امروز يك شنبه  ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

نوروز رنگی؛ روایت طنزآمیز روزگار یکرنگی

مشاهده ۱۸۹
۱۴۰۰/۰۱/۱۵- ۱۳:۵۲
مجموعه تلویزیونی «نوروز رنگی» یکی از متفاوت ترین سریال های مناسبتی سال های اخیر است که ایام نوروز 1400 از شبکه پنج سیما پخش شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مجموعه تلویزیونی «نوروز رنگی» یکی از متفاوت ترین سریال های مناسبتی سال های اخیر است که ایام نوروز 1400 از شبکه پنج سیما پخش شد. این سریال به کارگردانی علی مسعودی، با حداقل استفاده از بازیگران مشهور اما با تکیه بر استعدادهای بومی در عرصه بازیگری و یک روایت پویا و طنزآمیز، ضمن خلق لحظاتی شاد و طربناک برای مخاطبش، مقطعی از تاریخ معاصر کشورمان را نیز نمایش می دهد و به بازنمایی بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم یک منطقه از ایران می‌پردازد.

یکی از ویژگی‌های مثبت سریال های نوروز 1400 این است که این مجموعه‌ها در ژانرها و قالب های مختلف و در مناطق گوناگون کشور زیبای‌مان ساخته شده اند. «نوروز رنگی» هم یکی از این سریال هاست که در ژانر کمدی و در مشهد تولید شده است. اولین شاخصه هویتی که مخاطب با دیدن این سریال با آن مواجه می‌شود، لهجه شیرین مشهدی است. «نوروز رنگی» با پرهیز از شوخی‌های سخیف و بی نمک و نمایش یک طنز نجیب و دلنشین به ثمر نشسته است. در خلاصه داستان این سریال آمده است: «نوروز رنگی روایت خانواده ای مشهدی در آخرین روز های سال ۶۶ را روایت می‌کند. پدر این خانواده از یک نفر طلب دارد و کسی که می خواهد به او پول بدهد پول ندارد و به جای پول به او یک تلویزیون رنگی می دهد تا وقتی که پول جور شود و اگر نشد تلویزیون را بفروشند و...» «نوروز رنگی» از معدود طنزهایی است که به سمت کمدی موقعیت رفته طوری که همه اوقات این سریال با طنز و شوخی توام است و می تواند مخاطب را از ابتدا تا انتها با خود همراه سازد و بخنداند. این سریال درواقع بیش از نمایش یک قصه، مجموعه موقعیت های طنزآمیز و اشارات تاریخی را نمایش می دهد. «نوروز رنگی» توانسته تصویری بی واسطه و نزدیک از همبستگی و صفای مردم در دهه 60 را نمایش بدهد. این سریال سعی دارد تا برخی از اتفاقات و واقعیت های اجتماعی و فرهنگی ایران در آن زمان را یادآوری کند؛ از شعارهای روی دیوار و شوق بسیاری از جوانان برای رفتن به جبهه و کمک های مردمی‌به رزمندگان گرفته تا برخی از دلمشغولی‌ها و تفریحات و نوع زندگی و لباس پوشیدن مردم در دهه 60 ؛ دورانی که هنوز اغلب مردم با تلویزیون‌های پخش سیاه و سفید،برنامه‌ها را می دیدند و تلویزیون رنگی، رفته رفته جای خودش را در خانه‌های مردم باز می‌کرد.

نسل امروز با دیدن این سریال می‌بیند که مردم در آن دوران با چه شیفتگی و حیرتی به استقبال یک پدیده جدید با عنوان تلویزیون رنگی رفتند. به طوری که می توان محور قصه سریال را نیز یک تلویزیون رنگی دانست که چند جوان برای استفاده از آن با چالش هایی مواجه می‌شوند. این سریال به برخی از فیلم های سینمایی محبوب آن دوران نیز اشاره می‌کند؛ دورانی که صف های طولانی در مقابل گیشه سینماها بسته می‌شد و سالن‌ها نمایش فیلم مملو از جمعیت می‌شد. «نوروز رنگی» را می توان نوعی ادای دین به سینما و تلویزیون آن دوران نیز دانست. آن طور که علی مسعودی، کارگردان سریال گفته، بخشی از ماجراهای «نوروز رنگی» خاطراتش از زندگی خودش در دوران کودکی و نوجوانی در مشهد است. این سریال همچنین با زبان طنز به بازنمایی بخشی از خاطرات نوستالوژیک مردم در دهه 60 نیز می‌پردازد؛ زمانه ای که گرچه بسیاری از مردم داغدار شهدا بودند و سر هر کوی و برزن حجله جوانی دلباخته که در دفاع مقدس به شهادت می رسید برپا بود اما سادگی و صمیمیت مردم، آن سال ها را به عصری طلایی نیز تبدیل کرده است. «نوروز رنگی» روزگاری را روایت می‌کند که زرق و برق و تجملات در زندگی خیلی از ما جایی نداشت و یکرنگی غلبه داشت. در این سریال همچنین از شهدای جنگ تحمیلی هم یاد می‌شود. ازجمله آنکه در یکی از قسمت ها نام شهید عبدالحسین برونسی ذکر شد. یکی از مزیت های «نوروز رنگی» حضور بازیگران بومی و مستعد است. این سریال درواقع فرصتی برای کشف و معرفی چهره‌های جدید بازیگری در استان خراسان را فراهم کرده است و این جوانان نیز از این آزمون سربلند بیرون آمده اند. ازجمله این هنرمندان می توان به جواد خواجوی، حمیدرضا حافظ شجری، سینا رازقی،محمد اسلامی و ... اشاره کرد. البته در کنار آن‌ها چهره‌های قدیمی و شناخته شده تری مثل یوسف تیموری، رابعه اسکویی، سیاوش مفیدی و ... نیز حضور دارند. تلفیق این دو گروه بازیگر باتجربه و جدید اما چندان به چشم نمی آید و ایفای نقش ها یکدست است.

تجربه موفق «نوروز رنگی» باز هم نشان داد که بدون بودجه هنگفت و امکانات گسترده و تکیه بر فرهنگ بومی و هنرمندان محلی و طنز پاکیزه نیز می توان أثری مخاطب پسند و حامل پیام های فرهنگی مثبت خلق کرد. تجربه ای که در فصل های اولیه سریال «پایتخت» در شمال و «نون خ» در غرب ایران نیز با توفیق همراه بود و این بار با سریالی از شرق کشور، رنگی تازه به سیمای نوروزی بخشیده است.مطابق با نظر سنجی‌های انجام شده نیز «نوروز رنگی» پرمخاطب ترین سریال شبکه پنج در سال های اخیر محسوب می‌شود؛ براساس اعلام این نظرسنجی، سریال «نوروز رنگی» که از شبکه پنج سیما پخش می‌شود با 18.4 درصد مخاطب و رضایت 82.6 درصدی «درحد زیاد»، رکورد سریال‌های شبکه پنج از سال 1397 تاکنون را شکست. به عبارت دیگر، این سریال توانسته رکورد بیشترین تماشاگر و رضایت را در بین سریال‌های پخش شده از شبکه پنج سیما از سال 1397 تاکنون به خود اختصاص دهد.

معاونت سیما

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما