امروز سه شنبه  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

رفع ابهام مجلس درباره بازنشر کلیپ برنامه «زنده باد زندگی»

مشاهده ۵۳۵
۱۳۹۹/۱۰/۳۰- ۱۳:۰۶

نایب رئیس مجلس از رفع ابهام درباره بازنشر کلیپ قسمتی از برنامه‌ «زنده باد زندگی» که حدود دو سال پیش روی آنتن رفته و این روزها با تلاش رسانه‌های معاند و شبکه‌های اجتماعی تلاش داشت توهینی قومیتی را القا کند، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، علی نیک زاد در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی‌، با تاکید بر اینکه کردهای باغیرت افتخار ملت ایران هستند، گفت: در مورد مبحثی که آقای محمودزاده در نطق خود گفتند، از طرف صدا و سیما با من تماس گرفته شد و گفتند که این کلیپ مربوط به دو سال پیش است.
نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس تأکید کرد: در کشور ایران اسلامی‌ بین اقوام هیچ تفاوتی وجود ندارد و کردهای باغیرت افتخار ایران و اسلام هستند. اینکه بگوییم یکی از اقوام مورد ظلم واقع شده، حرف درستی نیست.
نایب رئیس مجلس واکنش دیروز مجلس را به احترام نمایندگان کرد دانست، اما تأکید کرد رسانه ملی در این باره اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی کرده و مشخص شده است این کلیپ مربوط به دو سال پیش است.
عوامل برنامه «زنده باد زندگی» شبکه ۲ سیما حدود دو سال پیش، از «فریبرز عزیزی» فعال فرهنگی و کارآفرین اهل منطقه اورامانات کرمانشاه برای حضور در برنامه به عنوان کارآفرین موفق دعوت کردند و او نیز با لباس کُردی در این برنامه حضور پیدا کرد.
عزیزی که در این برنامه با «چوخه و رانک» و «کوله بال» که لباس کامل کُردی است حضور پیدا می‌کند، مجری در ابتدای شروع برنامه و پس از احوال‌پرسی از او می‌پرسد «این لباس چوپانی چیه تنتون»؟ که مهمان برنامه هم می‌گوید: این لباس در اصل یادگار زمان کاوه آهنگر و ضحاک مار به دوش و نماد آزادی از چنگال ظلم و ستم بیگانگان است که مجری هم با توصیف اینکه لباس خیلی زیبایی است می‌گوید من اسمش را نمی‌دانستم و فکر می‌کردم لباس نمدی مثل چادر است که چوپانان با خودشان می‌برند که از باد، بوران و برف آنها را مصون نگه دارد.»
این گفت و گوی مجری برنامه شبکه ۲ و عزیزی است که این روزها برای دومین بار عده ای بخش هایی از آن را تقطیع کرده و بخش اول که مجری می‌گوید این لباس چوپانی چیه تنتون را به صورت گسترده در فضای مجازی بازنشر کرده و آن را توهین به لباس کردی قلمداد می‌کنند.
در ادامه این گفت و گو مجری از مهمان برنامه می‌پرسد که «به دلیل حضور در این برنامه این لباس را پوشیده اید که عزیزی می‌گوید من همه نمایشگاه‌ها، جشنواره‌های داخلی و خارجی و جلسات و آیین‌ها را با این لباس حضور پیدا می‌کنم و باعث افتخار من است».
هیچ بی احترامی‌به لباس کرُدی نشده است
عزیزی در مصاحبه ای که دیروز منتشر شد، با بیان اینکه تاکنون در بیش از ۱۲ برنامه زنده تلویزیونی به عنوان کارآفرین و یا فعال فرهنگی اجتماعی و گردشگری حضور پیدا کرده ام، گفت: هر بار که به برنامه ای دعوت می‌شوم از بنده درخواست می‌کنند با لباس کُردی حضور پیدا کنم.
وی تصریح کرد: تاکنون در هیچ برنامه و جلسه ای به لباس کُردی نه تنها توهین نکرده اند، بلکه بسیار با احترام برخورد نموده و آن را لباسی بسیار زیبا توصیف کرده اند.
سرمنشاء این شیطنت آن سوی مرزها است
این کارآفرین نمونه کرمانشاهی در ادامه این گفت و گو با بیان اینکه این دومین بار است که این ویدیو را تقطیع می‌کنند و بازنشر می نمایند، گفت: سرمنشاء این شیطنت ها به آن سوی مرز و با هدف خدشه دار کردن وحدت اقوام و مذاهب ایران انجام می‌شود و دست هایی در پشت پرده می خواهند با چنین اقداماتی به اهداف شوم خود برسند.
عزیزی با بیان اینکه برخی‌ها در آن طرف مرز برای برجسته کردن خود اقدام به بزرگنمایی چنین موضوعاتی می‌کنند، گفت: قیچی کردن این فیلم را اولین بارچند سال پیش توسط یکی از سایت‌های آن طرف مرز و با نیت شوم تقابل مردم و حاکمیت انجام شد و دیدند که به هدف شوم خود نرسیدند برای بار دوم آن را بازنشر کردند که خوشبختانه مردم با فرهنگ کُرد واکنش هایی خوبی در این ارتباط داشتند.
وی با بیان اینکه افرادی که تنها بخش تقطیع شده فیلم را دیده‌اند واکنش‌های تندی نشان داده اند، گفت: من به این افراد حق می دهم اما باید گفت و گو را به صورت کامل می دیدند و بعد به قضاوت می نشستند که بنده نسخه کامل گفت و گو را در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردم.

ویدئوها

امتیاز شما