امروز جمعه  ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

همراه با یلدا بر فراز قله دنا

مشاهده ۱۹۴
۱۳۹۹/۰۹/۲۶- ۱۲:۴۲
صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد برای بلندترین شب سال، ویژه برنامه های«ناردونگ» و «شو چله» را با آیتم های متنوع تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه«ناردونگ» در بلندترین شب سال به سمع و نظر بینندگان شبکه دنا می رسد. این ویژه برنامه از ساعت 20:30 تا 24 با آیتم های بلندترین شب سال و صله ارحام، آداب و رسوم مردم استان در شب یلدا، بررسی بلندترین شب سال در فرهنگ کهن ایرانی و چگونگی بزرگداشت آیین شب یلدا در میان عشایر و روستائیان و دید و بازدید از ریش سفیدان مناطق پخش می‌شود.
شب یلدا که در گویش لری به آن شو چله می‌ گویند، در میان عشایر کهگیلویه و بویراحمد، همراه با آداب سنتی خاصی برگزار می‌ شود. همچنین  خانواده‌ های کهگیلویه و بویراحمدی، شب یلدا را به واسطه داستان‌ ها و دورهمی‌ هایش می‌ شناسند، افسانه‌هایی که توسط بزرگترها نقل می‌ شود.
شاهنامه‌ خوانی، حافظ خوانی و دعوت از هنرمندان و ورزشکاران مطرح استانی در یک فضای تاریخی و سنتی در سیاه چادر عشایری با اجرای خوانندگان و ... از دیگر بخش های برنامه«ناردونگ» است.

رادیو دنا نیز در شب یلدا در برنامه رادیویی«شو چله» از ساعت 21 تا 23، به صورت زنده به آداب و رسوم مردم استان در شب یلدا می‌ پردازد. گزارش، معرفی آداب و رسوم اقوام، بیان تلفیق شاهنامه با آداب و رسوم ایرانی و شب چله، کارشناسی، گزارش، نمایش، فال حافظ، معرفی خوراکی‌های شب یلدا و ... از بخش های این برنامه است.

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما