امروز دوشنبه  ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

آموزش تلویزیونی زمینه ای برای ایجاد توسعه آموزشی در کشورهای فقیر

مشاهده ۵۲۹
۱۳۹۹/۱۰/۲۴- ۱۰:۵۴
دکتر مستوره عزت زاده عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی‌ گروه ارتباطات از تجربه موفق شبکه آموزش سیما با مدرسه تلویزیونی ایران نوشت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بیماری همه گیر کویید 19 باعث ایجاد بحران بی سابقه در همه مناطق درگیر این بیماری و عامل ایجاد بزرگترین اختلال در سیستم های آموزشی در بیش از 190 کشور دنیا شده است. تقریبا یک میلیارد و شش هزار نفر دانش آموز تحت فشار شرایط آموزشی حاصل از کویید 19 قرار گرفته اند.

در شرایط فعلی، تعطیلی 94 درصد مدارس و سایر فضاهای یادگیری در کشورهای با درآمد متوسط و در کشورهای با درآمد کم و  متوسط  تا 99 درصد مدارس و فضاهای آموزشی تعطیل شده اند. گرچه اکثر کشورها با تعطیلی گسترده مدارس در مراحل اولیه همه گیری این بیماری سریعا اقدام کردند و این ویروس به عنوان یک چالش قابل توجه برای اغلب کشورها و به ویژه آموزش شناخته شده است، اما بیش از نیمی از تحلیل گران آموزش تلویزیونی و اینترنتی فکر می‌ کنند که وضعیت فعلی نشان دهنده یک فرصت مهم یا بسیار مهم است که نو آوری و خلاقیت در آموزش و روش های آموزشی ایجاد کند. گرچه پیشینه همه کشورها در حوزه آموزش یکسان نیست ولی این بحران باعث تحریک نوآوری در بخش آموزش شده است ما رویکردهای نو آورانه ای را در حمایت از آموزش و تداوم آموزش دیده ایم از رادیو و تلویزیون گرفته تا بسته‌های خانگی آموزشی مدارس.

آموزش تلویزیونی زمینه توسعه آموزشی را در کشورهای فقیر در مناطق کمتر برخوردار فراهم کرده است و شکاف آموزشی به همین واسطه کمتر می‌ شود.

تحصیلات تلویزیونی دارای یک مزیت فوق العاده برای بسیاری از کودکان در سراسر جهان است که حداقل آموزش را به خانه‌هایشان ببرد به گفته نیویورک تایمز در حالی که دروس تلویزیونی به اندازه تعاملات آنلاین با معلمان و سایر دانش آموزان ارزش ندارد ، اما به گفته کارشناسان آموزشی ، پخش برنامه‌های آموزشی ، از پیشرفت تحصیل و آموزش کودکان حمایت می‌کند و حتی در رشد اجتماعی آنها مفید است . آموزش تلویزیونی جایگزین آموزش آنلاین در مناطق فقیر در سراسر جهان که دسترسی به اینترنت در آنها کم است به عنوان یک استراتژی می تواند در کشورهای ثروتمند نیز به آموزش کمک کند در ایران نیز تلویزیون در شبکه آموزش به یکی از وظایف خود که وظیفه آموزش است عمل می‌کند و با اختصاص ساعات متوالی آموزشی، یادگیری را به خانه‌ها آورده است و بیش از 9000 کلاس آموزشی تلویزیونی با باز پخش فرصت بهره مندی مجدد را در ساعات گوناگون به دانش آموزان داده و در مناطق کمتر برخوردار ایران که فرصت آموزش کمتر برای همه دانش آموزان در گذشته فراهم بود، را ایجاد کرده است. از بین کشورهای پیشتاز توسعه آموزش تلویزیونی در کشورهای آمریکایی لاتین و آفریقا را می توان دید ، انگلیس نیز که در اوج آمار کرونا قرار دارد ، پس از تجربه موفق شبکه آموزشی صدوسیمای جمهوری اسلامی ایران از طریق شبکه بی بی سی به شبکه تلویزیونی ایران روی آورد با اوج گیری کرونا در موج سوم در حال حاضر قرار است به کمک شبکه بی بی سی به آموزش های تلویزیونی روی آورد. در ادامه شرایط فعلی کرونا یقینا کشور های دیگری را در این عرصه خواهیم دید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما