امروز چهارشنبه  ۲۵ فروردين ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

بررسی اندیشه‌های نوین در ساخت مستند و‌ گزارش‌های خبری

مشاهده ۱۰۴
۱۳۹۹/۱۲/۱۲- ۱۷:۲۱
جلسه هم اندیشی «تجارب و ‌اندیشه‌های نوین در ساخت مستند و‌ گزارش‌های خبری» امروز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه در محل امور بین الملل رسانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در راستای بهره‌مندی از دستاوردها و تجربه‌های تخصصی در سطوح بین‌المللی به‌منظور توسعه علمی و مهارتی کارکنان رسانه ملی؛ دوره مجازی «تجارب و اندیشه‌های نوین در ساخت مستند و گزارش‌های خبری» با تعامل و همکاری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ABU) برای مدیران، تهیه‌کنندگان، کارگردانان و خبرنگاران برنامه‌ریزی و اجرایی شد.

در این وبینار، دکتر رحیمیان، استاد دانشگاه صداوسیما و کارشناس مباحث تولیدات تلویزیونی به‌عنوان استاد میزبان مدیریت جلسه را بر عهده داشت و ضمن تأکید بر محورهای کلیدی ساخت مستندهای خبری موفق نظیر نوآوری و خلاقیت توأم با جسارت بحث خود را آغاز کرد.

در ادامه استیو آهرن، رئیس آکادمی علمی اتحادیه ABU در خصوص تلفیق فناوری‌های مدرن و صنعتی در ساخت مستندهای داستانی صحبت کرد.

مارک لولین، دیگر مهمان خارجی این وبینار که تهیه‌کننده و سردبیر خبری در استرالیا است، در خصوص ویژگی‌ها و الزامات مستند خبری مطلوب از جمله صداقت در خبرنگاری، تلاش در کشف حقیقت، نقش تدوین نهایی در روند مستندسازی، جذب مخاطب، سرگرم‌کننده بودن، استفاده از تجهیزات تصویربرداری مناسب مطالبش را ارائه داد.

وندی اورت، تهیه‌کننده استرالیایی و دبیرخبر در اتحادیه ABU، دیگر سخنران این همایش در خصوص اهمیت درگیر کردن مخاطب با اثر و توجه به عواملی که موجب خوب و شاخص شدن و کسب بازخوردهای مناسب یک مستند خبری می‌شود، نکاتی را به بحث افزود.

افرو راشید هم در حوزه تکنیک‌های دیداری اعم از نقش متن، تدوین جداگانه فیلم‌ها و تصاویر موجود، پایبندی به حقیقت و واقعیت در ساخت مستند و استفاده از سبک‌های جدید تصویربرداری و نرم‌افزارهای نوین تدوین صحبت‌های خود را ارائه داد.

در پایان، دکتر رحیمیان علاوه بر تکمیل و توضیح کامل مباحث قبلی و افزودن معیارهای ساخت مستند موفق و ملاک جذب مخاطب، بر ضرورت توسعه دیدگاه‌های مستندسازان به واسطه تماشای مستندهای موفق جهانی و مطالعه در این حوزه تأکید داشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما