امروز جمعه  ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

سفر «ستارگان ایرانی» به شبه قاره

مشاهده ۸۰
۱۴۰۰/۰۱/۲۰- ۰۹:۰۰
اندیشمندان و مخترعان ایرانی در قالب پویانمایی «ستارگان ایرانی» به مخاطبان شبکه سحر در شبه قاره معرفی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پویانمایی «ستارگان ایرانی»، مخترعان و مکتشفان ایرانی در حوزه‌های مختلف را به مخاطبان رده سنی نوجوانان و جوانان اردوزبان معرفی و اختراعات آنان را تشریح خواهد کرد.

در این پویانمایی اندیشمندانی چون ابوالفتح عبدالرحمن خازنی، ابوالسحاق ابراهیم محمد استخری، ابوموسی جابر بن حیان، ابن هثیم، محمدبن حسن حاسب کرجی، حسن بن موسی، ابوالوفا بوزجانی، ابوالنصر اسماعیل بن حماد جوهری، احمدبن موسی بن شاکر و ... که از جمله مخترعان ایرانی سده هشتم هجری هستند و با اختراعات خود بر علم جهانی بسیار تاثیرگذار بودند، اما مهجور واقع شده اند، معرفی خواهند شد.

ترازوی آبی، نقشه دریای پارس، دستگاه تقطیر و قلم زنی، زاویه پیما، دوربین اولیه و اتاق تاریک، شیب سنج، دستگاه دمنده هوا، چراغ خودکار و ظرف‌های شگفت انگیر از جمله اختراعاتی است که به نام این اندشمندان ثبت شده است و در هر برنامه به یک موضوع از آن پرداخته خواهد شد.

پویانمایی «ستارگان ایرانی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حسن سلطانی در 13 قسمت 15 دقیقه‌ای توسط حسن سیف اللهی زبانگردانی شده و از 20 فروردین ماه هر روز ساعت 20:13 دقیقه از کانال اردوی شبکه سحر پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما