امروز شنبه  ۲ مهر ۱۴۰۱
عوامل سریال «دادستان» در 162 به طور مستقیم با مخاطبان صحبت کردند
عوامل سریال «دادستان» در 162 به طور مستقیم با مخاطبان صحبت کردند

روایت دادستان از بهارستان

مشاهده ۳۸۱
۱۳۹۹/۱۲/۱۷- ۱۴:۳۳
تعداد بازدید:381

عوامل سریال «دادستان» 17 اسفند با حضور در امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی «۱۶۲» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند و سپس پاسخگوی سؤالات اصحاب رسانه به‌صورت مجازی در اداره کل روابط عمومی‌شدند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، علی سلیمانی، علیرضا استادی، کاوه سماک باشی و هلیا امامی‌بازیگران این سریال به همراه تهیه‌کننده و کارگردان مهمانان این نشست بودند.

اقبال بالای مخاطبان

محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی در این نشست خبری بابیان این‌که در حدود یک‌ساعتی که این عوامل در واحد 162 حضور داشتند، پاسخگوی 232 تماس بودند، گفت: بر اساس آمار مرکز تحقیقات صداوسیما، این سریال 16 قسمتی با حدود 44 درصد مخاطب و رضایت بیش از 80 درصد اقبال بالای مخاطب را نشان داد؛ که در مقایسه با سریال‌های مشابهی مانند «گاندو» و «خانه امن» که مخاطب 39 درصدی و 45 درصدی داشتند، با وجود تعداد قسمت‌های کمتر، جایگاه بسیار خوبی را کسب کرد.

وی افزود: در روزهایی که مردم زمان بیشتری را در خارج از خانه سپری می‌کنند این اقبال قابل‌تأمل است و نشان داد این سریال پیام ارزشمندی برای جامعه دارد.

رنجبران با ابراز امیدواری از نقدهایی که به این اثر شده است گفت: سریال «دادستان» توانست هم‌پای سریال‌‌هایی با مضمون سیاسی پیش برود و در مقایسه با اثر مشابهی مانند سریال «آقازاده» پایان امیدوارکننده‌ای را رقم زد.

موضوع مطالبه گری برایمان جدی بود

مسعود ده‌نمکی کارگردان درباره طرح اولیه این سریال گفت: من از پارسال قصد داشتم این کار را به تولید برسانم. ایده اولیه برای ساخت سینمایی بود اما احساس کردیم قصه این ظرفیت را دارد که بسط بدهیم. به همین دلیل تبدیل به سریال ۱۵ تا ۱۶ قسمتی شد.

وی افزود: در این طرح، خط قصه مشخصی وجود داشت ولی وقتی با مسئولان سیما فیلم مذاکره کردم، از من خواستند طرحی برای ساخت سریال بدهم. دو سه تا ایده هم مطرح بود و آقای رمضان‌نژاد، رئیس سیما فیلم ایده دادستان را خیلی پسندید و خواست این طرح در قالب سریال شکل بگیرد.

کارگردان «دادستان» با اشاره به مضمون ملتهب سریال‌ متذکر شد: قرار شد طرح سینمایی با تغییراتی به مینی سریال تبدیل شود اما همان ابتدا بر سر موضوع سریال با مدیران سیما فیلم اتمام‌حجت کردم که ممیزی خاصی در کار نباشد چراکه به نظرم می‌آمد شاید آنتن تلویزیون محدودیت‌هایی دراین‌باره داشته که سینما ندارد، به همین دلیل خواستم به دلیل نگاه متفاوتی که دادستان به مفاهیم عدالت‌خواهی، فساد اقتصادی و... دارد، پشت‌کار بایستند. خوشبختانه این اتفاق افتاد و رضایت‌مندی مردم برای مطالبه گری در این سریال به‌خوبی دیده شد.

ده‌نمکی با اشاره به برخی انتقادهایی که به سریال شد گفت: من برای دفاع از آرمان‌هایی که در سریال بیان کردم جنگیده‌ام و تحمل هزینه‌هایش را هم دارم. ولی من همان موقع که هزینه داشت، حضور داشتم، جالب است که این افراد عدالت‌خواهی را هزینه جناح می‌کنند تا به اسم آن به کسب قدرت برسند.

وی افزود: موضوع این سریال عدالت‌خواهی و پدیده نفوذ است. البته سعی کردم روایت قصه برای مخاطبان متفاوت باشد. درواقع بخشی از قصه درباره تشکل دانشجویی است که مطالبه گری می‌کند و در مسیر عدالت‌خواهی با مصائبی روبه‌رو می‌شود.

دغدغه عدالت‌خواهی و مطالبه گری

محمد خزاعی با اشاره به سختی‌های کار در دوران کرونا گفت: عوامل سریال با وجودنگرانی‌هایشان پای‌کار آمدند و امروز بازخورد مثبت آن را از زبان مخاطبان شنیدیم که جا دارد از همه عوامل و مخاطبان تشکر کنم.

وی افزود: سریال دادستان دارای وجوه اجتماعی و سیاسی و امنیتی بود و این سریال برای من در مقام تهیه‌کننده جذاب بود اما بیش از این‌ها تم این سریال که بحث عدالت‌خواهی و مطالبه گری را مطرح می‌کند، برای من اهمیتی دوچندان داشت. از طرفی حضور آقای ده‌نمکی که همیشه کارهایشان جذاب و پرمخاطب است و اصولاً برای جریان‌های اجتماعی و سیاسی مختلف حساسیت‌برانگیز است هم برایم مهم بود.

اثری که دیده شد

کاوه سماک باشی با اظهار خرسندی از اینکه این سریال باوجود تعداد قسمت‌های کمش دیده‌شده است گفت: هدف هر اثر هنری دیده‌شده و رسیدن پیام آن اثر به مخاطب است. امروز با این حس که این سریال بین خانواده‌‌ها دیده‌شده است و مورد استقبال قرارگرفته است در اینجا حضور داشتم و از بازخوردها بسیار خوشحال بودم.

وی افزود: بسیاری از مخاطبان پیگیر فصل دوم سریال بودند که امیدوارم این قصه ادامه داشته باشد.

اهمیت نقش‌های تأثیرگذار

هلیا امامی نیز در اولین همکاری خود با مسعود ده‌نمکی این همکاری را رضایت‌بخش دانست و گفت: جا دارد از همه عوامل خصوصاً گروه تهیه و کارگردانی تشکر کنم چراکه آن‌ها بیشتر از خود ما نگران سلامتی ما بودند و شرایط را به‌گونه‌ای فراهم می‌کردند که ما با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی روزهای فیلم‌برداری را سپری کنیم.

وی با اشاره به انتخاب شدنش برای نقش آذر در این سریال گفت: زمانی که فیلم‌نامه را خواندم نمی‌دانستم که هر سکانس چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد. پس از بازی در این سریال و دیدن بازخوردهای نقشم حس کردم چقدر فیلم‌نامه دقیق نوشته‌شده بود و از اینکه مخاطبان من را پذیرفته بودند خوشحال بودم.

مردم بازی‌ها را دوست داشتند

علیرضا استادی با اشاره به تماس‌های مخاطبان گفت: نگاه مخاطبان به این سریال مثبت بود و همه از عوامل تشکر می‌کردند.

وی افزود: این اثر با حضور بازیگران درجه‌یک توانست نگاه منتقدین و مردم را به خود جلب کند. خواسته بسیاری از مخاطبان ادامه داستان سریال بود و امیدوارم این سریال ظرفیت ادامه‌دار شدن را پیدا کند.

امتیاز شما