما شبکه گسترده ارتباطی با ظرفیت پهنای باند STM-1 طراحی و ایجاد کرده است؛ که توانمندی انتقال سیگنال شبکه‌ها را با کیفیت بالا تا مراکز فراهم کرده است.

بلادیان راه‌اندازی این طرح را گام مهمی‌برای مناطق مرزی دانست و گفت: این اداره کل به منظور برقراری ارتباط مراکز صدا و سیما با فرستنده‌های تلویزیونی و FM به منظور انتقال سیگنال به سراسر کشور و بهره‌مندی هموطنان عزیزمان حتی در مناطق مرزی از شبکه‌های رسانه ملی، بسترهای فیبرنوری ، مایکروویو را به تناسب شرایط جغرافیایی برقرار کرده است .

مدیرکل ارتباطات زمینی صداوسیما در پایان بر اهمیت این طرح در پخش برنامه‌های زنده تأکید کرد و گفت: سیگنال‌رسانی به برنامه‌های پخش زنده شبکه‌ها از استودیوهای خارج جام جم از طریق لینک‌های مایکروویو پرتابل، اتفاق می‌افتد. بدین منظور نیز اداره کل ارتباطات زمینی با ابتکار کارشناسان توانست تعدادی از لینک‌های موجود را به فرمت HD ارتقاء بدهد و در هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما